W³a¶cicielom ma³ych firm grozi, ¿e bêd± musieli cztery razy w roku sprawdzaæ wysoko¶æ sk³adek na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo Zdrowia wci±¿ nie opracowa³o nowelizacji ustawy zdrowotnej.
Od stycznia 2009 r. mali przedsiêbiorcy prowadz±cy dzia³alno¶æ gospodarcz± mog± mieæ problemy z op³acaniem sk³adek ubezpieczeniowych. Powodem problemów mo¿e byæ to, ¿e rz±d do tej pory nie przygotowa³ nowelizacji ustawy okre¶laj±cej wysoko¶æ sk³adek na ubezpieczenie zdrowotne. A Sejm przyj±³ ju¿ ustawê stanowi±c±, ¿e sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne bêd± przez ca³y rok op³acane w tej samej wysoko¶ci.
- Przedsiêbiorcy powinni p³aciæ wszystkie sk³adki w tej samej wysoko¶ci przez ca³y rok. Taka by³a nasza intencja, gdy proponowali¶my zmiany w tym zakresie. Jednak zamiast zapowiadanego ujednolicenia zasad op³acania sk³adek do ZUS, mo¿e powstaæ legislacyjny chaos - mówi Jeremi Mordasewicz, przedstawiciel PKPP Lewiatan. W czasie prac w Sejmie nad uproszczeniem zasad p³acenia sk³adek Mieczys³aw Kasprzak z sejmowej Komisji Polityki Spo³ecznej i Rodziny zwraca³ uwagê na konieczno¶æ zmiany zasad ustalania wysoko¶ci sk³adek na ubezpieczenie zdrowotne.
Minister zdrowia Ewa Kopacz w pi¶mie z 28 sierpnia 2008 r. do Ministerstwa Pracy i Polityki Spo³ecznej zobowi±za³a siê, ¿e przygotuje odrêbn± nowelizacjê ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027), która ujednolici zasady op³acania sk³adek zdrowotnych i ubezpieczeniowych.
Okaza³o siê jednak, ¿e przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt z 15 pa¼dziernika w wersji skierowanej na obrady Komitetu Rady Ministrów, wprowadzaj±cy zmiany do tej ustawy, nie zawiera przepisów wprowadzaj±cych jedn± sta³± wysoko¶ci sk³adek na ubezpieczenie zdrowotne przez ca³y rok. Jak ustalili¶my, w resorcie trwaj± dopiero konsultacje odpowiedniego projektu ustawy. Jakub Go³±b, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, t³umaczy, ¿e mo¿e trafiæ do Sejmu jako pilny.
- Od nowego roku osoby prowadz±ce firmy nie bêd± musia³y cztery razy w roku sprawdzaæ wysoko¶ci stawek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. A to mo¿e spowodowaæ, ¿e zapomn± o sprawdzeniu wysoko¶ci sk³adek na ubezpieczenie zdrowotne. Powstan± b³êdy, które bêdzie trzeba wyja¶niaæ - mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Pracodawców Polskich.Zwraca uwagê, ¿e wiele osób prowadz±cych firmy zapamiêta³o, ¿e pos³owie chwalili siê w³a¶nie tym ograniczeniem biurokracji.
- Nikomu teraz nie przyjdzie do g³owy sprawdzaæ, ¿e zmiana dotyczy tylko sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne, a nie wszystkich op³acanych do ZUS - dodaje Jeremi Mordasewicz.
Powsta³± sytuacj± jest tak¿e zaskoczona pose³ Beata Ma³ecka-Libera, zastêpca przewodnicz±cego sejmowej Komisji Zdrowia (PO).
- Musimy sprawdziæ, dlaczego Ministerstwo Zdrowia wbrew zapowiedziom nie przygotowa³o nowelizacji. Tym bardziej ¿e do koñca roku zosta³o ma³o czasu - mówi Beata Ma³ecka-Libera.
Obecnie podstawê naliczania sk³adki do NFZ stanowi zadeklarowana kwota, nie ni¿sza 75 proc. przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiêbiorstw w³±cznie z wyp³atami z zysku. Ta podstawa zmienia siê jednak cztery razy w roku i obowi±zuje w okresach luty-maj, czerwiec-sierpieñ, wrzesieñ-listopad i grudzieñ (do stycznia roku nastêpnego). Takie same terminy obowi±zuj± w³a¶cicieli firm op³acaj±cych sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne (emerytalna, rentowa, wypadkowa i chorobowa). Jednak od nowego roku podstawa naliczania tych ostatnich sk³adek ma byæ og³oszona raz na ca³y rok.
¬ród³o: Gazeta Prawna
JT