W Polsce wichury, silne wiatry i huragany zdarzają się dość często. Najgroźniejszą formę przyjmują w okresie jesiennym i wiosennym, choć anomalie pogodowe sprawiają, że możemy się ich spodziewać o każdej porze roku. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że gwałtowne zjawiska pogodowe w Polsce będą występować coraz częściej i będą coraz intensywniejsze.
Krajobraz po wichurze
Silny wiatr zrywa dachy, przewraca drzewa i słupy oświetleniowe. Zniszczenia dotyczą budynków mieszkalnych i gospodarczych a także mienia firmowego. Spadające grube konary drzew mogą zniszczyć pokrycie dachu, ogrodzenie posesji oraz wybić szybę w oknie. Krajobraz po wichurze to również zniszczone samochody. Na terenach wiejskich podczas huraganów cierpią uprawy rolnicze.
Jak uchronić się przez wichurą?
Warto wiedzieć, że od huraganu, silnego wiatru czy wichury można się uchronić w bardzo prosty sposób - wykupując polisę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie zapewni nam odszkodowanie, czyli pomoc finansową w sytuacji, gdy po nieszczęśliwym zdarzeniu będziemy musieli naprawić szkody – uzupełnić dach, odbudować zniszczony płot, wstawić szybę, itp.
Jaka polisa chroni od wiatru?
Od silnego wiatru/huraganu chroni tak zwane
ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Jest to podstawowy element każdego ubezpieczenia domu, czy mieszkania. Silny wiatr, wichura, czy huragan wchodzi w skład owych zdarzeń losowych, do których zaliczamy około 20-25 sytuacji nagłych i nieprzewidywalnych takich jak deszcz, grad, wybuch, zalanie, czy pożar.
Ile kosztuje polisa?
Często nie wykupujemy ubezpieczenia sądząc, że to dodatkowy wysoki koszt. Nic bardziej błędnego. Jeżeli nie stać nas na pełny pakiet ubezpieczeniowy, wykupmy chociaż podstawową ochronę, czyli właśnie ryzyko ognia i innych zdarzeń losowych. Koszt polisy przy wartości nieruchomości na przykład 400 tysięcy złotych można juz mieć za 220 złotych za rok.
Sprawdź>>
Uwaga na definicje – ważna siła wiatru
Aby z polisy należało nam się odszkodowanie, wiatr musi mieć określoną prędkość. Ogólne warunki ubezpieczenia każdego z towarzystw ubezpieczeniowych różnie ją określają. Zwykle wymagana prędkość wiatru mieści się w przedziale od 13,9 do 24,5 m/s (w przeliczeniu na kilometry na godzinę jest to od 50,4 do 88,2 km/h). Prędkość ta musi zostać potwierdzona przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jeżeli nie ma takiej możliwości ubezpieczyciel analizuje wystąpienie szkód huraganowych w okolicy, wiatr bowiem musi wyrządzać masowe szkody.
Dla porównania, trąba powietrzna, która nawiedziła Śląsk w sierpniu 2008 roku przemieszczała się z prędkością nawet 150 hm/h.
Zobacz także:
Huragan po Polsku – czyli, jak zabezpieczyć się przed wichurą
Zofia Dmochowska
NIE CZEKAJ. NAJSZYBCIEJ I NAJTANIEJ UBEZPIECZYSZ SIĘ OD WICHURY KLIKAJĄC TUTAJ.