Europejska Agencja ¦rodowiska w opublikowanym raporcie ocenia przysz³o¶æ Europy. Mo¿emy siê spodziewaæ wzrostu liczby katastrof naturalnych, mniejszych wydatków na ogrzewanie, a wiêkszych na klimatyzacjê.
Zdaniem ekspertów z Agencji rz±dy nie podejmuj± odpowiednich dzia³añ by przeciwdzia³aæ skutkom pogodowych anomalii. Raport nie jest optymistyczny, w Europie bêdzie coraz wiêcej powodzi, suszy i huraganów. Najdotkliwiej te zmiany odczuje bran¿a ubezpieczeniowa. Oko³o 90 proc. katastrof naturalnych, jakie zdarzy³y siê po 1980 r., zwi±zanych by³o z pogod±. W ostatniej dekadzie ich liczba wzros³a o 65 proc.
Wed³ug Munich Re w ci±gu stulecia koszty walki z wiatrami i sztormami w Europie podwoj± siê i siêgn± 40 mld euro. Stowarzyszenie Brytyjskich Ubezpieczycieli szacuje z kolei, ¿e w skali ¶wiata roczne koszty szkód wyrz±dzonych przez ¿ywio³y wzrosn± o dwie trzecie, do 180 mld euro w 2080 r.
W regionie Europy ¦rodkowej najgro¼niejsze bêd± powodzie. Roczne koszty likwidacji szkód z tego tytu³u mog± na koniec wieku wzrosn±æ dziesiêciokrotnie, do 100 -120 mld euro. Ekspert podkre¶laj±, ¿e nie tylko zmiany klimatu maj± na to wp³yw, ale tak¿e zwiêkszenie liczby ludno¶ci i industrializacja. Europa po³udniowa natomiast mo¿e siê spodziewaæ fal ciep³a. Raport EEA przypomina, ¿e podczas upa³ów w 2003 r. szkody (mniejsze zbiory, po¿ary, zgony starszych osób) kosztowa³y Europê ok 10 mld euro. - W latach 40.naszego wieku wiêcej ni¿ po³owa lat bêdzie cieplejsza ni¿ pamiêtny 2003 rok - oceniaj± eksperci EEA Skutki upa³ów odczuj± rolnictwo, energetyka i turystyka. Region Morza ¦ródziemnego straci popularno¶æ na rzecz pó³nocy Europy, a energetyka bêdzie musia³a siê przygotowaæ na mniejsze zapotrzebowanie na ciep³o w zimie, a wiêksze - na systemy ch³odzenia latem.
Eksperci wskazuj± te¿, ¿e inwestowanie w infrastrukturê przeciwpowodziow± mo¿e zmniejszyæ koszty katastrof naturalnych. To jednak wymaga od rz±dów poszczególnych krajów powa¿nych inwestycji.
¬ród³o: Rzeczpospolita
JT