To pytanie zadają sobie poszkodowani, którzy mieli ubezpieczenie. Mimo, że część właścicieli już otrzymała pierwsze pieniądze od ubezpieczycieli, nie wszyscy są pewni swojej przyszłości.
Czy polisa obejmie trąbę powietrzną?
Nawet osoby ubezpieczone mają wątpliwości, czy ich ubezpieczenie obejmuje szkody związane z trąbą powietrzną. Odpowiedź brzmi - TAK. Właśnie od takich zdarzeń powinna nas chronić polisa ubezpieczeniowa.
Zdarzenia losowe
Zdarzenia losowe, takie jak: huragan, uderzenie pioruna, gradobicie, deszcz nawalny, czy upadek drzewa znajdują się w zakresie nawet najbardziej podstawowego ubezpieczenia nieruchomości. Fakty takie, jak prędkość wiatru, ilość opadów podczas nawałnicy, czy masowe działanie żywiołów powinny być potwierdzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W przypadku braku możliwości uzyskania opinii IMGW wystąpienie huraganu stwierdza się na podstawie stanu faktycznego i rozmiaru szkód w miejscu ich powstania bądź w bezpośrednim sąsiedztwie.
W przypadku gwałtownych zjawisk pogodowych na określonych terenach, nie ma wątpliwości co do faktu wystąpienia zdarzeń losowych, od których chronią nas polisy ubezpieczeniowe.
Jakie odszkodowanie?
Maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać w ramach odszkodowania to suma ubezpieczenia, czyli wartość, na jaką ubezpieczyliśmy naszą nieruchomość.
Gdy dom trzeba odbudować
Maksymalne odszkodowanie otrzymamy w przypadku całkowitego zniszczenia nieruchomości, kiedy konieczne jest odbudowanie domu od podstaw, najczęściej po pożarze. Istotne znaczenie ma to, czy umowa została zawarta według tzw. wartości odtworzeniowej (gdzie odszkodowanie powinno umożliwić odbudowę nowego budynku), czy też rzeczywistej, gdzie uwzględniającej zużycie techniczne nieruchomości.
Drobne szkody
Szkody spowodowane silnym wiatrem to głównie zerwane dachy, uszkodzone domy i zabudowania gospodarcze w wyniku np. upadku drzew lub ich spadających konarów. Dużo jest również szkód z powodu przepięć instalacji elektrycznej wywołanych piorunami. W tych wypadkach ubezpieczony otrzyma rekompensatę poniesionych strat. Spisze je likwidator szkód, a wyceni rzeczoznawca. Ubezpieczyciele oceniają większość szkód na około 3 do 5 tysięcy. W takim wypadku kosztorysy są sporządzane niemalże od ręki. Ubezpieczyciele ograniczają formalności. Czasem wszystko można załatwić przez telefon.
Zniszczone auto
Podczas wichury często dochodzi do uszkodzeń aut. Aby uzyskać odszkodowanie, konieczna jest polisa auto casco. Tylko dzięki polisie AC, zniszczony samochód będzie można naprawić na koszt ubezpieczyciela.
Zofia Dmochowska