Sprawdzam składkę!
Maj kojarzony jest z początkiem sezonu grillowego. Długi weekend za nami, lecz jeśli tylko pogoda dopisze, kolejne wolne dni maja i czerwca Polacy najchętniej spędzą wraz z rodziną i znajomymi grillując na działce lub w ogrodzie. Wiosna to także najlepszy czas na wypoczynek na świeżym powietrzu. Wszyscy właściciele ogródków działkowych i domków letniskowych mogą znowu w pełni korzystać ze swoich nieruchomości.
Altanki czy domki letniskowe z racji swojej funkcji rekreacyjnej położone są zazwyczaj w pewnej odległości od miejsca zamieszkania ich właściciela. Z tego też powodu nie ma możliwości, aby były nieustannie nadzorowane, tym bardziej poza sezonem wiosenno-letnim, kiedy są wykorzystywane. Naprzeciw obawom o bezpieczeństwo tego typu nieruchomości wyszły zakłady ubezpieczeń, które w swojej ofercie mają produkty przygotowane właśnie specjalnie dla działkowiczów.
Przedmiot ubezpieczenia
Podmiotowo ochrona ubezpieczeniowa dotyczy nieruchomości zamieszkiwanych czasowo, służących celom rekreacyjnym, położonych na terenie ogródków działkowych lub działek rekreacyjnych. Warto w tym miejscu pamiętać, że altanki czy domki letniskowe bardzo często nie posiadają fundamentów, definicja zawarta w ogólnych warunkach ubezpieczeń nie powinna zatem wprowadzać w tej kwestii ograniczeń, bo po prostu nie będzie dopasowana do potrzeb ubezpieczonego.
Co więcej, oprócz samej altanki i domku, ubezpieczeniem może zostać objęta także towarzysząca im zabudowa - ogrodzenie, inne budynki gospodarcze, a także obiekty małej architektury – oczka wodne, pergole, huśtawki, piaskownice. Przedmiotem ubezpieczenia jest także mienie znajdujące się wewnątrz ubezpieczonej nieruchomości – meble, odzież, narzędzia gospodarcze i ogrodnicze, sprzęt turystyczny i sportowy, sprzęt zmechanizowany i audiowizualny itd.
Altanka lub domek letniskowy są traktowane jako całość wraz ze stałymi elementami, które do nich przynależą i również stanowią przedmiot ubezpieczenia. Są to przede wszystkim piece i kominki, okna i drzwi wraz z oszkleniem i zamknięciami, sieć wodnokanalizacyjna, elektryczna, gazowa lub grzewcza, schody, parapety wewnętrzne, ścianki działowe, tynki wewnętrzne, powłoki malarskie itd. W przypadku planowanej długotrwałej nieobecności lub w sezonie zimowym, kiedy altanka i domek letniskowy nie są wykorzystywane, rzeczy najbardziej wartościowe warto po prostu z nich zabrać.
Od czego chroni polisa?
Działkowcy najbardziej obawiają się kradzieży i dewastacji. Troska ta nie jest bezpodstawna, gdyż mienie pozostawione dłuższy czas bez nadzoru jest narażone na kradzież zarówno ze strony drobnych złodziei grasujących na terenach działek, jak i zorganizowanych grup przestępczych. Łupem paść mogą nawet pozornie mało wartościowe rzeczy, jeśli tylko złodziej może na nich zarobić choćby kilka złotych. Wraz z kradzieżami w altankach niszczone są drzwi, wybijane szyby i dewastowane wnętrza. Często tego rodzaju nieruchomości są ponadto podpalane, specjalnie bądź wskutek nieumyślnego zaprószenia ognia przez dzikich lokatorów.
Poza ryzykami, które grożą właścicielom altanek i domków letniskowych, a które związane są ze świadomym działaniem osób trzecich, jest jeszcze masa zagrożeń mających związek ze środowiskiem naturalnym. Huragan, grad, uderzenie pioruna, zalanie w związku z opadami deszczu lub śniegu. Takim zjawiskom niestety raczej nie można zapobiec, a mogą one dość znacznie uszkodzić słabą konstrukcję tego rodzaju nieruchomości. Co więcej, tylko sporadyczny nadzór nad nimi, zwłaszcza poza sezonem, a także brak wiedzy o jakichkolwiek awariach bądź uszkodzeniach, może przyczynić się do zwiększenia rozmiarów powstałych uszkodzeń.
Produkty ubezpieczeniowe dedykowane obiektom rekreacyjnym i wypoczynkowym w swoim standardowym zakresie będą obejmowały ochroną zdarzenia losowe wymienione w OWU. Są to typowe ryzyka, które dostępne są w standardowych produktach ubezpieczeniowych dla domów i mieszkań czyli przede wszystkim:
-
ogień,
-
uderzenie pioruna,
-
zalanie (zarówno z opadów atmosferycznych jak i w związku z uszkodzeniem urządzeń sieci wodociągowych, awarią urządzeń domowych bądź cofnięciem się wody i ścieków z urządzeń publicznych sieci kanalizacyjnej), huragan,
-
grad,
-
osunięcie i zapadanie się ziemi,
-
lawina,
-
trzęsienie ziemi.
Kradzież z włamaniem, dewastacja, rozbój stanowią często katalog zdarzeń ponadstandardowych, których uwzględnienie w ubezpieczeniu wiąże się z koniecznością opłaty dodatkowej składki. Ryzyko to jest jednak dość wysokie dla domków letniskowych i altanek na ogródkach działkowych, a składka będzie i tak niższa niż koszty związane z jego urealnieniem się. Z pewnością również koszt ubezpieczenia będzie niższy niż koszty związane z zatrudnieniem firmy ochroniarskiej.
Ubezpieczeni nie powinni zapominać, że zakład ubezpieczeń w polisie ubezpieczenia nieruchomości i ogólnych warunkach ubezpieczeń nakłada na nich pewne obowiązki. Przede wszystkim należy dbać o prawidłowe zabezpieczenie nieruchomości przed kradzieżą, nie pozostawiać otwartych okien, dokonywać niezbędnych napraw związanych z prawidłowym funkcjonowaniem instalacji, dbać o konserwację przewodów i wszelkiego rodzaju urządzeń doprowadzających i odprowadzających. W razie wystąpienia szkody należy pamiętać o podjęciu wszelkich działań mających na celu nie doprowadzenie do zwiększania się jej rozmiarów. Zaniedbanie tych obowiązków może skutkować odmową wypłaty odszkodowania lub znacznym pomniejszeniem jego wartości.
Sprawdzam składkę!