Doświadczenia ubiegłych lat umocniły w nas przekonanie, że należy wykupić ubezpieczenie mieszkania, które w swoim zakresie obejmuje również szkody spowodowane powodzią. Kilkaset złotych rocznie przeznaczone na taką polisę pozwoli nam spać spokojnie i nie martwić się tym, co się stanie, gdy przyjdzie wielka woda.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zakup tego typu ubezpieczenia?
Sprawdź swoją składkę!
Zanim wybierzemy ubezpieczenie, musimy wszystko dobrze przeanalizować. Wbrew pozorom nie chodzi tu wcale o składkę, ale o zakres ubezpieczenia. Niestety towarzystwa wprowadzają szereg wyłączeń, które należy dokładnie prześwietlić i sprawdzić, czy aby na pewno dana polisa jest dla nas najodpowiedniejsza.
Przy analizie ryzyk, przed jakimi mają nas chronić polisy ubezpieczeniowe, nieco kontrowersji wzbudzić może żywioł wody, a właściwie sposób, w jaki zdarzenia losowe z udziałem wody zostały zaklasyfikowane przez towarzystwa. Zwróćmy uwagę, że ubezpieczyciele zazwyczaj rozgraniczają sposoby jej oddziaływania na zalanie oraz powódź.
Zalanie najczęściej traktowane jest jako niezamierzone i niekontrolowane wydostanie się wody, pary wodnej lub cieczy wskutek konkretnych zdarzeń. Z kolei powódź to nieprzewidziane oraz nieregularne zalanie terenów, które nastąpiło na skutek podniesienia się poziomu wód płynących i stojących. Musimy jednak pamiętać, że i w tym przypadku towarzystwa nie są ze sobą zgodne. Sytuacja klasyfikowana jako zjawisko powodziowe przez jednego ubezpieczyciela, przez innego może nie być w ogóle uwzględniana w polisie, bądź może być interpretowana jako „zalanie”, a nie "powódź". Czasem też szkody wyrządzone przez podniesione wody gruntowe są wyłączone z polisy.
Czy, aby uchronić się przed skutkami powodzi, wystarczy kupić ubezpieczenie w wersji podstawowej?
To zależy od oferty towarzystwa, jednak najczęściej, aby ubezpieczenie obejmowało swoim zakresem szkody powstałe na skutek powodzi, należy dopłacić odpowiednią sumę (nabyć pakiet rozszerzony). Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem należy uważnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia - szczególną uwagę należy zwrócić na definicje powodzi i zalania oraz na zakres ubezpieczenia i wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.
Sprawdź swoją składkę!
AZ