ZUS odmawia niektórym eksporterom wydawania za¶wiadczeñ E-101 na podstawie w³asnej interpretacji unijnych przepisów. Po publikacji Gazety Prawnej o tym, ¿e ZUS zniechêca polskie firmy do dzia³alno¶ci w UE, rzecznik praw obywatelskich poinformowa³ Gazetê, ¿e wyst±pi do rz±du o wyja¶nienie przepisów reguluj±cych op³acanie przez polskie firmy sk³adek ubezpieczeniowych od delegowanych pracowników do UE.
Rzecznik obawia siê, ¿e wielu polskich pracodawców mo¿e rezygnowaæ ze ¶wiadczenia us³ug w Unii Europejskiej. Jest to spowodowane tym, ¿e ZUS nie wydaje im za¶wiadczeñ E-101 dla delegowanych przez nich pracowników. Organ rentowy ¿±da od firm spe³nienia restrykcyjnych warunków, które nie s± wymagane prawem wspólnotowym.
Kwestie delegowania pracowników reguluje art. 14 rozporz±dzenia Rady (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia spo³ecznego do pracowników najemnych, osób prowadz±cych dzia³alno¶æ na w³asny rachunek i do cz³onków ich rodzin przemieszczaj±cych siê we Wspólnocie. Zgodnie z nim firma wysy³aj±ca swojego pracownika do pracy za granic± do innego pañstwa UE mo¿e przez 12 miesiêcy op³acaæ za niego sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne wed³ug prawa kraju, w którym ma swoj± siedzibê. Polska firma deleguj±ca pracowników np. do pracy w Niemczech mo¿e wiêc op³acaæ za nich sk³adki w Polsce, pod warunkiem ¿e okres wykonywania pracy za granic± nie przekracza roku.
Polscy przedsiêbiorcy, chc±c skorzystaæ z tej mo¿liwo¶ci, powinni jednak uzyskaæ w ZUS za¶wiadczenia E-101 dla ka¿dego delegowanego za granicê pracownika. Aby ZUS wyda³ im takie za¶wiadczenie, przedsiêbiorca musi spe³niæ okre¶lone warunki, wyszczególnione w unijnym rozporz±dzeniu nr 1408/71 i w Decyzji Komisji Administracyjnej ds. Zabezpieczenia Spo³ecznego nr 181 z 13 grudnia 2000 r.
- ZUS wymaga jednak spe³nienia dodatkowych, warunków nie wymienionych w unijnych przepisach - mówi Tomasz Major, prezes Izby Pracodawców Polskich.
ZUS wymaga, aby firma staraj±ca siê o za¶wiadczenie E-101 udowodni³a, ¿e prowadzi na terenie Polski znacz±c± dzia³alno¶æ, tzn. uzyskuje w kraju oko³o 25 proc. przychodów. W praktyce wiêc to organ rentowy ustala, kiedy firma spe³nia warunek, aby uzyskaæ druk.
- Przyjmuje siê na podstawie praktycznego przewodnika dotycz±cego oddelegowania pracowników w pañstwach UE, EOG i Szwajcarii, ¿e firma prowadzi znacz±c± dzia³alno¶æ w kraju, je¶li osi±ga w nim ok. 25 proc. obrotów - mówi Barbara Zaborska-Stêpieñ, dyrektor Departamentu Ubezpieczeñ i Sk³adek w Centrali ZUS.
Zdaniem Ewy Urbanowicz, specjalisty ds. kadr i p³ac ADF Lidmar, poradnik nie jest jednak prawem unijnym.
- Jest jedynie interpretacj± przepisów. ZUS nie mo¿e na podstawie poradnika okre¶laæ, czym jest znacz±ca dzia³alno¶æ - mówi.
¬ród³o: Gazeta Prawna
JT