Jeste¶my ¶wiadkiem zmian demograficznych, które nie maj± swojego precedensu w historii. ¦rednia d³ugo¶æ ¿ycia diametralnie siê zwiêksza. Ro¶nie tak¿e odsetek osób starszych. Dla seniorów potrzebuj±cych wsparcia w codziennym ¿yciu Mondial Assistance wprowadzi³ „Dependency Program”.
¦wiatowa demografia przechodzi rewolucjê, której powodem jest niski poziom urodzin i niski wska¼nik ¶miertelno¶ci. Prognozy ONZ przewiduj±, ¿e do roku 2050 w krajach rozwiniêtych udzia³ osób powy¿ej 60. roku ¿ycia wzro¶nie do 33% z obecnych 22,2%, a ¶rednia wieku wyd³u¿y siê z 38,6 roku do 45,5 roku. Jednocze¶nie wzrasta odsetek seniorów w spo³eczeñstwie. W 2007 r. udzia³ w populacji osób powy¿ej 60. roku ¿ycia wyniós³ 17,5%, a powy¿ej 65. roku ¿ycia – 13%. ONZ prognozuje, ¿e w 2050 r. bêdzie to odpowiednio: 37,9% i 29,8%.
Z raportów wynika, ¿e cywilizacyjny postêp doprowadzi do powiêkszenia ¶redniej ¿ycia nawet o 20 lat. Aby w pe³ni wykorzystaæ ten podarowany czas, konieczne jest zapewnienie opieki, dziêki której seniorzy zyskaj± poczucie bezpieczeñstwa w domowym zaciszu.
W³a¶nie z my¶l± o osobach starszych Mondial Assistance wdra¿a na ca³ym ¶wiecie Dependency Program, w ramach którego udziela wsparcia medycznego oraz pomocy w codziennych czynno¶ciach. W ramach programów medycznych do dyspozycji seniorów zosta³y oddane nastêpuj±ce us³ugi: Telealarm, Telekardiologia, lokalizacja alarmowa (Emergency Geolocalisation) oraz program „Przyszywana Córka, Przyszywany Syn” („Rent a Daughter, rent a Son”).
-Ka¿dy z nas chce cieszyæ siê zdrowiem i poczuciem bezpieczeñstwa, a tak¿e zapewniæ swoim bliskim, zw³aszcza tym starszym, mo¿liwo¶æ normalnego funkcjonowania. Dependency Program, stopniowo wdra¿any przez Mondial Assistance w kolejnych krajach, umo¿liwia zapewnienie sta³ej opieki w domu i pomoc w codziennych sprawach. – t³umaczy Tomasz Fr±czek, prezes Mondial Assistance.
W krajach Europy Zachodniej du¿± popularno¶ci± cieszy siê us³uga Telealarm, która pozwala na wezwanie pomocy jednym przyci¶niêciem guzika. We Francji tym serwisem objêtych jest 34 000 osób starszych i samotnych. W ich domach zosta³y zainstalowane specjalne urz±dzenia alarmowe. W przypadku konieczno¶ci wezwania pomocy, wystarczy nacisn±æ guzik ratunkowy, który uruchamia alarm w Centrum Operacyjnym Mondial Assistance. Po chwili koordynator podejmuje próbê skontaktowania siê z osobom, która uruchomi³a alarm, je¶li próba siê nie powiedzie, do jej domu zostaje wys³ana pomoc.
Na podobnej zasadzie funkcjonuje równie¿, stworzony przez Mondial Assistance, system lokalizacji alarmowej (Emergency Geolocalisation). Przeno¶ne urz±dzenie, po wci¶niêciu guzika alarmowego, pozwala na precyzyjne ustalenie lokalizacji osoby starszej, niezale¿nie czy znajduje siê w kraju czy te¿ zagranic±, oraz wys³anie w to miejsce pomocy.
We W³oszech du¿ym zainteresowaniem cieszy siê program Telekardiologia (Telecardiology). Urz±dzenia tele-ekg, po naci¶niêciu jednego przycisku, poprzez sieæ GSM przekazuj± wyniki badania lekarzowi dy¿uruj±cemu na Platformie Medycznej Mondial Assistance. Tam, wyniki s± weryfikowane. Je¶li s± niepokoj±ce, lekarz Centrum Operacyjnego wykonuje telefon kontrolny do pacjenta i w razie konieczno¶ci wysy³a karetkê ratunkow±.
Z my¶l± o osobach, które oprócz pomocy medycznej, potrzebuj± tak¿e wsparcia w codziennych czynno¶ciach, Mondial Assistance wdro¿y³ w Stanach Zjednoczonych program „Przyszywana Córka, Przyszywany Syn” (Rent a Daughter, rent a Son). W jego ramach dochodz±cy opiekunowie towarzysz± osobom starszym w pokonywaniu codziennych trudno¶ci – spacerach, praniu, przygotowywaniu posi³ków itd.
-Dependency Program to inicjatywa, która stanowi alternatywê dla domów opieki. Dziêki niej osoby starsze, chore i samotne otrzymuj± mo¿liwo¶æ normalnego funkcjonowania we w³asnych domach. Jednocze¶nie zyskuj± pewno¶æ, ¿e w ka¿dej chwili mog± liczyæ na fachow± pomoc. - mówi Tomasz Fr±czek.
Mondial Assistance