Jestem w ci±¿y i pozostajê na zwolnieniu lekarskim. Jestem zatrudniona na pe³en etat. W zwi±zku z ci±¿± wynagrodzenie przekazuje na mój rachunek ZUS. Chcia³abym jednak wiedzieæ, w jaki sposób, w oparciu o jakie kryteria naliczany jest zasi³ek chorobowy?
Odpowiedzi udziela
Przemys³aw Gogojewicz specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:
Zgodnie z art. 11 ustawy o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa, miesiêczny zasi³ek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru zasi³ku, je¿eli niezdolno¶æ do pracy lub niemo¿no¶æ wykonywania pracy przypada w okresie ci±¿y.
Zgodnie z brzmieniem art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa,
podstawê wymiaru zasi³ku chorobowego przys³uguj±cego ubezpieczonemu bêd±cemu pracownikiem stanowi przeciêtne miesiêczne wynagrodzenie wyp³acone za okres 12 miesiêcy kalendarzowych poprzedzaj±cych miesi±c, w którym powsta³a niezdolno¶æ do pracy.
W sytuacji, gdy niezdolno¶æ do pracy powsta³a przed up³ywem 12. miesiêcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawê wymiaru zasi³ku chorobowego stanowi przeciêtne miesiêczne wynagrodzenie za pe³ne miesi±ce kalendarzowe tego ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 u.¶.p.).
Podstawê wymiaru zasi³ku chorobowego za jeden dzieñ niezdolno¶ci do pracy stanowi jedna trzydziesta czê¶æ tego wynagrodzenia stanowi±cego podstawê wymiaru zasi³ku (art. 36 ust. 3 u.¶.p.).
Podstawê wymiaru zasi³ku chorobowego ustala siê z uwzglêdnieniem wynagrodzenia uzyskanego u p³atnika sk³adek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powsta³a niezdolno¶æ do pracy (art. 36 ust. 4 u.¶.p.).