Kontrola ryzyka
Wybór funduszu powinien być zgodny z Twoim charakterem. Co to oznacza? Osoby, które nie lubią ryzyka i wolą mniejszy, ale pewny zysk, powinny wybrać fundusz gwarantowany lub bezpieczny. Fundusz gwarantowany daje Ci pewność, że otrzymasz określony przez towarzystwo ubezpieczeniowe zagwarantowany zysk minimalny.
Wybierając fundusz Stabilnego wzrostu musisz mieć świadomość, że jeśli sytuacja na giełdzie jest zła, taki fundusz zazwyczaj uchroni nasze pieniądze przed większą stratą. Jednak jeśli na giełdzie jest dobra koniunktura, nie należy się spodziewać wygórowanych zysków. Jednym słowem jest to fundusz dla lubiących umiarkowane ryzyko.
Dla osób lubiących ryzyko, niebojących się go, chcących osiągnąć duże zyski, ale także niebojących się ewentualnej straty przeznaczony jest fundusz agresywny. Bywa tak, że fundusze agresywne mocno zwyżkują w krótkim czasie, jednak nie da się tego przewidzieć.
Dobrym momentem na zakup jednostek uczestnictwa w tym funduszu jest moment, gdy są one tanie (po dużych spadkach). Jednak należy pamiętać, że w takim funduszu można wiele stracić, jeśli np. fundusz generuje straty od lat, wówczas przeniesienie do niego środków jest bardzo ryzykowne.
Waluty - podwójne ryzyko
W przypadku funduszy międzynarodowych pamiętaj, że ryzyko inwestowania jest podwójnie wysokie. Oprócz ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje, istnieje również ryzyko kursowe, związane z umacnianiem się jednej, a spadkiem drugiej waluty (np. złotego i dolara amerykańskiego, złotego i euro).
Jeśli w początkowych latach jesteś gotowy na podjęcie większego ryzyka, możesz ulokować środki w funduszach agresywnych lub międzynarodowych. Gdy uda Ci się powiększyć w nich swój kapitał i zacznie Ci zależeć na większym bezpieczeństwie Twoich środków, możesz je przenieść do funduszu gwarantowanego lub zrównoważonego. Wszystko zależy od tego, jakiego zysku oczekujesz i jaki czas przeznaczysz na powiększenie zainwestowanej gotówki.
Ubezpieczenie.com.pl/
Ubezpieczeniaonline.pl