Przyjêta wczoraj przez rz±d nowela ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych wprowadza zmiany wy³±cznie kosmetyczne, bo na inne nie wyrazi³ zgody resort finansów.
Zgodzi³ siê tylko podwy¿szyæ limity wp³at na IKE zwolnionych z podatku Belki, na czym fiskus mo¿e straciæ 8-10 mln z³ rocznie. Innych zachêt nie bêdzie, choæ coraz czê¶ciej s³yszymy, ¿e bez oszczêdzania w III filarze emerytury bêd± niskie.
Wed³ug Polskiej Izby Ubezpieczeñ projekt ustawy o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz niektórych innych ustaw nie zawiera satysfakcjonuj±cych propozycji. Niezbêdne s± dalej id±ce rozwi±zania, które spowoduj± o¿ywienie programów.
PIU w ramach konsultacji zg³asza³a uwagi, które nie znalaz³y zrozumienia projektodawcy i tym samym nie zosta³y uwzglêdnione. Zwracano uwagê, ¿e podniesienie limitu nie wp³ynie na upowszechnienie IKE, gdy¿ tylko ok. 8% osób obecnie posiadaj±cych otwarte konta wykorzystuje dotychczasowe mo¿liwo¶ci. Uprawnione jest stwierdzenie, ¿e podnoszenie limitu jest jednoznaczne ze skierowaniem oferty wy³±cznie do niewielkiej liczby lepiej sytuowanych posiadaczy IKE ( obecnie ok. 75 tys osób). PIU jest zdania, ¿e nale¿y wprowadziæ takie zmiany do istniej±cej ustawy, które uruchomi± popyt równie¿ w¶ród osób o ni¿szych dochodach - tych nie wykorzystuj±cych limitu, a byæ mo¿e bardziej zainteresowanych budow± kapita³u na przysz³± emeryturê.
ed³ug PIU jedyn± skuteczn± form± reaktywacji IKE jest wprowadzenie rocznego limitu wp³at, do poziomu którego ¶rodki bêd± zwolnione z podatku dochodowego lub okre¶lenie maksymalnego limitu odpisu od kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych. Innym, mo¿liwym do zaakceptowania rozwi±zaniem by³oby przyjêcie zasady, ¿e analogicznie jak w przypadku I i II filara systemu emerytalnego, opodatkowane s± ¶wiadczenia a nie sk³adka.
Projekt zmiany ustawy, ani uzasadnienie w ¿aden sposób nie odnosz± siê do dyskusji nad likwidacj± podatku od dochodów kapita³owych. Likwidacja „podatku Belki” uczyni proponowane zmiany bezcelowymi.
¬ród³o: PIU
JT