Coraz wiêkszy wp³yw na finanse ubezpieczycieli maj± rezerwy na komunikacyjne szkody zagraniczne. Konieczno¶æ przekazywania odszkodowañ poza terytorium Polski coraz bardziej wp³ywaj± na finanse ubezpieczycieli. Sytuacja ta jest efektem stale rosn±cej od momentu wst±pienia Polski do UE mobilno¶ci Polaków.
Sta³y wzrost wysoko¶ci wyp³acanych odszkodowañ z tytu³u zagranicznych szkód potwierdzaj± PZU SA i Commercial Union. Bohdan Bia³orucki, rzecznik prasowy CU Polska, mówi, ¿e rezerwy i odszkodowania dotycz±ce szkód zagranicznych rosn± z roku na rok w tempie wiêkszym ni¿ dotycz±ce szkód krajowych. Jego zdaniem ¶rednie rezerwy i odszkodowania w 2008 r. bêd± wy¿sze ni¿ w 2007.
Jedno z towarzystw maj±tkowych po dziewiêciu miesi±cach tego roku zawi±za³o rezerwy na komunikacyjne szkody zagraniczne 36-krotnie wiêksze ni¿ rok temu. Zdaniem tej firmy ich warto¶æ bêdzie zdecydowanie wy¿sza ze wzglêdu na to, ¿e debiut zak³adu na polskim rynku nast±pi³ na pocz±tku 2007 r. i portfel ca³y czas dynamicznie ro¶nie.
Jaros³aw Niemirowski, dyrektor departamentu aktuarialnego Uniqa TU przyznaje, ¿e warto¶æ odszkodowañ i ¶wiadczeñ wyp³aconych z tytu³u odszkodowañ zagranicznych wynosi w przypadku jego towarzystwa kilkana¶cie milionów z³otych w skali roku, przy czym mo¿na zaobserwowaæ tendencjê wzrostow±.
W przypadku wiêkszo¶ci towarzystw udzia³ odszkodowañ zagranicznych w wyp³aconych odszkodowaniach i ¶wiadczeniach ogó³em (9,2 mld z³ brutto w 2007 r.) wynosi³ od 3 do 5 proc. Gazeta za³o¿y³a, ¿e zagraniczne wyp³aty ros³y w tym roku o 50 proc. szybciej ni¿ krajowe (w I pó³roczu dla OC wzrost wyniós³ 14,5 proc., a dla AC: 9,8 proc.). W takiej sytuacji oznacza³oby to, ¿e towarzystwa maj±tkowe w skali ca³ego roku przeka¿± za granicê oko³o 450 mln z³ (370 mln z³ rok wcze¶niej).
Na kwotê wyp³acanych odszkodowañ i zawi±zywanych rezerw wp³ywa nie tylko liczba szkód zagranicznych i stopieñ obra¿eñ ofiar czy uszkodzenia mienia, lecz tak¿e praktyka s±dów w poszczególnych krajach, oraz kursy walut, wed³ug jakich jest wyliczana warto¶æ wyp³aty. Gazeta przypomina, ¿e warto¶æ odszkodowañ zmienia siê proporcjonalnie do warto¶ci z³otego, za¶ ten od koñca III kwarta³u zacz±³ traciæ na warto¶ci.
Wies³aw Pu³awski, dyrektor biura likwidacji szkód STU Ergo Hestia przyznaje, ¿e ostatnie zmiany kursów walut mia³y oczywi¶cie wp³yw na wycenê zobowi±zañ jego firmy. Dodaje jednak, ¿e ka¿dy zak³ad musi posiadaæ aktywa w walutach obcych na pokrycie wspomnianych zobowi±zañ i to pomaga neutralizowaæ problem znacz±cych wahañ kursowych.
¬ród³o: Parkiet
JT