Ankieta medyczna jest nieodłącznym elementem wniosków o ubezpieczenie na życie. Pytania, na które musi odpowiedzieć wnioskujący o ubezpieczenie na życie są dosyć osobiste. Możesz się zastanawiać, dlaczego Towarzystwo chce to wszystko wiedzieć?
Do czego Towarzystwo potrzebuje informacji dotyczących Twojego stanu zdrowia?
Informacje medyczne są potrzebne do oszacowania ryzyka, jakie może ponieść Towarzystwo decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia. Jeżeli z Ankiety Medycznej będzie wynikało, że masz jakieś poważniejsze problemy zdrowotne, Towarzystwo może zdecydować się na podwyższenie składki. W razie wątpliwości co do stanu Twojego zdrowia, Zakład Ubezpieczeń może poprosić o dokumentację historii choroby, czy też leczenia, albo skieruje Cię na darmowe badania.
Skierowanie na badania może się odbyć także na podstawie wysokości sumy ubezpieczenia.
Badania. Czy należy się ich bać?
Badania medyczne odbywają się w placówkach współpracujących z Towarzystwem. Klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z badaniami. Ich zakres może być bardzo różny (od podstawowych do bardziej skomplikowanych) i zależy od oceny Ankiety Medycznej oraz wysokości sumy ubezpieczenia. Czy należy się ich bać? Wielu ludziom badania przeprowadzane na wniosek Towarzystwa uratowały życie. Dzięki nim osoby ubiegające się o ubezpieczenie w odpowiednim momencie dowiedziały się o groźnych chorobach i mogły podjąć skuteczne leczenie.
Dlaczego w Ankiecie medycznej trzeba podawać prawdziwe informacje
Oczywiście Ankieta Medyczna musi zawierać prawdziwe informacje. Zgodnie z art 834 Kodeksu Cywilnego udzielenie fałszywych informacji medycznych może być podstawą do niewypłacenia odszkodowania przez Towarzystwo Ubezpieczeń.
Ubezpieczenie na życie kupuje się zdrowiem
Ubezpieczenie na życie kupuje się zdrowiem. Dlatego też o polisie warto pomyśleć już w młodym wieku, będąc jeszcze w dobrej kondycji fizycznej. Przy ocenie ryzyka Towarzystwa biorą pod uwagę stan zdrowia w chwili zawierania umowy i nie mają prawa zmienić zasad ubezpieczenia nawet jeżeli w późniejszym czasie u klienta wystąpią jakiekolwiek komplikacje zdrowotne. Mając polisę w ręku można spać spokojniej i nie martwić się o los bliskich nam osób. Ale trzeba o to zadbać najszybciej jak się da.
Piotr Szostakiewicz