Jakość ubezpieczenia możemy poznać dopiero w momencie wystąpienia szkody. W wielu przypadkach okazuje się, że nie możemy otrzymać odszkodowania, ponieważ w tym szczególnym przypadku, który się wydarzył ubezpieczenie nie obowiązywało. Jak uniknąć tych przykrych sytuacji?
Ogólne warunki ubezpieczenia - czy zawsze są jasne?
Bardzo często język Ogólnych Warunków Ubezpieczenia nie jest zrozumiały dla przeciętnego zjadacza chleba. Sformułowania nie są jednoznaczne i mogą prowadzić do błędnych interpretacji. Z tego względu warto przed zawarciem umowy ubezpieczenia dokładnie zapytać o wszystkie wątpliwe kwestie i wyjaśnić wątpliwości. Wiele Towarzystw stosuje się już do wymogów Unii Europejskiej, które nakazują aby zapisy OWU były jasne i jednoznaczne. Niektórzy ubezpieczycieli praktykują jednak w tej kwestii ciągle zawiły prawniczy język. Ale od tego jest agent, aby przełożył niezrozumiały język ubezpieczeniowy na bardziej przystępny. Dlatego trzeba czytać i pytać.
Niestety nie zawsze odmowa wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego wynika z zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. Czasami pieniądze się nam należą, ale ubezpieczyciel próbuje wykorzystać naszą naiwność i brak wiedzy. Zdarzają się także sytuacje odwlekania w czasie wypłaty albo zaniżania odszkodowania. Co wówczas zrobić?
Rzecznik Ubezpieczonych
Instancją, która występuje w imieniu uprawnionych do otrzymania świadczenia w sporach z zakładami ubezpieczeń w Polsce jest Rzecznik Ubezpieczonych. Jeżeli wiesz, że masz prawo do odszkodowania, złóż skargę w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych.
Firmy Odszkodowawcze
Ostatnio na naszym rynku pojawiły się firmy zajmujące się odzyskiwaniem odszkodowań od ubezpieczycieli. Oferują one fachową pomoc prawną w sporze z zakładem ubezpieczeń. Pamiętaj, że za tą pomoc będziesz musiał zapłacić określony procent wywalczonego świadczenia, ale dopiero w momencie wygrania sprawy. Z tego względu takie rozwiązanie jest o wiele bardziej korzystne od wynajęcia adwokata.
Piotr Szostakiewicz