Niedozwolone „zbyt wysokie” opłaty likwidacyjne
Impuls i podstawę prawną do działań dało uznanie przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwolony i sprzeczny z dobrymi obyczajami zapis, wskazujący na wysokość opłaty likwidacyjnej pobieranej w związku z likwidacją polisy na życie. Niejednokrotnie opłaty te wynosiły w pierwszych latach umowy nawet 100 proc. zgromadzonych oszczędności. Pierwsze wyroki w tej sprawie pojawiły się już w połowie 2012 roku.
Dodatkowo większość ubezpieczycieli zadeklarowała, że do końca 2014 roku zacznie przedstawiać klientom kartę produktu zawierającą informację o opłatach i ryzyku inwestycyjnym, a także symulacje różnych wariantów przebiegu ubezpieczenia. Regulator chce w ten sposób ograniczyć brak wiedzy konsumentów o produkcie, który nabywają i zmniejszyć ilość pojawiających się w związku z tym skarg.
Z pewnością działania Stowarzyszenia oraz współpraca w tym zakresie rzeczników konsumentów, przyczynią się do nagłośnienia sprawy i uczulenia klientów na to jak ważne jest zapoznanie się z warunkami zawieranej umowy przed jej podpisaniem. Ślepa wiara w zapewnienia doradców prezentujących wykresy i słupki idące tylko w górę, jako zobrazowanie możliwego do uzyskania zysku z wpłaconych pieniędzy, z pewnością nie powinny być podstawą ulokowania oszczędności, nierzadko całego życia w produkt, o którym tak naprawdę nie mamy zielonego pojęcia. Być może zmieni się również podejście instytucji finansowych, widząc aktywność i walkę konsumentów o swoje prawa, poprawią jakość informacji przedstawianych przy oferowaniu tego rodzaju produktów.
Sylwia Krukowska