Decydując się na wykupienie ubezpieczenia AC, zapewniamy sobie pokrycie szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu, utracie pojazdu mechanicznego lub jego wyposażenia na skutek różnorodnych zdarzeń (np. uderzenia w budynek, drzewo lub jakikolwiek inny przedmiot; zdarzenia losowego, np. powodzi, zatopienia, itp.).
Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup takiej polisy?
Podczas ustalania warunków polisy autocasco warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, a mianowicie na
udział własny, franszyzę integralną, amortyzację części oraz
konsumpcję sumy ubezpieczenia.
Obecnie w większości towarzystwach ubezpieczeniowych
udział własny jest dobrowolny - oznacza to, że można zredukować go do zera przez tzw. wykupienie. Składka za ubezpieczenie jest wtedy wyższa, ale nikt chyba nie chce pokrywać części szkody z własnych środków. Szczególnie dotkliwe jest to w przypadku kradzieży auta.
Przy zawieraniu ubezpieczenia należy się dowiedzieć, czy udział własny jest potrącany z odszkodowania czy z sumy ubezpieczenia.
Najczęściej udziały własne stosuje się:
-
w szkodach kradzieżowych z miejsc niestrzeżonych,
-
w przypadku kradzieży na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii,
-
w wypłatach odszkodowania za kolejną (2,3) szkodę w tym samym okresie ubezpieczenia,
-
w szkodach powstałych w wyniku przekroczenia prędkości (stosuje to kilka towarzystw),
-
gdy użytkownik/ właściciel auta jest młody.
Z kolei
franszyza integralna to wartość, do wysokości której ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania, ale w momencie, gdy rozmiar szkody przekroczy tą wartość - wypłata odszkodowania następuje w całości, bez potrącania jakiejkolwiek kwoty. Jeśli np. franszyza intergalna wynosi 500 zł, a koszt naprawy szkody na pojeździe mieści się w granicach tej kwoty, właściciel pojazdu musi z własnej kieszeni zapłacić za naprawę samochodu.