X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Pytanie Czytelnika: Podróż do rodziny na zwolnieniu L4

2012-02-28 11:48 wtorek
Przemysław Gogojewicz
Czy podczas przebywania na L4 mogę wyjechać na tydzień za granicę, do rodziny? Czy można zrobić to „legalnie”, uzyskując zgodę z ZUS, tak, by pozostać w zgodzie z przepisami prawa? Przewertowałem ustawy i w jednej z nich znalazłem informację, że nie wolno wykorzystywać L4 do celów innych, niż lecznicze. W innej było napisane, że przebywając na zwolnieniu lekarskim można odwiedzać rodzinę. Proszę o informację, jak mam należy to rozumieć? Nie chciałbym wchodzić w spór ani z ZUS, ani z pracodawcą.

Odpowiedzi udziela Przemysław Gogojewicz, specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych:

Zwolnienie lekarskie ma na celu przede wszystkim do powrót pracownika do zdrowia. Z tej przyczyny trudno sobie wyobrazić, aby jakikolwiek przepis stanowił o możliwości podróżowania pracownika w celach towarzyskich, do rodziny czy znajomych, w kraju czy za granicą.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:
  1. nie wykonuje pracy zarobkowej,
  2. nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.
Należy zwrócić uwagę, że ustawa i rozporządzenie odmiennie określają przedmiot kontroli merytorycznej. Według ustawy ma to być kontrola wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem, natomiast rozporządzenie nakazuje sprawdzenie, czy zwolnienie nie jest wykorzystywane w sposób niezgodny z jego celem.

Wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia retoryki. Sposób zachowania się ubezpieczonego w czasie choroby można bowiem oceniać z punktu widzenia podejmowania czynności zmierzających do osiągnięcia celu leczenia (zwolnienia lekarskiego), jak i czynności sprzeciwiających się temu celowi.

Nałożenie na ubezpieczonego obowiązku wykorzystywania zwolnienia „zgodnie z celem” obejmować więc będzie zarówno nakaz postępowania w sposób bezpośrednio zmierzający do osiągnięcia celu, jak i zakaz zachowań sprzeciwiających się temu celowi.

Natomiast zakaz wykorzystywania zwolnienia lekarskiego „niezgodnie z celem” obejmuje zachowania, które przeczą celowi wydania zwolnienia. Tak więc zachowanie sprzeciwiające się celowi zwolnienia od pracy to postępowanie, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla osoby chorej i może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu zdrowia i jego wypływie na zdolność do pracy.

Zgodnie z wyrokiem SN z 31 maja 1985 r., II URN 75/85, w rozumieniu art. 18 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 143), każda praca zarobkowa, wykonywana w okresie zwolnienia lekarskiego, powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego, chociażby wykonywanie pracy było zalecane i przyczyniło się do poprawy stanu zdrowia.

Pogląd ten wyraźnie wskazuje, że nawet argument pracy stanowiący działania korzystne dla pracownika powoduje utratę zasiłku chorobowego, a co dopiero wyjazdy nie związane bezpośrednio z wyjazdami turystycznymi.

Wykonywanie w czasie zwolnienia lekarskiego od pracy zatrudnienia w jednym z dotychczasowych zakładów pracy, przy jednoczesnym pobieraniu zasiłku chorobowego w drugim zakładzie, w którym pracownik był równocześnie zatrudniony przed powstaniem prawa do zasiłku chorobowego, jest wykonywaniem innej pracy zarobkowej w rozumieniu art. 18 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 143 ze zm.), jeżeli praca ta stanowi czynności uciążliwe, mogące przedłużyć okres niezdolności do pracy albo jest to niezgodne z celem tego zwolnienia.

Podstawa prawna:
art. 13 ust. 1 pkt 2, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Pytania Czytelników
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2017-05-25 12:44 czwartek ~L4 | [+] odpowiedz
    Prawniczy, urzędowy bełkot. Proste pytanie czy można wyjechać do rodziny bedąc na zwolnieniu, niestety pozostało bez odpowiedzi. Szkoda bo sama jeztem zainteresowana tym tematem, szukam zatem dalej.
  • 2017-05-25 12:43 czwartek ~L4 | [+] odpowiedz
    Prawniczy, urzędowy bełkot. Proste pytanie czy można wyjechać do rodziny bedąc na zwolnieniu, niestety pozostało bez odpowiedzi. Szkoda bo sama jeztem zainteresowana tym tematem, szukam zatem dalej.
  • 2016-09-05 13:24 poniedziałek ~kkk | [+] odpowiedz
    Szukałem odpowiedzi, czy w przypadku zwolnienia z powodu l4 mogę wyjechać do rodziny na wieś, żeby uciec od męczącego miasta, co ma oczywisty korzystny wpływ na wspomaganie leczenia, po czym z tego ar... czytaj dalej »
  • 2016-01-21 16:14 czwartek ~Maruda | [+] odpowiedz
    "Pogląd ten wyraźnie wskazuje, że nawet argument pracy stanowiący działania korzystne dla pracownika powoduje utratę zasiłku chorobowego, a co dopiero wyjazdy nie związane bezpośrednio z wyjazdam... czytaj dalej »
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.