Jako¶æ ubezpieczenia mo¿emy poznaæ dopiero w momencie wyst±pienia szkody. W wielu przypadkach okazuje siê, ¿e nie mo¿emy otrzymaæ odszkodowania, poniewa¿ w tym szczególnym przypadku, który siê wydarzy³ ubezpieczenie nie obowi±zywa³o. Jak unikn±æ tych przykrych sytuacji?
Ogólne warunki ubezpieczenia - czy zawsze s± jasne?
Bardzo czêsto jêzyk Ogólnych Warunków Ubezpieczenia nie jest zrozumia³y dla przeciêtnego zjadacza chleba. Sformu³owania nie s± jednoznaczne i mog± prowadziæ do b³êdnych interpretacji. Z tego wzglêdu warto przed zawarciem umowy ubezpieczenia dok³adnie zapytaæ o wszystkie w±tpliwe kwestie i wyja¶niæ w±tpliwo¶ci. Wiele Towarzystw stosuje siê ju¿ do wymogów Unii Europejskiej, które nakazuj± aby zapisy OWU by³y jasne i jednoznaczne. Niektórzy ubezpieczycieli praktykuj± jednak w tej kwestii ci±gle zawi³y prawniczy jêzyk. Ale od tego jest agent, aby prze³o¿y³ niezrozumia³y jêzyk ubezpieczeniowy na bardziej przystêpny. Dlatego trzeba czytaæ i pytaæ.
Niestety nie zawsze odmowa wyp³aty ¶wiadczenia ubezpieczeniowego wynika z zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeñ. Czasami pieni±dze siê nam nale¿±, ale ubezpieczyciel próbuje wykorzystaæ nasz± naiwno¶æ i brak wiedzy. Zdarzaj± siê tak¿e sytuacje odwlekania w czasie wyp³aty albo zani¿ania odszkodowania. Co wówczas zrobiæ?
Rzecznik Ubezpieczonych
Instancj±, która wystêpuje w imieniu uprawnionych do otrzymania ¶wiadczenia w sporach z zak³adami ubezpieczeñ w Polsce jest Rzecznik Ubezpieczonych. Je¿eli wiesz, ¿e masz prawo do odszkodowania, z³ó¿ skargê w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych.
Firmy Odszkodowawcze
Ostatnio na naszym rynku pojawi³y siê firmy zajmuj±ce siê odzyskiwaniem odszkodowañ od ubezpieczycieli. Oferuj± one fachow± pomoc prawn± w sporze z zak³adem ubezpieczeñ. Pamiêtaj, ¿e za t± pomoc bêdziesz musia³ zap³aciæ okre¶lony procent wywalczonego ¶wiadczenia, ale dopiero w momencie wygrania sprawy. Z tego wzglêdu takie rozwi±zanie jest o wiele bardziej korzystne od wynajêcia adwokata.
Piotr Szostakiewicz