Skuter to nie motor – ale musisz go zarejestrowaæ!
Skuter jest zaliczany zarówno do grupy motorowerów, jak i motocykli. W tym pierwszym przypadku s± to pojazdy, które maj± silnik o pojemno¶ci zaledwie 50 cm3. Wyró¿nia siê te¿ segment maxi-skuterów. S± one masywne, a ich silniki maj± pojemno¶æ nawet 125 cm3.
Skuter znacznie ró¿ni siê konstrukcj± od klasycznego motocykla. Jest mniejszy, a prowadz±c go, nie obejmuje siê pojazdu nogami. Zamiast podnó¿ków (takich jak u motocykli) ma podesty – daj±ce wygodne oparcie ca³ej stopie.
Podobnie jak w przypadku motocykla, istnieje obowi±zek rejestracji skutera. Kwestiê tê reguluje art. 71 ust. 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym: Dokumentem stwierdzaj±cym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ci±gnika rolniczego, pojazdu wolnobie¿nego wchodz±cego w sk³ad kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny (…). Oznacza to, ¿e rejestracja skutera jest konieczna – w przeciwnym razie nie ma on prawa wyjechaæ na ulicê.
Rejestracja skutera – niezbêdne dokumenty
Zanim zaczniesz wype³niaæ wniosek o rejestracjê skutera, przygotuj niezbêdne dokumenty. Brak nawet jednego z nich mo¿e spowodowaæ, ¿e urzêdnik odmówi dokonania wpisu. Aby zarejestrowaæ skuter, potrzebujesz:
-
oryginalnego dowodu w³asno¶ci pojazdu
Takim dokumentem mo¿e byæ umowa kupna-sprzeda¿y zawarta z poprzednim w³a¶cicielem skutera. Mo¿e nim byæ jednak tak¿e umowa darowizny, a nawet prawomocne orzeczenie s±du dotycz±ce dziedziczenia – je¶li pojazd wchodzi³ w sk³ad masy spadkowej. Natomiast je¿eli kupisz nowy skuter i bêdziesz jego pierwszym w³a¶cicielem, to dowodem w³asno¶ci bêdzie faktura VAT potwierdzaj±ca zakup.
Mo¿e nim byæ zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Pamiêtaj, aby przed wizyt± w urzêdzie upewniæ siê, ¿e dokumenty te s± jeszcze wa¿ne.
Zgodnie z polskimi przepisami ka¿dy pojazd mechaniczny, który porusza siê po drogach, musi mieæ wa¿ne OC. Ubezpieczenie to chroni poszkodowanych w wypadkach. To z polisy OC sprawcy zdarzenia ubezpieczyciel wyp³aca pieni±dze osobie, której samochód wymaga naprawy.
Polisa OC musi byæ wa¿na zawsze – niezale¿nie od tego, czy w³a¶nie zmieni³ siê w³a¶ciciel skutera. Dlatego kupuj±c pojazd, popro¶ sprzedaj±cego, aby wrêczy³ ci potwierdzenie zawarcia umowy. Dokument ten albo nowa wykupiona przez ciebie polisa mog± byæ wymagane do z³o¿enia wniosku o rejestracjê pojazdu.
-
tablic rejestracyjnych i dotychczasowego dowodu rejestracyjnego skutera
Masz dwie opcje: skuter mo¿e mieæ dalej taki numer rejestracyjny jak do tej pory, lub nowy. W tym drugim przypadku musisz dostarczyæ stare tablice do wydzia³u komunikacji. Pamiêtaj, ¿e zmiana numerów pojazdu oznacza dodatkowe op³aty w urzêdzie.
Kiedy do rejestracji skutera potrzebne jest pe³nomocnictwo?
Kupujesz skuter dla siebie, ale jednocze¶nie pozostajesz w zwi±zku ma³¿eñskim, w którym obowi±zuje ustrój ustawowej wspólno¶ci maj±tku? Oznacza to, ¿e pojazd bêdzie w po³owie twojego mê¿a lub ¿ony.
W zwi±zku z tym, ¿e taki skuter ma dwóch wspó³w³a¶cicieli, to oni oboje musz± zg³osiæ siê do urzêdu, aby za³atwiæ formalno¶ci zwi±zane z jego rejestracj±. Jednak obecno¶æ jednego z w³a¶cicieli mo¿esz zast±piæ pe³nomocnictwem.
Musi ono byæ sporz±dzone na urzêdowym formularzu – jest on zwykle dostêpny na stronach wydzia³u komunikacji. Za udzielenie pe³nomocnictwa mê¿owi lub ¿onie nie p³acisz ani z³otówki. Natomiast je¶li skuter jest w³asno¶ci± dwóch obcych (w ¶wietle prawa) osób i jedna z nich ma byæ pe³nomocnikiem drugiej, to nale¿y liczyæ siê z op³at± skarbow± w kwocie 17 z³.
Rejestracja skutera krok po kroku
Rejestruj±c skuter, masz dwie mo¿liwo¶ci. Formalno¶ci mo¿esz za³atwiæ w urzêdzie (osobi¶cie) lub online.
Jak wygl±da rejestracja skutera w urzêdzie?
Po pierwsze, znajd¼ w³a¶ciwy urz±d – zgodny z twoim miejscem zamieszkania. Je¿eli mieszkasz w mie¶cie na prawach powiatu, to skuter zarejestrujesz wydziale komunikacji urzêdu miasta. W ka¿dym innymi przypadku zrobisz to w starostwie powiatowym. Wyj±tkiem jest Warszawa. W stolicy wniosek o rejestracjê skutera musi trafiæ do urzêdu dzielnicy.
Po drugie, umów siê na wizytê starostowie lub wydziale komunikacji. W przypadku wiêkszo¶ci urzêdów mo¿esz zarezerwowaæ termin online – wybieraj±c dogodny dzieñ i godzinê. Je¶li wejdziesz do wydzia³u komunikacji „z ulicy”, byæ mo¿e uda ci siê zarejestrowaæ skuter tego samego dnia, ale prawdopodobnie poczekasz w d³u¿szej kolejce.
Po trzecie, wcze¶niej pobierz wniosek o rejestracjê pojazdu i wype³nij go w domu. Taki formularz jest dostêpny online. Dziêki temu rejestracja skutera odbêdzie siê mo¿liwie szybko i sprawnie.
Jak wype³niæ wniosek o rejestracjê skutera?
Wniosek o rejestracjê to krótki dokument, którego wype³nienie nie zajmuje wiele czasu. Nale¿y w nim uzupe³niæ:
-
imiê i nazwisko w³a¶ciciela pojazdu (lub nazwê firmy, organizacji, je¿eli nale¿y on do osoby prawnej);
-
dane dotycz±ce skutera – jego numer rejestracyjny i numer VIN, informacje o modelu, marce i typie skutera, datê jego produkcji i nabycia przez nowego w³a¶ciciela;
-
informacje o za³±cznikach do wniosku – dokumentach, które trzeba z³o¿yæ, aby móg³ on zostaæ przyjêty i pozytywnie rozpatrzony;
-
informacje dotycz±ce wydania tablic rejestracyjnych lub o¶wiadczenie, ¿e zostajesz przy „starych” blachach.
Ile kosztuje rejestracja skutera?
Pamiêtaj, aby dokonaæ op³aty za rejestracjê skutera jeszcze przed z³o¿eniem wniosku. Urzêdnik bêdzie chcia³ zobaczyæ dowód zap³aty.
„Standardowa” rejestracja skutera to koszt 107,50 z³. Na kwotê tê sk³ada siê:
-
40,50 z³ za nowe tablice rejestracyjne;
-
54,50 z³ za wydanie dowodu rejestracyjnego;
-
12,50 z³ za naklejki na tablice rejestracyjne.
Koszt ten mo¿e znacznie wzrosn±æ, je¿eli marz± ci siê indywidualne tablice rejestracyjne. S± one tañsze ni¿ samochodowe, jednak ich zamówienie to ci±gle du¿y wydatek – kosztuj± 500 z³.
Ile kosztuje przerejestrowanie skutera?
Je¶li kupujesz skuter z drugiej rêki, to ma on ju¿ swoje tablice rejestracyjne. Od 2022 roku masz mo¿liwo¶æ ich zachowania. W zwi±zku z tym, ¿e nie zamawiasz nowych blach, koszt rejestracji skutera zmniejsza siê o nieco ponad 40 z³.
Na czym polega rejestracja skutera online?
Wygl±da ona podobnie jak ta w urzêdzie. Jednak by j± przeprowadziæ, musisz skorzystaæ albo z aplikacji mObywatel, albo z profilu zaufanego – w ten sposób potwierdzisz swoj± to¿samo¶æ. Sk³adaj±c wniosek online, nale¿y zeskanowaæ niezbêdne dokumenty i wys³aæ je w formie elektronicznej. Natomiast tablice – w przypadku ich wymiany – wysy³a siê kurierem na adres urzêdu. W ten sam sposób wnioskodawca otrzyma nowe blachy. Proces rejestracji skutera online jest ³atwy i przejrzysty, ale przede wszystkim wygodny – nie wymaga wizyty w urzêdzie.
Podsumowanie
-
Ka¿dy skuter poruszaj±cy siê po polskich drogach musi byæ zarejestrowany.
-
Do rejestracji skutera potrzebne s±: podstawa jego nabycia, dowód rejestracyjny, polisa OC oraz dowód to¿samo¶ci w³a¶ciciela.
-
Skuter mo¿na zarejestrowaæ w siedzibie urzêdu lub online.
-
„Standardowy” koszt rejestracji skutera wynosi 107,50 z³.
Najczê¶ciej zadawane pytania
Ile mam czasu na rejestracjê skutera?
Skuter trzeba zarejestrowaæ w ci±gu 30 dni od dnia jego zakupu. Dotyczy to zarówno jego pierwszej rejestracji, jak i przerejestrowania na nowego w³a¶ciciela.
Jaka jest kara za brak rejestracji skutera?
Za zw³okê w rejestracji skutera grozi kara od 250 do 2000 z³. Dok³adna kwota grzywny jest ustalana na podstawie art. 140mb Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Ile czeka siê na nowy dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne skutera?
Otrzymuje siê je w ci±gu 30 dni od z³o¿enia wniosku. Jednak najczê¶ciej s± one gotowe po ok. 14 dniach od momentu z³o¿enia w urzêdzie niezbêdnych dokumentów.
Kiedy otrzymuje siê czasowy dowód rejestracyjny dla skutera?
Urzêdnik wydaje go po przyjêciu wniosku od nowego w³a¶ciciela skutera (wraz z wymaganymi dokumentami).