Ogóln± zasadê dotycz±c± sposobu ustalania sk³adki nale¿nej zak³adowi ubezpieczeñ w kontek¶cie czasu udzielania przez niego ochrony ubezpieczeniowej, w poprzednim stanie prawnym, tj. przed dniem 10 sierpnia 2007 r. regulowa³ art. 813 § 1 k.c. Przepis ten stanowi³, i¿ sk³adkê oblicza siê za czas trwania odpowiedzialno¶ci zak³adu ubezpieczeñ, jednak jego brzmienie nie pozwala³o na rozstrzygniêcie wszystkich wystêpuj±cych na tej p³aszczy¼nie problemów. £±czy³ siê z tym przede wszystkim problem zwrotu sk³adki w przypadku rozwi±zania umowy ubezpieczenia dobrowolnego - najczê¶ciej AC - szczególnie w kontek¶cie wyst±pienia szkody ca³kowitej. W ogólnych warunkach ubezpieczeñ dobrowolnych ubezpieczyciele zazwyczaj zastrzegali, i¿ w przypadku szkody ca³kowitej, a wiêc wyczerpania siê sumy ubezpieczenia, niezale¿nie od daty powstania tej szkody sk³adka za okres pozosta³y do koñca okresu na jaki umowa zosta³a zawarta nie przys³uguje. Ogólne warunki najczê¶ciej zawiera³y równie¿ zastrze¿enie, i¿ w przypadku op³acania sk³adki w ratach, wyp³acone odszkodowanie zostanie pomniejszone o raty dotychczas nieop³acone. Wspomnieæ nale¿y, i¿ stanowisko zak³adów ubezpieczeñ w kwestii zwrotu sk³adki by³o zapewne wzorowane na dotycz±cym ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przepisie art. 41 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowi±zkowych[1], w my¶l którego, w pewnych przypadkach rozwi±zania umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zwrot sk³adki za niewykorzystany okres ubezpieczenia nie przys³uguje, je¿eli w okresie poprzedzaj±cym rozwi±zanie umowy wyst±pi³a szkoda, za któr± zak³ad ubezpieczeñ wyp³aci³ lub jest zobowi±zany wyp³aciæ odszkodowanie. Zauwa¿yæ jednak trzeba, i¿ jest to przepis szczególny, który odnosi siê wy³±cznie do obowi±zkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
W±tpliwo¶ci zwi±zane ze zwrotem sk³adki w przypadku rozwi±zania umowy ubezpieczenia dobrowolnego mia³y zostaæ wyeliminowane dziêki projektowanym w tym zakresie zmianom przepisów kodeksu cywilnego. W dniu 10 sierpnia 2007 r. wesz³a w ¿ycie obszerna nowelizacja kodeksu cywilnego, w ramach której zmianie uleg³ miêdzy innymi art. 813. Przepis ten, w pierwotnej wersji stanowi±c, i¿ sk³adkê oblicza siê za czas trwania odpowiedzialno¶ci ubezpieczyciela, zosta³ uzupe³niony o zapis, zgodnie z którym w przypadku wyga¶niêcia stosunku ubezpieczenia przed up³ywem okresu na jaki zosta³a zawarta umowa, ubezpieczaj±cemu przys³uguje zwrot sk³adki za niewykorzystany okres ochrony. Pomimo, i¿ zamys³em ustawodawcy by³o ostateczne rozstrzygniêcie kwestii zwrotu sk³adki, nadal istniej± pewne w±tpliwo¶ci co do stosowania tego przepisu.
Wysoko¶æ sk³adki ubezpieczeniowej jest zale¿na od warto¶ci przedmiotu ubezpieczenia, a wiêc sumy ubezpieczenia, ale tak¿e od czasu udzielana ochrony ubezpieczeniowej, z czego wynika fakt, i¿ skrócenie czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej mienia o konkretnej warto¶ci musi skutkowaæ zmniejszeniem sk³adki ustalonej na podstawie tej warto¶ci. Skrócenie okresu ubezpieczenia wystêpuje na przyk³ad przy odst±pieniu od umowy ubezpieczenia, kiedy to ubezpieczycielowi przys³uguje sk³adka wy³±cznie za okres udzielanej ochrony. Innym przyk³adem jest wyga¶niêcie umowy ubezpieczenia z powodu braku przedmiotu ubezpieczenia - np. w przypadku, zniszczenia pojazdu przy jednoczesnym braku odpowiedzialno¶ci gwarancyjnej zak³adu ubezpieczeñ za powsta³± szkodê. Przypadkiem takim jest równie¿ sprzeda¿ pojazdu w sytuacji, gdy prawa z umowy nie przechodz± na nabywcê (AC) oraz ¶mieræ ubezpieczaj±cego (w³a¶ciciela pojazdu), kiedy to kwota stanowi±ca zwrot sk³adki wejdzie w masê spadkow±. O ile nie jest kwestionowany obowi±zek zwrotu sk³adki w powy¿szych przypadkach, o tyle w ¶rodowisku ubezpieczeniowym dyskusjê budzi zagadnienie ewentualnego zwrotu sk³adki w przypadki szkody ca³kowitej.
Art. 813 § 1 k.c. zdanie pierwsze stanowi, i¿ sk³adkê oblicza siê za czas trwania ochrony ubezpieczeniowej, co oznacza, ¿e ustalona w momencie zawierania umowy sk³adka ubezpieczeniowa jest ¶ci¶le powi±zana z czasem ¶wiadczenia ochrony ubezpieczeniowej, zatem w przypadku skrócenia czasu udzielania przez ubezpieczyciela ochrony, zmniejszeniu winno ulec równie¿ ¶wiadczenie ubezpieczaj±cego, którym jest sk³adka - o kwotê odpowiadaj±c± nale¿no¶ci za niewykorzystany okres ochrony. Reguluj±cy kwestiê wyga¶niêcia stosunku ubezpieczenia, art. 813 § 1 zdanie drugie stanowi±c, i¿ w przypadku wyga¶niêcia stosunku ubezpieczenia przed up³ywem okresu, na jaki zosta³a zawarta umowa, ubezpieczaj±cemu przys³uguje zwrot sk³adki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej, tak¿e odnosi siê wy³±cznie do czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej.
W tym kontek¶cie, najczê¶ciej podnoszonym zagadnieniem jest zwrot sk³adki w przypadku wyga¶niêcia stosunku ubezpieczenia na skutek szkody ca³kowitej powsta³ej w wyniku kradzie¿y pojazdu. W opinii czê¶ci przedstawicieli doktryny[2], pomimo wskazanych wy¿ej regulacji, w przypadku wyczerpania siê sumy ubezpieczenia - co ma miejsce przy szkodzie ca³kowitej - zak³ad ubezpieczeñ nie jest zobowi±zany do zwrotu sk³adki z uwagi na skonsumowanie ochrony ubezpieczeniowej na skutek wyczerpania sumy ubezpieczenia. Jednak zauwa¿yæ trzeba, i¿ uwzglêdnienie tego faktu by³oby jednoznaczne z przyjêciem jeszcze jednego - oprócz czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej - elementu, który mia³by wp³yw na zakres zwracanej sk³adki, tj. sumy ubezpieczenia. Tymczasem powo³ane wy¿ej przepisy, jako jedyn± przes³ankê dokonywanych rozliczeñ wskazuj± czas trwania ochrony ubezpieczeniowej. Istotne jest przy tym rozró¿nienie pojêcia „wysoko¶æ sk³adki za ubezpieczenie" - jest ona istotnie zale¿na od sumy ubezpieczenia - od wysoko¶ci sk³adki podlegaj±cej zwrotowi, w kontek¶cie czasu udzielania ochrony ubezpieczeniowej. Sposób bowiem ustalania wysoko¶ci sk³adki (suma ubezpieczenia) nie ma ¿adnego prze³o¿enia na ewentualne pó¼niejsze rozliczenia w zakresie zwrotu tej sk³adki (czas udzielania ochrony ubezpieczeniowej).
Reasumuj±c, wyk³adnia literalna omawianego przepisu wskazuje, i¿ nawet w przypadku wyst±pienia szkody ca³kowitej, ze wzglêdu na korelacjê zakresu zwrotu sk³adki wy³±cznie z czasem udzielania ochrony ubezpieczeniowej, a nie z wysoko¶ci± sumy ubezpieczenia, zak³ad ubezpieczeñ winien zwróciæ ubezpieczaj±cemu sk³adkê za okres niewykorzystanej ochrony pomimo wyczerpania sumy ubezpieczenia. Zgodnie z zawarta umow±, ochrona ubezpieczeniowa mia³a byæ udzielana przez ubezpieczyciela przez okre¶lony czas - zwykle 12 miesiêcy - i przez ten w³a¶nie czas zak³ad ubezpieczeñ ponosi³ ryzyko wyst±pienia szkody. Z tego tytu³u pobra³ za ten w³a¶nie czas sk³adkê w wysoko¶ci, która konsumuje tak¿e rozmiar ryzyka wyst±pienia szkody w konkretnym przypadku. W wyniku wyga¶niêcia stosunku ubezpieczenia, zak³ad ubezpieczeñ nie ponosi ju¿ tego ryzyka, co oznacza, i¿ pobieranie sk³adki za dalszy okres nie znajduje uzasadnienia. W konsekwencji, sk³adka za okres, w którym zak³ad ubezpieczeñ ju¿ nie udziela ochrony, a wiêc nie ponosi ryzyka szkody, winna podlegaæ zwrotowi niezale¿nie od wyst±pienia szkody ca³kowitej.
Zauwa¿yæ trzeba, i¿ istnienie rozbie¿nych opinii w¶ród przedstawicieli zarówno teoretyków, jak i praktyków rynku ubezpieczeñ dowodzi, i¿ przeprowadzona nowelizacja art. 813 k.c. nie wyeliminowa³a w±tpliwo¶ci zwi±zanych ze zwrotem sk³adki w przypadki szkody ca³kowitej. W zwi±zku z tym nale¿y przypuszczaæ, i¿ z pewno¶ci± problem ten znajdzie rozstrzygniêcie w linii orzecznictwa.
Ewa Kiziewicz, Biuro Rzecznika Ubezpieczonych
[1] Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowi±zkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. nr 124, poz. 1152 z pó¼n. zm.).
[2] M. Orlicki, J. Pokrzywniak, Umowa ubezpieczenia. Komentarz do nowelizacji kodeksu cywilnego, Wolters Kluwer business, Warszawa 2008, s. 69.