Tylko 7,5 procent wyp³acanych rolnikom ¶wiadczeñ bêdzie pochodziæ z ich sk³adek. Propozycja rz±du zmusza najzamo¿niejszych rolników do p³acenia dodatkowo do KRUS zaledwie 22,5 milionów z³otych.
Wydatki na administrowany przez KRUS fundusz emerytalno – rentowy dla rolników wynios± 17,86 miliardów z³otych. To o 1 miliard wiêcej ni¿ w tym roku. Na emerytury i renty KRUS przeznaczy 14,16 miliardów z³otych, a 3,23 miliardów z³otych na sfinansowanie sk³adek zdrowotnych dla rolników i cz³onków ich rodzin. Rolnicy nie s± bowiem zobowi±zani do op³acania sk³adki do NFZ.
Ponad 92 proc. wszystkich ¶wiadczeñ bêdzie pochodziæ nie ze sk³adek rolników, ale z kasy pañstwa. Ze sk³adek ma wp³yn±æ do funduszu 1,3 mld z³, tj. 70 mln z³ wiêcej ni¿ w tym roku. Za to z bud¿etu KRUS otrzyma w 2009 roku 16,44 mld z³. To o prawie 1,5 mld z³ wiêcej ni¿ w tym roku i najwiêcej w historii. Na przyk³ad w latach 2002-2008 dotacja do tego funduszu waha³a siê od 14,4 mld z³ do 15,4 mld z³.
Konieczno¶æ wyp³acania ogromnych dotacji jest konsekwencj± tego, ¿e wszyscy rolnicy op³acaj± sk³adki w tej samej, minimalnej wysoko¶ci. Obecnie wynosz± one 269 z³ kwartalnie (uwzglêdniaj±c sk³adkê na emeryturê i rentê oraz wypadkow±, chorobow± i macierzyñsk±). Tak niska ich wysoko¶æ nie pozwala na sfinansowanie ¶wiadczeñ, które nie s± wcale tak niskie, jak siê powszechnie uwa¿a. Na przyk³ad przeciêtna emerytura z KRUS w I kwartale tego roku wynosi³a 867,8 z³. A osoba prowadz±ca pozarolnicz± dzia³alno¶æ otrzymuje j± w wysoko¶ci 1106,8 z³. A wp³aca do ZUS prawie 800 z³ miesiêcznie. Mimo, ¿e p³aci o 1000 proc. wiêcej, jej ¶wiadczenie jest wy¿sze o 27 proc.
Eksperci podkre¶laj±, ¿e KRUS wymaga reformy. Lech Goraj z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki ¯ywno¶ciowej wskazuje, ¿e oko³o 15 proc. gospodarstw osi±ga dochody zbli¿one do tych, jakie osi±gaj± gospodarstwa w UE.
Tymczasem przygotowany przez rz±d projekt ustawy (przyj±³ go ju¿ Komitet Sta³y Rady Ministrów), który mia³ nieco zmieniæ tê sytuacjê, przewiduje, ¿e niewiele wy¿sze sk³adki do KRUS zap³aci w 2009 roku zaledwie 15,5 tys. rolników (na ponad 1,5 mln ubezpieczonych). Z tego tytu³u wp³ynie do Kasy dodatkowo 22,4 mln z³.
¬ród³o: Rzeczpospolita
JT