Amerykañski senat w przeciwieñstwie do Izby Reprezentantów uchwali³ rz±dowy plan pomocy dla banków. Projekt uleg³ jednak znacz±cym zmianom i z trzy stronicowego maszynopisu powiêkszy³ siê do 45 stronicowej broszury.
Ustawa wprowadzaj±ca w ¿ycie plan przesz³a w ¶rodê wieczorem (czasu lokalnego) wiêkszo¶ci± g³osów 74 do 25. Za by³o 40 senatorów demokratycznych, 33 republikañskich i niezale¿ny senator Joe Lieberman. Za byli tak¿e kandydaci na prezydenta John McCain i Barack Obama. Prezydent George Bush podziêkowa³ senatowi za decyzjê i wezwa³ Izbê Reprezentantów do uchwalenia planu Paulsona. Izba ma nad nim g³osowaæ w pi±tek. Dochodz± niej sygna³y, ¿e opozycja wobec pomocy s³abnie.
Po odrzuceniu pierwotnej wersji planu przez Izbê Reprezentantów, g³ównie g³osami republikanów, amerykañska gie³da poszybowa³a w dó³. Wzbudzi³o to niepokój na zagranicznych rynkach i ostre komentarze polityków europejskich. Spadek na gie³dzie nowojorskiej - wska¼nik Dow Jones do³owa³ ponad 700 punktów, najwiêcej w jej historii (w liczbach absolutnych).
Plan uchwalony przez senat ró¿ni siê od odrzuconej przez Izbê Reprezentantów wersji. Amerykañskie prawo zabrania ponownego g³osowania nad takim samym projektem. Plan liczy³ on tylko trzy strony maszynopisu i sprowadza³ siê do wykupienia d³ugów banków na koszt podatnika. Plan w tej postaci wywo³a³ falê krytyki, g³ównie dlatego, ¿e opinia publiczna odczyta³a go jako "ratowanie Wall Street", czyli chciwych i nieodpowiedzialnych bankierów, zamiast pomocy zwyk³ym ludziom, trac±cym domy wskutek niemo¿no¶ci sp³aty kredytów hipotecznych.
Administracja uzupe³ni³a plan o zapisy o ubezpieczeniu d³u¿ników i przysz³ym nadzorze nad bankami; nie zadowoli³o to jednak wiêkszo¶ci izby Reprezentantów.
Do ustawy ratunkowej dodano nastêpnie powiêkszenie ze 100 tysiêcy do 250 tys. dolarów puli ubezpieczenia depozytów bankowych z kasy federalnej, limit na p³ace i odprawy szefów wielkich banków - co ma zapobiec "z³otym spadochronom" dla chciwych i nieodpowiedzialnych bankierów - oraz przed³u¿enie obowi±zywania rozmaitych ulg podatkowych, ³±cznej warto¶ci 110 miliardów dolarów, dla przedsiêbiorstw, co powinno stymulowaæ wzrost gospodarczy.
W tej rozszerzonej postaci plan - maj±cy w koñcowej formie objêto¶æ 45 stronicowej ksi±¿ki - trafi³ do Senatu.
¬ród³o: Rzeczpospolita
JT