Ostatnie zmiany pogody spowodowały zwiększenie poziomu wód w rzekach. Najgorsza sytuacja jest na odcinku od Wyszogrodu do zbiornika Włocławek oraz na Bugu w Wyszkowie. Stany alarmowe są przekroczone w wielu miejscach w Polsce m.in. w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, podlaskim, na Mazowszu i w Wielkopolsce.
W Wyszogrodzie rzeka wystąpiła już z koryta. Wczoraj wydano decyzję o ewakuacji jednej z mieszkanek zagrożonych terenów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że może dojść do wystąpienia wody z koryt rzecznych oraz do lokalnych podtopień i zalania terenów przybrzeżnych.
Przez lód, który skuł rzeki, przepływ wody jest w nich ograniczony - dlatego stan wód się podnosi. Obecnie na rzekach pracują lodołamacze.
Jak chronić swoje mienie?
Oczywiście najlepszym zabezpieczeniem będzie ubezpieczenie domu czy mieszkania, uwzględniające ryzyko powodzi. Warto jednak pamiętać, że niektóre towarzystwa od wiosennych powodzi nie wycofały wprowadzonych obostrzeń w postaci lustracji miejsca, które ma zostać objęte ochroną ubezpieczeniową oraz karencji, trwających od 14 do nawet 45 dni dla nowych umów. Jeśli do tej pory nie ubezpieczyliśmy domu, a znajduje się on na terenach zalewowych, możemy mieć spory problem z wykupieniem polisy.
Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie domu/ mieszkania?
Kupując polisę u konkretnego ubezpieczyciela należy sprawdzić, czy ochrona ubezpieczeniowa obejmuje ryzyko powodzi, ponieważ nie każda firma oferuje je w podstawowym wariancie. Warto również zwrócić uwagę, czy w sytuacji wystąpienia podtopień świadczenie również będzie wypłacone. Trzeba pamiętać, że zawsze należy czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia - to dzięki nim dowiemy się, za co otrzymamy odszkodowanie, a w jakich przypadkach towarzystwo ma prawo odmówić nam wypłaty pieniędzy.
OZ