Opłata za ryzyko – ustalana jest kwotowo lub procentowo, zależy to od wieku ubezpieczonego, od płci oraz od wysokości sumy na ryzyko w momencie pobierania opłaty. Opłatę tą pobiera się co miesiąc z góry. Stanowi ona iloczyn:
Miesięczna stawka za ryzyko x wartość konta składek regularnych lub kwota ryzyka netto * = opłata za ryzyko
* - Kwota ryzyka netto stanowi różnicę między wysokością świadczenia ubezpieczeniowego spełnianego w razie śmierci ubezpieczonego a wartością rachunku ubezpieczającego.
Opłata za wznowienie umowy, opłata za cesję oraz opłata za obniżenie składki regularnej – ustalana kwotowo i pobierana przez umorzenie odpowiedniej ilości jednostek uczestnictwa.
Jakie dane towarzystwo stosuje opłaty i ile one wynoszą dowiesz się z poszczególnych OWU. Towarzystwo ma prawo zmiany sposobu pobierania oraz corocznej zmiany wysokości opłaty transakcyjnej, opłaty administracyjnej, opłaty za wznowienie umowy ubezpieczenia, opłaty za cesję oraz opłaty za obniżenie składki regularnej.
Do minusów polis inwestycyjnych specjaliści zaliczają właśnie te, związane z opłatami. Według nich opłaty w portfelach funduszy są wyższe niż w przypadku zwykłych funduszy inwestycyjnych. Część z tych pieniędzy firmy oferujące polisy starają się "oddać" klientom w formie dodatkowych zysków podatkowych.
Dzięki opakowaniu produktu w polisę ubezpieczeniową mamy możliwość odroczenia płatności podatku od zysków kapitałowych, co w perspektywie kilku lat daje spore oszczędności.
Alicja Szakiel