Trybuna³ Konstytucyjny zdecyduje, czy firma musi podaæ przyczynê zwolnienia osób zatrudnionych na czas okre¶lony. Sêdziowie TK zwrócili uwagê na fakt, ¿e pracodawcy omijaj± polskie prawo.
W najbli¿szy wtorek Trybuna³ Konstytucyjny wyda orzeczenie, które mo¿e spowodowaæ lepsz± ochronê przed zwolnieniem ponad 3,2 mln pracowników zatrudnionych na czas okre¶lony. Zyskaj± m.in. prawo do odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracê na czas okre¶lony. Wczoraj przed TK odby³a siê rozprawa dotycz±ca pracownika spawacza zatrudnionego na umowê terminow±, którego zwolniono bez podania przyczyny, choæ wcze¶niej pracodawca nie zg³asza³ ¿adnych zastrze¿eñ do jego pracy. Pytanie o zasadno¶æ jego zwolnienia zada³ toruñski s±d pracy. Wiele wskazuje, ¿e 2 grudnia sêdziowie przychyl± siê do jego powództwa i orzekn±, ¿e brak konieczno¶ci uzasadnienia wypowiedzeñ umów na czas okre¶lony, jest niezgodny z konstytucyjntymi zasadami równo¶ci i sprawiedliwo¶ci spo³ecznej.
Je¿eli tak siê stanie, polscy pracodawcy nie bêd± ju¿ tak czêsto zawieraæ terminowych umów o pracê. Obecnie w Polsce na podstawie umów na czas okre¶lony zatrudnionych jest a¿ 27 proc. wszystkich pracowników, czyli dwukrotnie wiêcej ni¿ ¶rednia dla krajów UE.
W trakcie rozprawy sêdziowie TK zwrócili przede wszystkim uwagê na fakt, ¿e obowi±zuj±ce przepisy umo¿liwiaj± pracodawcom omijanie prawa. Obecnie musz± oni bowiem uzasadniaæ wypowiedzenie wy³±cznie umów o pracê na czas nieokre¶lony. Nie jest to natomiast konieczne w przypadku wypowiadania umów terminowych. Je¶li wiêc taka umowa zosta³a zawarta na co najmniej sze¶æ miesiêcy i przewiduje mo¿liwo¶æ dwutygodniowego wypowiedzenia, pracodawcy mog± w szybki sposób zwolniæ pracownika.
- Dodatkowo kodeks pracy nie ogranicza terminu, na jaki zawierane s± takie umowy o pracê. Sama s³ysza³am o przypadku zawarcia takiej umowy na 20 lat - mówi³a w trakcie rozprawy Teresa Liszcz, sêdzia TK.
Podkre¶li³a, ¿e w praktyce wielu pracodawców w ten sposób chce unikn±æ podpisania umów na czas nieokre¶lony, które s± dla nich mniej korzystne, m.in. ze wzglêdu na d³u¿sze okresy wypowiedzenia i konieczno¶æ ich uzasadnienia.
- Mo¿e siê zdarzyæ, ¿e po kilku latach pracy na podstawie umowy na czas okre¶lony, pracodawca zwolni pracownika za dwutygodniowym wypowiedzeniem - t³umaczy Teresa Liszcz. Dodaje, ¿e je¶li w takiej sytuacji nie naruszy on formalnych wymogów zwi±zanych z rozwi±zywaniem stosunku pracy, to pracownikowi nie bêdzie przys³ugiwaæ ¿adne odszkodowanie.
¬ród³o: Gazeta Prawna
JT