Ukraiñskie tablice rejestracyjne nieco ró¿ni± siê od tych u¿ywanych na terenie Polski. Maj± inne oznaczenia, co mo¿e utrudniaæ ich rozszyfrowanie. Aby dowiedzieæ siê, z którego rejonu kraju pochodzi dany pojazd, trzeba znaæ skróty przypisane do konkretnych obwodów. Sprawd¼, co oznaczaj± symbole na tablicach naszych wschodnich s±siadów i jakie s± rodzaje rejestracji ukraiñskich.
Czemu s³u¿± tablice rejestracyjne?
Tablice rejestracyjne powinny byæ ulokowane z przodu i z ty³u pojazdu w miejscach do tego przeznaczonych. Wyj±tek od tej zasady stanowi± ci±gniki rolnicze, przyczepy, motocykle i motorowery, w których rejestracjê umieszcza siê wy³±cznie z ty³u.
Ka¿da tablica rejestracyjna zawiera unikalny kod, który ma u³atwiaæ identyfikacjê pojazdu dopuszczonego do ruchu. Ci±g liczb i cyfr pozwala na rozró¿nienie poszczególnych samochodów, motocykli, motorowerów, przyczep czy ci±gników rolniczych. Prawid³owe odczytanie symboli znajduj±cych siê na tablicy rejestracyjnej umo¿liwia poznanie szczegó³ów dotycz±cych m.in. miejsca zamieszkania w³a¶cicieli.
Ciekawostka! Historia tablic rejestracyjnych zaczyna siê wraz z pojawieniem siê na drogach pierwszych pojazdów. Rosn±ca liczba aut na ulicach wymusi³a konieczno¶æ ich skategoryzowania. Pierwsze rejestracje pojawi³y siê pod koniec XIX wieku. W Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie mia³y one postaæ ¿elaznych tabliczek z wybitym numerem. Z kolei w Niemczech funkcjonowa³y jako plastikowe oznaczenia z literami i cyframi. W Polsce pierwsze tablice wprowadzono w 1922 roku na mocy rozporz±dzenia Ministra Robót Publicznych oraz Ministra Spraw Wewnêtrznych. |
Jak wygl±daj± ukraiñskie tablice rejestracyjne?
Ukraiñskie tablice rejestracyjne w obecnej formie funkcjonuj± od 1 stycznia 2015 roku. Wygl±dem i rozmiarem bardzo przypominaj± te wydawane w Unii Europejskiej. Po lewej stronie tablicy zawsze znajduje siê niebieski, u³o¿ony pionowo pasek. Jest on bardzo podobny do tzw. eurobandu umieszczanego na wszystkich rejestracjach w krajach UE. Ró¿nicê stanowi brak ¿ó³tych gwiazdek Unii Europejskiej, zamiast których na ukraiñskich tablicach widnieje ¿ó³to-niebieska flaga pañstwowa. Poni¿ej niej znajduje siê skrót nazwy kraju wg standardu ISO 3166-1
UA w bia³y kolorze. Na prawo od zmodyfikowanego eurobandu w wiêkszo¶ci rejestracji znajduje siê ci±g czarnych cyfr i liczb na bia³ym tle. Jedynie w pojazdach s³u¿±cych do zarobkowego przewozu osób (autobusów i busów) tablice wystêpuj± w kolorze ¿ó³tym.
Ukraiñskie tablice rejestracyjne sk³adaj± siê z 8 znaków, w¶ród których zawsze znajduj± siê kolejno 2 litery (okre¶laj±ce miejsce rejestracji pojazdu) oraz 4 cyfry i 2 litery (bêd±ce znakami seryjnymi).
Na Ukrainie funkcjonuje alfabet bêd±cy odmian± cyrylicy, który w znacznym stopniu ró¿ni siê od alfabetu wykorzystywanego na co dzieñ np. w Polsce. Ze wzglêdu na potencjalne trudno¶ci w odczytaniu kodu przez inne narodowo¶ci podczas tworzenia tablic rejestracyjnych wykorzystuje siê wy³±cznie litery wspólne dla alfabetu ukraiñskiego i ³aciñskiego. W¶ród nich znajduj± siê symbole A, B, C, E, H, I, K, M, O, P, T, X (z wyj±tkiem po³±czeñ BP i CC).
Co oznaczaj± skróty na ukraiñskich tablicach?
Pierwsze 2 litery widniej±ce na ukraiñskiej tablicy rejestracyjnej okre¶laj± region, z którego pochodzi dane auto. Obszar pañstwa naszych wschodnich s±siadów administracyjnie dzieli siê na 24 obwody (funkcjonuj±ce na podobnej zasadzie, co polskie województwa czy niemieckie landy), miasta wydzielone (Kijów i Sewastopol) oraz Republikê Autonomiczn± Krymu.
Zgodnie z powy¿szym podzia³em na ukraiñskich tablicach rejestracyjnych widniej± nastêpuj±ce oznaczenia:
-
AX, KX – obwód charkowski;
-
BT, HT – obwód chersoñski;
-
BX, HX – obwód chmielnicki;
-
CA, IA – obwód czerkaski;
-
CB, IB – obwód czernihowski;
-
CE, IE – obwód czerniowiecki;
-
AE, KE – obwód dniepropetrowski;
-
AH, KH – obwód doniecki;
-
AT, KT – obwód iwanofrankowski;
-
AI, KI – obwód kijowski;
-
AA, KA – miasto Kijów;
-
BA, NA – obwód kirowohradzki;
-
BC, HC – obwód lwowski;
-
BB, HB – obwód ³ugañski;
-
BE, HE – obwód miko³ajowski;
-
BH, HH – obwód odeski;
-
BI, HI – obwód po³tawski;
-
AK, KK – Republika Autonomiczna Krymu;
-
BK, HK – obwód rówieñski;
-
CH, IH – miasto Sewastopol;
-
BM, HM – obwód sumski;
-
BO, HO – obwód tarnopolski;
-
AB, KB – obwód winnicki;
-
AC, KC – obwód wo³yñski;
-
AO, KO – obwód zakarpacki;
-
AP, KP – obwód zaporoski;
-
AM, KM – obwód ¿ytomierski.
Rodzaje ukraiñskich tablic rejestracyjnych
Na Ukrainie, podobnie jak i w Polsce, funkcjonuj± zarówno klasyczne tablice przypisywane wiêkszo¶ci pojazdów, jak i niestandardowe — wydawane wy³±cznie w szczególnych sytuacjach. Nietypowe rejestracje dotycz±:
-
pojazdów rejestrowanych tymczasowo w celu eksportu za granicê;
-
pojazdów pañstwowych;
-
pojazdów dyplomatycznych;
-
motocykli i motorowerów;
-
ci±gników rolniczych;
-
pojazdów wojskowych;
-
pojazdów policyjnych.
Ukraiñskie tablice tranzytowe
Tablice tranzytowe pozwalaj± na legalne przekroczenie granicy. S± równie¿ nazywane eksportowymi lub tymczasowymi. Od zwyk³ych rejestracji ró¿ni± siê kolorem, liczb± znaków i brakiem kodu obwodu. Maj± bia³e znaki na czerwonym tle i sk³adaj± siê z 4 cyfr i 2 liter. W tablicach tranzytowych miejsce dwuliterowego wyró¿nika obwodu zajmuje prostok±t na naklejkê, która dok³adnie okre¶la datê obowi±zywania rejestracji tymczasowej.
Ukraiñskie tablice pañstwowe
Tablice pañstwowe nie okre¶laj± miejsca rejestracji samochodu. Zamiast tego znajduj± siê na nich litery II.
Ukraiñskie tablice najwy¿szych w³adz pañstwowych
Tablice przyznawane najwy¿szym urzêdnikom w kraju ró¿ni± siê od tych przyznawanych „zwyk³ym” obywatelom. Sk³adaj± siê z 2 lub 3 czarnych znaków z przedzia³u od 01 do 999 umieszczonych na bia³ym tle. Po lewej stronie tablic rejestracyjnych w³adz pañstwowych widnieje herb, a po prawej flaga Ukrainy.
Warto wiedzieæ! Kod 01 jest przypisany do Prezydenta Ukrainy. |
Ukraiñskie tablice pojazdów korpusu dyplomatycznego
Na tablicach pojazdów korpusu dyplomatycznego zawsze znajduje siê litera D, po której widnieje 3-cyfrowy kod pañstwa lub organizacji miêdzynarodowej i 3-cyfrowy numer porz±dkowy pojazdu danego przedstawicielstwa. £±cznie kod sk³ada siê wiêc z 7 znaków w czarnym kolorze znajduj±cych siê na bia³ym tle.
Warto wiedzieæ! Miêdzynarodowy symbol Polski na tablicach dyplomatycznych to 014. |
Ukraiñskie tablice pojazdów wojskowych
Indywidualne tablice rejestracyjne przyznaje siê równie¿ pojazdom wojskowym. S± do¶æ osobliwe i rzucaj± siê w oczy, ze wzglêdu na odmienny kolor t³a. Dla wojska zarezerwowano rejestracje zapisane bia³ymi znakami na czarnym tle.
Ukraiñskie tablice motocyklowe i motorowerowe
Kody na tablicach motocykli i motorowerów formu³uje siê w ten sam sposób, co na rejestracjach samochodów osobowych. Sk³adaj± siê z czarnych cyfr na bia³ym tle i s± rozlokowane w 3 rzêdach. 1. rz±d zawiera 2 litery okre¶laj±ce miejsce rejestracji, 2. rz±d to ci±g 4 cyfr, a 3. rz±d — 2 liter. Funkcjonuje równie¿ wariant tranzytowy dla motocykli i motorowerów, gdzie czerwone t³o zastêpuje klasyczne bia³e, a zamiast oznaczenia obwodu widnieje miejsce na naklejkê z dat± wa¿no¶ci tablicy.
Ukraiñskie tablice dla traktorów
Tablice dla ci±gników rolniczych sk³adaj± siê ³±cznie z 7 znaków u³o¿onych w 2 rzêdach. Pierwsze 5 znaków stanowi± cyfry, a 2 kolejne — litery.
Podsumowanie
-
Ukraiñskie tablice rejestracyjne obecnej serii s± wydawane od pocz±tku 2015 roku.
-
Po lewej stronie ukraiñskiej tablicy widnieje niebieski pionowy pasek z ¿ó³to-niebiesk± flag± w jego górnej czê¶ci i skrótem UA w dolnej.
-
Ukraiñskie tablice rejestracyjne sk³adaj± siê z 8 znaków.
-
Pierwsze 2 litery rejestracji okre¶laj± obwód, w którym zarejestrowano pojazd. Kolejne znaki s³u¿± identyfikacji konkretnego samochodu czy motocykla.
-
Na Ukrainie, oprócz klasycznych tablic rejestracyjnych, funkcjonuj± równie¿ m.in. tablice tranzytowe, pañstwowe, dyplomatyczne i wojskowe.