Przedmiotem ubezpieczenia na takiej polisie jest dom/mieszkanie wraz ze stałymi elementami wyposażenia. Są to wszelkie zamontowane na stałe części wyposażenia domu lub lokalu mieszkalnego, których odłączenie wymaga demontażu. Należą do nich w szczególności wykładziny ścian, podłóg i schodów (stolarka, panele, kafle, itp.), powłoki malarskie i tynki, podwieszane sufity, wewnętrzne ścianki działowe, podwieszane sufity. Do stałych elementów wyposażenia należą także wbudowane lustra, meble, szafy wnękowe, meble kuchenne wraz ze sprzętem, wszelkiego rodzaju instalacje a także armatura sanitarna (umywalki, zlewy, wanny, kabiny prysznicowe, itp.).W skład stałych elementów wchodzą również zamontowane na stałe okna i drzwi wraz z oszkleniami.
Po co w takim razie kupować oddzielne ubezpieczenie szyb od stłuczenia?
Inne przyczyny stłuczeń
Ano po to, aby uchronić się przed innymi przyczynami stłuczeń. Z opisanej powyżej standardowej polisy nie dostaniemy bowiem odszkodowania, jeżeli do stłuczenia dojdzie w wyniku czegoś innego niż zdarzenia losowe wymienione w zakresie ubezpieczenia, a do takich przecież dochodzi. Przykładem są wszelkiego rodzaju akty wandalizmu, może to być również zwykła nieuwaga domowników, przeciągi, tudzież sprzeczki rodzinne połączone z trzaskaniem drzwiami.
Nawiasem mówiąc - inspiracją do napisania tego artykułu była historia ceramicznej płyty grzewczej, którą usłyszałam na imieninowym przyjęciu mego taty. Płyta od nowo zakupionej kuchenki kilkanaście dni po zamontowaniu uległa pęknięciu z niewiadomej przyczyny. Pierwsza myśl szczęśliwych posiadaczy kuchenki to telefon do sklepu, w którym dokonano zakupu – kuchenka przecież ma gwarancję. Proszę sobie wyobrazić zaskoczenie pani i pana domu, kiedy okazało się, że gwarancja nie obejmuje płyty grzewczej. Właściciele musieli samodzielnie zorganizować serwis i pokryć koszty nabycia oraz zamontowania w kuchence nowej płyty.
Sprawdzam moją składkę!