W ¶wietle przepisów kodeksu cywilnego przez umowê ubezpieczenia ubezpieczyciel, którym jest zak³ad ubezpieczeñ, zobowi±zuje siê spe³niæ okre¶lone ¶wiadczenie w razie zaj¶cia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczaj±cy zobowi±zuje siê zap³aciæ sk³adkê.
Wypadek przewidziany w umowie ma charakter zdarzenia losowego, które wywo³uje nastêpstwa w postaci szkody. Bli¿sze okre¶lenie tego zdarzenia ma zwykle miejsce w umowie.
Cechy umowy ubezpieczenia |
Tak/Nie |
Umowa zobowi±zuj±ca |
Tak |
Konsensualna |
Tak* |
Adhezyjna |
Tak** |
Odp³atna |
Tak |
Losowa |
Tak |
Wzajemna |
Tak/Nie*** |
* Do jej zawarcia potrzebne jest tylko zgodne o¶wiadczenie woli dwu umawiaj±cych siê stron.
** Z regu³y zawieramy j± przystêpuj±c do zaproponowanych nam i poniek±d narzuconych warunków.
***Ten element budzi kontrowersje. Gdzie tu bowiem wzajemno¶æ skoro my wci±¿ p³acimy sk³adki, a zak³ad ubezpieczeñ odszkodowanie wyp³aca tylko raz na jaki¶ czas, a niekiedy w ogóle, bo nie dotyka nas ¿adne ubezpieczone nieszczê¶cie. Mimo tego w literaturze wskazuje siê, i¿ wzajemno¶æ tego zobowi±zania polega na tym, ¿e zak³ad oferuje nam ekspektatywe wyp³aty to jest udziela nam "pewno¶ci" wyp³aty odszkodowania. I ta w³a¶nie sta³a gotowo¶æ do ewentualnej wyp³aty odszkodowania jest jego ¶wiadczeniem wzajemnym wzglêdem sk³adki.
Charakterystyczny dla umowy ubezpieczenia jest element losowo¶ci stosunku ubezpieczeniowego. Strona ubezpieczaj±ca osi±ga zaspokojenie swego interesu przez to, ¿e w zamian za przyrzeczenie pokrycia uszczerbku, lecz niepewnego, godzi siê ponie¶æ ciê¿ar mniejszy, lecz za to pewny, w postaci op³acanej sk³adki. W sumie mo¿e na tym wygraæ lub straciæ.
Odwrotnie przedstawia siê interes ubezpieczyciela. Ten, z kolei ponosi ryzyko straty w o wiele mniejszym stopniu w skali ca³o¶ci umów przez siebie zawieranych z uwagi na gromadzenie sk³adek funduszu ubezpieczeniowego zak³adu.
Z uwagi na masowo¶æ umów ubezpieczenia oraz potrzebê równego traktowania osób, które nale¿± do okre¶lonej grupy, umowy ubezpieczenia zawierane s± przez zak³ad z regu³y wed³ug ogólnych warunków umów ubezpieczenia. Tre¶æ OWU musi byæ zgodna z tre¶ci± regulacji kodeksowej, sprzeczno¶æ powoduje niewa¿no¶æ.
Zawarcie umowy ubezpieczenia ma miejsce na ogó³ przez przyst±pienie. W praktyce dochodzi ona do skutku jako umowa pisemna, Dowodem jej zawarcia jest dokument wydany przez ubezpieczyciela, czyli polisa. Stosunek prawny wynikaj±cy z tej umowy trwa przez pewien okres.
G³ówne obowi±zki stron sprowadzaj± siê do nastêpuj±cych:
Po stronie ubezpieczyciela, gdy nast±pi wypadek przewidziany w umowie, jest obowi±zek ustalenia wysoko¶ci szkody i spe³nienia okre¶lonego w umowie ¶wiadczenia. Po stronie ubezpieczaj±cego obowi±zki przejawiaj± siê tym, ¿e powinien op³acaæ sk³adki, poza tym przestrzegaæ zasad zmierzaj±cych do uniemo¿liwienia powstania wypadku lub do ograniczenia ewentualnego rozmiaru szkody. Umowa mo¿e nak³adaæ te¿ inne obowi±zki.
Omawiaj±c umowê ubezpieczenia w ujêciu prawnym nie sposób pomin±æ terminu, jakim jest nota pokrycia (ang. cover note). Jest to dokument równorzêdny polisie, wystawiany przez zak³ad ubezpieczeñ, w którym ten¿e zak³ad zobowi±zuje siê do objêcia ochron± ubezpieczeniow± ryzyka do czasu wystawienia w³a¶ciwej polisy, lub do momentu ostatecznego zamkniêcia negocjacji (np. dotycz±cych ceny lub zakresu ubezpieczenia).
W dziedzinie ubezpieczeñ osobowych jest przyjête, ¿e osoba, której dobra osobiste zosta³y ubezpieczone, czyli ubezpieczony, mo¿e wskazaæ osobê uprawnion± do uzyskania ¶wiadczenia od zak³adu. Wskazanie takie mo¿e byæ imienne albo te¿ zostaæ zwi±zane z okazicielem dokumentu o charakterze polisy. Nale¿no¶ci przypadaj±ce uprawnionemu z tytu³u ubezpieczenia osobowego nie wchodz± do spadku po ubezpieczonym.
Ubezpieczenie.com.pl/
Ubezpieczeniaonline.pl