Decydując się na wybudowanie własnego domu trzeba oszacować koszty takiej inwestycji. Na cenę ostateczną wpływ ma wiele czynników, w tym wartość działki, materiały budowlane, zmieniające się ekipy budowlane, warunki atmosferyczne oraz straty, o których mało kto myśli, a które mogą nawet uniemożliwić postawienie wymarzonego budynku.
Równie dużo, co czynników wpływających na wartość budowanego domu, jest zalet z posiadania odpowiedniego ubezpieczenia. Nie wszystkie
towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce posiadają w swojej ofercie polis mieszkaniowych opcję „dom w budowie”, ale nawet, te, które dysponują takim rozwiązaniem ochronnym, różnie definiują zakres ubezpieczenia.
PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA
Ubezpieczenie mieszkania w budowie
W ofertach ubezpieczeniowych tylko część towarzystw posiada opcję domu w budowie. Jeszcze mniej umożliwia ubezpieczenie mieszkania. Jest to spowodowane modelem stawiania tego typu budynków w Polsce.
Strona , gdzie znajduje się
ubezpieczenie mieszkania Strzezdom.pl pozwala znaleźć odpowiednią ofertę dopasowaną do potrzeb przyszłych ubezpieczonych. Można też prześledzić ofertę wybranych towarzystw. A dla tych, którzy nie mają na to czasu, poniżej znajduje się krótka ściągawka z wybranymi OWU.
Concordia określa opisywaną inwestycję jako dom jednorodzinny w stadium budowy. Zakres polisy Concordia Dom jest dostępny w dwóch wariantach: w pierwszym 7 zdarzeń, a w drugim 13, w tym powódź., bez dalszych rozszerzeń.
Z kolei produkt TU
Aviva W domu obejmuje ochroną budowaną nieruchomości na wypadek 6 zdarzeń losowych. Przy czym pakiet podstawowy można rozszerzyć o kolejne dwa zdarzenia: kradzież z włamaniem i rozbój. Zdarzenia te dotyczą także mienia ruchomego jak sprzęt budowlany.
Generali proponuje wykupienie ochrony od zdarzeń losowych i innych ryzyk w 3 wariantach. Ubezpieczony ma możliwość wyboru opcji spośród grup ryzyk, np. naturalne zdarzenie, kradzież czy zalanie. Jeden z wariantów zawiera również assistance medyczny i usługi concierge.
Ochrona na wypadek 19 zdarzeń losowych to oferta TU
Warta. Ubezpieczyciel zalicza do zdarzeń losowych powódź oraz szkody spowodowane akcją ratowniczą. Dodatkowo polisę można rozszerzyć o garaż lub inny
budynek z materiałami budowlanymi bądź nawet stałe elementy lokalu.
Do kiedy ubezpieczenie domu w budowie?
Wiele osób przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem zastanawia się nad terminem ważności takiej polisy. Kiedy dokładnie wygasa ubezpieczenie domu w budowie? Bez względu na to czy ubezpieczamy mieszkanie czy
ubezpieczamy dom w budowie na strzezdom.pl moment ten jest precyzowany jako dzień zakończenia budowy lub dzień, w którym następuje uzyskanie odbioru technicznego.
A od kiedy umowa polisowa domu w budowie zaczyna obowiązywać? Od momentu posiadania inwestycji w stanie surowym zamkniętym. Jest to mniej więcej etap środkowy na tle wszystkich pozostałych:
Etap 1 - stan zerowy
Do niego wlicza się wyrównanie działki, jeśli teren tego wymaga, wykopanie i przygotowanie fundamentów oraz drenaż.
Etap 2 - stan surowy otwarty
Rozpoczyna się kiedy dom posiada już ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, schody i pokrycie dachu.
Etap 3 - stan surowy zamknięty
Polega na wykonaniu stolarki okiennej i wstawieniu drzwi zewnętrznych i garażowych, łącznie z możliwością zamknięcia całej inwestycji na klucz.
Etap 4 - stan deweloperski
Ta część inwestycji obejmuje ocieplenie ścian i poddasza, wykonanie przyłączy oraz instalacji wewnętrznej, wylewek i tynków.
Etap 5 - stan pod klucz
Jest uznawany gdy dom zawiera posadzki, pomalowane ściany, kafelki, gniazdka i inne elementy wykończenia wnętrz, pozwalając lokatorom na przeprowadzkę do nowego lokum.
Umowa podstawowa dom w budowie
Dlatego warto zapoznać się z dokumentem OWU, w którym wyszczególnione są składniki umowy podstawowej oraz możliwe do wykupienia umowy dodatkowe. Zazwyczaj w zakresie podstawowym mieszczą się:
·
zdarzenia losowe: pożar, wybuch, implozja, uderzenie pioruna, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu, uderzenie fali ponaddźwiękowej, dym i sadza, katastrofa budowlana, akcja ratownicza,
·
akty wandalizmu,
·
szkody wyrządzone przez zwierzęta,
·
NNW.
W większości przypadków dom w budowie jest, z punktu widzenia ubezpieczycieli - jednoznaczny z domem czy mieszkaniem. Właściciel inwestycji może przez to korzystać z tych samych rozszerzeń jak lokator, np.:
-
upadek drzew i masztów,
-
powódź,
-
zalanie i koszty poszukiwania przyczyny,
-
kradzież z włamaniem i rabunek,
-
stłuczenie stałych elementów,
-
przepięcie,
-
zewnętrzne stałe elementy budynku i ogrodzenie.
Umowa dodatkowa i All Risks
Płynne przejście ochrony ubezpieczeniowej pomiędzy budową a użytkowaniem to praktyka stosowana powszechnie przez ubezpieczycieli. Z koli ubezpieczony, który zdecydował się na kontynuowanie umowy w tym samym towarzystwie, może skorzystać z wielu opcji dodatkowych łącznie z ubezpieczeniem nieruchomości od wszystkich ryzyk.
Formuła
All Risks daje m.in. możliwość ubezpieczenia stałych elementów przed zamontowaniem, zainstalowaniem lub po ich demontażu, chroni od wszystkich zdarzeń losowych – poza tymi wskazanymi w wyłączeniach odpowiedzialności.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?
Ubezpieczenie domu w budowie w kwestii wysokości składki niewiele różni się od zwykłej polisy mieszkaniowej, gdzie przedmiotem ubezpieczenia jest nieruchomość zamieszkana.
Cena polisy zależy w dużej mierze od samego ubezpieczonego, który wybiera przydatne dla siebie składniki oferty. Nie każdy w końcu będzie chciał skorzystać z opcji kradzieży z włamaniem czy ochrony zamontowanego ogrodzenia.
Bez względu na poniesione koszty taka inwestycja opłaca się, jeśli przyjąć, że
średni koszt rocznej polisy domu w budowie wynosi 250-300 zł. Jest to kwota symboliczna w stosunku do wartości inwestycji. Przy sumie przykładowo 350 tys. zł składka ubezpieczenia nie przekracza 0,1% ogólnych wydatków.
Składkę można wybrać także bardzo niską, ale czy wtedy będzie dobrze chroniła budowany dom, który dla większości inwestorów jest dorobkiem całego życia?
PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA