Prawie 40 lat temu przy przetaczaniu krwi zara¿ono mnie wirusem w±troby typu B. W konsekwencji nabawi³em siê równie¿ zapalenia stawów. Mam na to za¶wiadczenie od szkockich lekarzy. Obecnie jestem pod opiek± medyczn± kliniki. Choroba nie pozwala mi podj±æ pracy. Czy mam jakie¶ szanse, po tylu latach, na uzyskanie odszkodowania od szpitala, który zakazi³ mnie wirusem?
Odpowiedzi udziela
Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego:
Z uwagi na przedawnienie nie ma mo¿liwo¶ci dochodzenia roszczenia pieniê¿nego od szpitala.
Zgodnie z art. 118 kc, je¿eli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesiêæ, a dla roszczeñ o ¶wiadczenia okresowe oraz roszczeñ zwi±zanych z prowadzeniem dzia³alno¶ci gospodarczej - trzy lata.
Terminy dziesiêcioletni i trzyletni s± terminami ogólnymi, od których odstêpstwa w kierunku przed³u¿enia lub skrócenia mo¿e przewidywaæ tylko przepis rangi ustawowej.
Przepis rangi podstawowej bowiem nie mo¿e byæ przepisem szczególnym w stosunku do przepisu ustawowego.
Warto dopowiedzieæ, ¿e zgodnie ze znowelizowan± ustaw± z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowi±zkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 113, poz. 660), w zw. z ustaw± z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 ze zm.). z pocz±tkiem 2012 roku w ka¿dym województwie rozpoczynaj± dzia³alno¶æ komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.
Komisja sk³ada siê z 16 cz³onków.
Po³owê stanowi± specjali¶ci z obszaru medycyny, drug± po³owê stanowi± eksperci w dziedzinie nauk prawnych. 14 cz³onków powo³uje wojewoda, 1 cz³onka powo³uje Minister Zdrowia i 1 cz³onka Rzecznik Praw Pacjenta.
Zadaniem Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych jest ustalenie, czy zdarzenie, którego nastêpstwem by³a szkoda maj±tkowa lub niemaj±tkowa, stanowi³o zdarzenie medyczne.
Zdarzenie medyczne to nastêpstwo dzia³ania niezgodnego z aktualn± wiedz± medyczn±.
Takim dzia³aniem mo¿e byæ:
-
diagnoza, je¿eli spowodowa³a ona niew³a¶ciwe leczenie albo opó¼ni³a w³a¶ciwe leczenie, przyczyniaj±c siê do rozwoju choroby,
-
leczenie niezgodne z aktualn± wiedz± medyczn±, w tym wykonanie zabiegu operacyjnego, w wyniku którego powsta³a szkoda,
-
zastosowanie produktu leczniczego lub wyrobu medycznego, w wyniku czego dosz³o u pacjenta do zaka¿enia, uszkodzenia cia³a, rozstroju zdrowia lub ¶mierci.
Podstawa prawna:
-
Ustawa o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowi±zkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 113, poz. 660),
-
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com