Jestem rencist± z orzeczeniem ca³kowitej niezdolno¶ci do pracy po przebytej operacji. Pracowa³em na stanowisku diagnosty na stacji kontroli pojazdów. Czy obecnie mogê podj±æ pracê diagnosty w bardzo ograniczonym wymiarze (kilka godzin miesiêcznie) bez nara¿enia siê na utratê b±d¼ zmniejszenia ¶wiadczenia?
Odpowiedzi udziela
Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych:
NIE. Rencista z orzeczeniem o ca³kowitej niezdolno¶ci do pracy nie ma prawa do podjêcia jakiejkolwiek pracy , nawet w wymiarze kilku godzin miesiêcznie. Ca³kowita niezdolno¶æ do pracy ju¿ z samego za³o¿enia warunkuje brak mo¿liwo¶ci zarobkowych, co skutkuje zakazem podjêcia jakiejkolwiek pracy, pod gro¼b± utraty ¶wiadczenia.
Jako takie prawo do renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy przys³uguje ubezpieczonemu, który spe³nia ³±cznie nastêpuj±ce warunki:
-
jest niezdolny do pracy,
-
ma wymagany okres sk³adkowy i niesk³adkowy,
-
niezdolno¶æ do pracy powsta³a w okresie zatrudnienia, okres ubezpieczenia i niesk³adkowych (np. w okresie pobierania zasi³ku chorobowego lub opiekuñczego) albo nie pó¼niej ni¿ w ci±gu 18 miesiêcy od ustania tych okresów.
Warto wiedzieæ, ¿e niezdolno¶æ do pracy mo¿e byæ czê¶ciowa lub ca³kowita. Ca³kowicie niezdoln± do pracy jest osoba, która
utraci³a zdolno¶æ do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Czê¶ciowo niezdoln± do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraci³a zdolno¶æ do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
Je¿eli niezdolno¶æ do pracy ³±czy siê z naruszeniem sprawno¶ci organizmu w stopniu powoduj±cym konieczno¶æ sta³ej lub d³ugotrwa³ej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb ¿yciowych, organ orzekaj±cy stwierdza niezdolno¶æ do samodzielnej egzystencji.
Zarówno ca³kowita, jak i czê¶ciowa niezdolno¶æ do pracy mo¿e mieæ charakter sta³y lub okresowy, podobnie niezdolno¶æ do samodzielnej egzystencji. Trwa³± lub okresow± niezdolno¶æ do pracy oraz niezdolno¶æ do samodzielnej egzystencji organ orzekaj±cy ustala w zale¿no¶ci od charakteru i stopnia naruszenia sprawno¶ci organizmu oraz braku lub istnienia pozytywnych rokowañ co do odzyskania zdolno¶ci do pracy.
Podstawa prawna:
art. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com