Najistotniejsze było dopilnowanie, aby kwota lokaty jednodniowej nie była zbyt wysoka.
Zmiana wprowadza obowiązek zaokrąglania zarówno podstawy opodatkowania jak i wartość podatku do pełnych groszy w górę. W powyższym przykładzie podatek nie będzie więc wynosił 0 zł a 0,38 zł. W kontekście likwidacji lokat dziennych polisolokaty bardzo zyskują na konkurencyjności.
Między polisą a lokatą
Polisolokaty są ubezpieczeniami na życie. Oznacza to, że w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego suma ubezpieczenia równa wysokości wpłaconego przez nas kapitału, wypłacana jest osobie uposażonej – wskazanej w momencie zawierania umowy.
Co istotne, w przypadku śmierci ubezpieczonego wypłata zgromadzonych środków odbywa się niezależnie od przeprowadzenia postępowania spadkowego, a co się z tym wiąże również bez konieczności płacenia podatku od uzyskanego spadku.
Tradycyjne lokaty bankowe w takiej sytuacji wypłacają środki finansowe dopiero po zakończeniu okresu lokaty i postępowania spadkowego. Dodatkowo spadkobierca jest zobligowany do poniesienia kosztów podatku od spadków i darowizn.
Oszczędności w produktach ubezpieczeniowych, jakimi są polisolokaty lokowane są w przeważającej większości przypadków na okres 6 lub 12 miesięcy. Inwestycja w lokaty bankowe może być miesięczna, półroczna, roczna, dwuletnia, krótsza bądź dłuższa, w zależności od indywidualnych preferencji i możliwości zamrożenia określonej kwoty oszczędności.
Pieniądze ulokowane zarówno w produkcie ubezpieczeniowym, jak i bankowym możemy w każdej chwili wypłacić, pamiętając jednak, że w takiej sytuacji tracimy wszystkie wypracowane odsetki.
Zestawienie w celu porównania lokat bankowych i produktu ubezpieczeniowego – polisolokat, nie stawia żadnego z tych produktów na jednoznacznej pozycji jako bardziej lub mniej atrakcyjnego.
Bardzo często polisolokaty, mimo tych parametrów, które czynią je korzystniejszymi w zestawieniu z tradycyjnymi lokatami bankowymi (brak opodatkowania podatkiem od dochodów kapitałowych, brak konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego, w celu wypłaty ulokowanych środków) nie są niestety tak zyskowne jak tradycyjne lokaty bankowe.
Mając do wyboru nawet jednakowe oprocentowanie na produkcie bankowym i ubezpieczeniowym, pamiętajmy, że z uwagi na zabezpieczenie 100% wartości środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny bezpieczniej jest zdecydować się na lokatę bankową. Decyzja zależy oczywiście od indywidualnych oczekiwań każdego z nas.
Sylwia Krukowska