W zwi±zku z orzeczonym inwalidztwem trzeciej grupy przys³uguje mi renta inwalidzka. Czy mimo to mogê ubiegaæ siê równie¿ o rentê rodzinn±, skoro oboje moi rodzice nie ¿yj±?
Odpowiedzi udziela
Przemys³aw Gogojewicz ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:
Zgodnie z art. 65.1. Ustawy o emeryturach i rentach z FUS renta rodzinna przys³uguje uprawnionym cz³onkom rodziny osoby, która w chwili ¶mierci mia³a ustalone prawo do emerytury lub renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy lub spe³nia³a warunki wymagane do uzyskania jednego z tych ¶wiadczeñ.
Renta rodzinna przys³uguje tak¿e uprawnionym cz³onkom rodziny osoby, która w chwili ¶mierci pobiera³a zasi³ek przedemerytalny, ¶wiadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie ¶wiadczenie kompensacyjne.
W takim przypadku przyjmuje siê, ¿e osoba zmar³a spe³nia³a warunki, które pozwalaj± uprawnionym cz³onkom jej rodziny do uzyskania renty z tytu³u ca³kowitej niezdolno¶ci do pracy.
Zatem wiele zale¿y od tego, czy rodzice osoby ubiegaj±cej siê o rentê rodzinn± byli emerytami, rencistami lub pobierali zasi³ek przedemerytalny lub ¶wiadczenie przedemerytalne.
Prawo do renty rodzinnej nie przys³uguje potomstwu osoby zmar³ej, która w chwili ¶mierci nie by³a uprawniona do ¶wiadczenia z ZUS, ani te¿ nie spe³nia³a warunków do ich przyznania (Wyrok S±du Najwy¿szego - Izba Pracy, Ubezpieczeñ Spo³ecznych i Spraw Publicznych z dnia 13 lipca 2012 r. III UK 134/2011).
Zasadniczym ustawowym warunkiem przyznania renty rodzinnej, o jak± ubiegaæ siê mog± cz³onkowie rodziny po uprawnionej osobie zmar³ej (w wieku powy¿ej 30 lat) jest posiadanie przez tê osobê okresu sk³adkowego i niesk³adkowego wynosz±cego 5 lat, przypadaj±cego w ci±gu ostatniego dziesiêciolecia przed dniem jej ¶mierci.
Zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1988 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (Dz. U. 2004 r. Nr 39 poz. 353 ze zm.) ubezpieczonym oraz pozosta³ym po nich cz³onkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczno¶ci nie spe³niaj± warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mog± tak¿e – ze wzglêdu na ca³kowit± niezdolno¶æ do pracy lub wiek – podj±æ pracy lub dzia³alno¶ci objêtej ubezpieczeniem spo³ecznym i nie maj± niezbêdnych ¶rodków utrzymania,
Prezes Zak³adu Ubezpieczeñ Spo³ecznych mo¿e przyznaæ, w drodze wyj±tku, ¶wiadczenia w wysoko¶ci nieprzekraczaj±cej odpowiednich ¶wiadczeñ przewidzianych w ustawie.
Podstawa prawna:
Ustawa o emeryturach i rentach z FUS ( Dz. U. z 2009 Nr 153 poz. 1227 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz