Co więcej zależnie od ubezpieczyciela koszty te są bardziej lub mniej ograniczone i oprócz wyżej wymienionych mogą obejmować również: koszty związane z wynagrodzeniem ekspertów – rzeczoznawców powołanych w celu ustalenia możliwości odtworzenia ubezpieczonego lokalu, koszty wynajmu lokalu zastępczego lub koszty oczyszczania ubezpieczonych przedmiotów z dymu i sadzy.
Przy wyborze ubezpieczenia mieszkania warto zawsze sprawdzić jak szeroki może być zakres świadczeń, za które odpowiedzialność ponosi zakład ubezpieczeń i czy, a także w jaki sposób jest on ograniczany.
Zabezpieczenia wymagane przez towarzystwo
Analogicznie jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych autocasco także w ubezpieczeniach mieszkań towarzystwa ubezpieczeniowe określają zabezpieczenia, które powinny zostać spełnione, aby mienie zostało objęte ochroną w ryzyku kradzieży z włamaniem.
Płacąc dodatkową składkę za rozszerzenie odpowiedzialności o kradzież, a posiadając dla przykładu tylko jeden zamek w drzwiach, możemy być pewni, że w przypadku włamania do naszego mieszkania, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania za utracony majątek.
W tym kontekście warto także zwrócić zakładowi ubezpieczeń uwagę na dodatkowe zabezpieczenia, które są zamontowane w naszym mieszkaniu – alarm, dodatkowy zamek z atestem – dzięki, którym składka za polisę może zostać w odpowiedni sposób obniżona.
Obowiązki ubezpieczonego
Co równie istotne przed podpisaniem umowy ubezpieczenia mieszkania zwróćmy uwagę na obowiązki jakie nakłada na nas towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku wystąpienia szkody. Zazwyczaj ogólne warunki ubezpieczenia poświęcają im osobny paragraf, który jednoznacznie określa, w razie zajścia wypadku, konieczność użycia wszelkich środków w celu ratowania przedmiotu szkody, zmniejszenia jej rozmiarów, niezwłocznego zgłoszenia szkody zarówno do zakładu ubezpieczeń jak i najbliższej jednostki policji, w przypadku podejrzenia przestępstwa lub do administracji budynku w przypadku zalania.
Dodatkowo do obowiązków ubezpieczonego należy czynna współpraca z ubezpieczycielem przy ustalaniu wszelkich okoliczności związanych ze szkodą, a także pozostawienie mienia bez koniecznych zmian do czasu dokonania oględzin przez przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego.
Ostatni wymóg nie jest obligatoryjny jeśli oględziny nie odbędą się w ciągu 5-7 dni od dnia zgłoszenia szkody. Brak spełnienia powyższych obowiązków może być dla ubezpieczyciela podstawą do odpowiedniego pomniejszenia wysokości odszkodowania.
Ubezpieczenie mieszkania bardzo często traktujemy jako dodatkowy obowiązek i obciążenie. Tymczasem korzystniej zainwestować w wybór odpowiedniej polisy, niż samemu pokrywać koszty związane na przykład z zalaniem bądź pożarem. Przed wyborem ubezpieczyciela zastanówmy się dokładnie jakimi kosztami wolelibyśmy obarczyć zakład ubezpieczeń, aby tym lepiej dopasować zapisy polisy do naszych wymagań.
Sprawdzam moją składkę!
Sylwia Krukowska