Korzysta³am z ubezpieczenia zdrowotnego, do którego dopisa³a mnie moja mama, bêd±ca na rencie. ¦wiadczenie otrzymuje z tytu³u niezdolno¶ci do pracy. Je¶li ukoñczy³am szko³ê ¶redni± i z³o¿y³am podanie o przyjêcie na studia, ale proces rekrutacyjny trwa, to czy nadal podlegam pod ubezpieczenie mamy? Czy w zwi±zku z ukoñczeniem szko³y, a nie uzyskaniem wci±¿ statusu studenta jestem nieubezpieczona?
Odpowiedzi udziela
Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:
Wci±¿ jeszcze podlega Pani pod ubezpieczenie mamy.
Zasady ubezpieczenia zdrowotnego reguluj± przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o finansowaniu ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej ze ¶rodków publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1027, z pó¼n. zm.).
Studenci podlegaj± obowi±zkowi ubezpieczenia zdrowotnego i maja prawo do korzystania bezp³atnie ze ¶wiadczeñ opieki medycznej w placówkach, które zawar³y umowê na udzielanie ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Student korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego jako cz³onek rodziny osoby ubezpieczonej:
-
do ukoñczenia 26 lat – obowi±zek zg³oszenia do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na rodzicach b±d¼ opiekunach prawnych,
-
bez ograniczenia wieku, je¶li posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepe³nosprawno¶ci lub inne traktowane na równi – obowi±zek zg³oszenia do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na rodzicach b±d¼ opiekunach prawnych,
-
bez ograniczenia wieku, je¶li ma³¿onek podlega obowi±zkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – obowi±zek zg³oszenia do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na ma³¿onku.
Student korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku, gdy posiada inny tytu³ do ubezpieczenia zdrowotnego, np. umowa o pracê, umowa zlecenie.
Uczelnia zg³asza do ubezpieczenia zdrowotnego studenta, który:
-
ukoñczy³ 26 lat i nie podlega obowi±zkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytu³u,
-
nie ukoñczy³ 26 lat i nie podlega obowi±zkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytu³u.
W przypadku dziecka do 26 roku ¿ycia, które nie ma ustalonego stosunku pracy, jak równie¿ jest osoba ucz±c± siê oraz niezamê¿n± istnieje mo¿liwo¶æ objêcia jej ubezpieczeniem zdrowotnym.
Obowi±zek ubezpieczenia zdrowotnego studenta powstaje wówczas z dniem immatrykulacji i z³o¿enia o¶wiadczenia o niepodleganiu obowi±zkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytu³u, a wygasa z dniem ukoñczenia szko³y wy¿szej albo skre¶lenia z listy studentów.
Osoby objête obowi±zkowym ubezpieczeniem zdrowotnym zg³asza do ubezpieczenia podmiot zwany p³atnikiem sk³adki zdrowotnej.
Przyk³adowo: dla pracowników p³atnikiem sk³adki jest pracodawca, dla emerytów i rencistów – ZUS, KRUS lub inny w³a¶ciwy organ emerytalno-rentowy, dla rolników – KRUS, dla bezrobotnych – w³a¶ciwy Urz±d Pracy itd.
Zg³oszenia do ubezpieczenia dokonuje siê poprzez wype³nienie i przes³anie do ZUS specjalnych druków zg³oszeniowych (np. ZUS ZUA, ZUS ZZA).
Osoba ubezpieczona, za któr± jest odprowadzana sk³adka zdrowotna, ma obowi±zek zg³osiæ do ubezpieczenia (u swojego p³atnika) cz³onków swojej najbli¿szej rodziny, je¿eli nie s± oni ubezpieczeni z w³asnego tytu³u. Zg³oszenia dokonuje siê poprzez wype³nienie druków dla cz³onków rodziny, np. ZUS ZCZA, ZUS ZCNA.
Za cz³onka najbli¿szej rodziny uwa¿a siê np. nieubezpieczonego wspó³ma³¿onka oraz dziecko do ukoñczenia przez nie 18 lat, a je¿eli kszta³ci siê dalej – do ukoñczenia 26 lat, natomiast je¿eli jest niepe³nosprawne w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku.
Je¿eli oboje rodzice s± ubezpieczeni, to dziecko zg³asza do ubezpieczenia tylko jedno z nich. Osoba pracuj±ca lub student po 26. roku ¿ycia nie mo¿e ju¿ byæ „dzieckiem” w rozumieniu ustawy.
Dowodami ubezpieczenia (do czasu wydania kart ubezpieczenia) mog± byæ wszelkie dokumenty potwierdzaj±ce ubezpieczenie i fakt odprowadzania sk³adki: aktualnie potwierdzone legitymacje ubezpieczeniowe, odcinki emerytury lub renty, aktualnie potwierdzone kserokopie w/w druków zg³oszeniowych, druki RMUA (miesiêczny raport pracodawcy o odprowadzeniu sk³adki), za¶wiadczenia od p³atnika itp.
Podstawa prawna:
Ustawa o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych (Dz. U. 2008 r. Nr 164 poz. 1027 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com