W Polsce produkty strukturyzowane są nadal bardzo popularne i wciąż znajdują się w fazie wzrostu. Najczęściej gwarantują one 100% zainwestowanego kapitału. W przeciągu ostatnich dziesięciu lat wypłata z tych instrumentów była przeważnie związana z kursami walut oraz indeksami giełdowymi. Zazwyczaj przyjmowały one formę produktu ubezpieczeniowego, rzadziej lokaty.
Według najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego pt.: „Produkty strukturyzowane w Polsce w latach 2000 – 2010”, stopa zwrotu z inwestycji w te produkty wyniosła 3,31% w skali roku. Tym samym była niższa od przeciętnej stopy zwrotu z lokat terminowych, która uplasowała się na poziomie 4,30%. Prawie połowa produktów tego typu przyniosła stopę zwrotu jedynie na poziomie stopy gwarantowanej.
Jak napisano w raporcie, „regulacje związane z rynkiem produktów strukturyzowanych powinny się koncentrować na zapewnieniu odpowiedniego przekazu dotyczącego ryzyka inwestycji oraz spodziewanej funkcji wypłaty w realistycznych warunkach rynkowych. Standardy wypracowane w innych krajach, w szczególności w Wielkiej Brytanii, mogą być traktowane jako wzorcowe. Dotyczy to m.in. jawności informacji związanych z kolejnymi emisjami”. Dlatego KNF uważa, że w obecnej sytuacji najtrafniejszym rozwiązaniem byłby obowiązek publikowania informacji odnośnie wielkości sprzedaży, osiągniętych stóp zwrotu i innych istotnych parametrów oferowanych produktów.
Źródło: KNF
OZ