Jak wygląda kwestia ubezpieczenia mieszkania w TBS? Za co odpowiada Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a za co najemca lokalu? Czym różni się ubezpieczenie lokalu TBS od ubezpieczenia mieszkania własnościowego? Sprawdź, od jakich ryzyk oraz w jakim zakresie warto zakupić polisę nieruchomości dla lokalu w TBS.
Sprawdź swoją składkę!
Na czym polega różnica między ubezpieczeniem mieszkania własnościowego a lokalu w ramach TBS? Przede wszystkim, w pierwszym przypadku jako właściciel mieszkania powinieneś ubezpieczyć swoją nieruchomość od ognia i innych zdarzeń losowych. Z kolei mieszkając w mieszkaniu w ramach TBS, nie jesteś jego właścicielem, a więc nie musisz zabezpieczać jego „murów”.
-
Właściciel zawierając umowę ubezpieczenia własnościowego mieszkania obejmuje ochroną ubezpieczeniową „mury” w zakresie pożaru i innych zdarzeń losowych, czyli w przypadku szkody będzie on uprawniony do otrzymania odszkodowania – mówi Monika Hromada, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. -
W przypadku Towarzystwa Budownictwa Społecznego sytuacja wygląda trochę inaczej. Zgodnie z ustawą właścicielem w całości „murów” jest TBS. W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia „murów” przez najemcę jest to umowa na rzecz osoby trzeciej i uprawnionym do otrzymania odszkodowania będzie TBS (ubezpieczony). Najemca może zawrzeć umowę ubezpieczenia na swoją rzecz obejmując ochroną ubezpieczeniową tylko swoje mienie np. ruchomości domowe.
- Budynki mogą zostać ubezpieczone przez ich właścicieli, czyli TBS, w ramach produktu dla podmiotów korporacyjnych – dodaje Anna Chyży, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Majątkowych Concordia Ubezpieczenia.
Za co odpowiada TBS?
W pierwszej kolejności warto zapoznać się z regulaminem TBS-u i dowiedzieć jakie obowiązki spoczywają na właścicielu budynku, a jakie na jego lokatorach. Przykładowo, katowicka spółka Towarzystwa Budownictwa Społecznego, ogłasza na swojej stronie internetowej, że spółka posiada ubezpieczenie:
-
mienia spółki od zdarzeń losowych,
-
odpowiedzialności cywilnej TBS od szkód wyrządzonych osobom trzecim (w tym najemcom).
Towarzystwo Budownictwa Społecznego odpowiada tylko i wyłącznie za szkody w mieniu najemców, do których doszło z winy TBS np. gdy meble i inne sprzęty najemcy zostaną zalane w wyniku awarii instalacji centralnego ogrzewania, które wynikało z zaniedbań właściciela budynku. W takiej sytuacji poszkodowany najemca otrzyma odszkodowanie z polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej TBS.
Za jakie szkody najemców nie odpowiada TBS? Są to takie zdarzenia jak:
-
kradzież prywatnego mienia najemców w wyniku włamania do mieszkania lub piwnicy lub innych pomieszczeń,
-
zniszczenie lub uszkodzenie prywatnego mienia najemców w wyniku zdarzeń losowych np. pożaru, powodzi, deszczu nawalnego itp.,
-
zalanie prywatnego mienia najemców przez sąsiada mieszkającego piętro wyżej,
-
szkody w sprzęcie elektronicznym wynikłe z przepięć w wyniku niedotrzymania parametrów energii elektrycznej płynącej w instalacji, za które odpowiada np. zakład energetyczny.