M±¿ ubezpieczy³ mnie w swoim zak³adzie pracy, jako - wówczas - osobê bezrobotn±. Ostatnio zawar³am jednak z nowym pracodawc± umowê zlecenie. Czy w takim przypadku mogê mieæ dwa ubezpieczenia czy muszê z którego¶ zrezygnowaæ?
Odpowiedzi udziela
Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:
W takim przypadku w³a¶ciwym bêdzie objêcie ubezpieczeniami spo³ecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym przez zleceniodawcê.
Obowi±zek op³acania sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne za osoby wykonuj±ce pracê na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej albo innej umowy o ¶wiadczenie us³ug, do której - zgodnie z kodeksem cywilnym - stosuje siê przepisy dotycz±ce zlecenia jest uzale¿niony od tego, czy jest to dla zatrudnionej osoby jedyny tytu³ do ubezpieczeñ, czy te¿ oprócz tej umowy podlega ona równie¿ ubezpieczeniom z innych tytu³ów, na przyk³ad wykonywanej umowy o pracê lub prowadzonej dzia³alno¶ci gospodarczej.
Generalnie osoby wykonuj±ce pracê na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o ¶wiadczenie us³ug, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje siê przepisy dotycz±ce zlecenia podlegaj± obowi±zkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 pa¼dziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych - t.jedn.: Dz. U. 2009 r. Nr 205 poz. 1585 ze zm.).
Ponadto, zgodnie z art. 6 ust. 4 u.s.u.s., nie podlegaj± obowi±zkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym osoby wykonuj±ce pracê na podstawie wy¿ej wymienionych umów, je¿eli s± uczniami gimnazjów, szkó³ ponadgimnazjalnych, szkó³ ponadpodstawowych lub studentami, do ukoñczenia 26 lat.
Podobnie nie rodzi obowi±zku ubezpieczeñ spo³ecznych umowa o dzie³o zawarta z innym podmiotem ni¿ pracodawca, a tak¿e gdy praca w ramach tej umowy nie jest wykonywana na rzecz pracodawcy.
Osoby wykonuj±ce pracê na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej albo innej umowy, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje siê przepisy dotycz±ce zlecenia, które s± objête obowi±zkowymi lub przyst±pili do dobrowolnych ubezpieczeñ emerytalnego i rentowych podlegaj± równie¿ obowi±zkowo ubezpieczeniu wypadkowemu.
Natomiast zleceniobiorcy, którzy z tytu³u wy¿ej wymienionych umów podlegaj± obowi±zkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu chorobowemu podlegaj± dobrowolnie (art. 11 ust. 2 u.s.u.s.).
Objêcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastêpuje od dnia wskazanego we wniosku nie wcze¶niej jednak ni¿ od dnia, w którym wniosek zosta³ z³o¿ony, a ustaje od dnia wskazanego we wniosku o wy³±czenie z tego ubezpieczenia nie wcze¶niej ni¿ od dnia z³o¿enia tego wniosku.
Jedyny wyj±tek dotyczy sytuacji, kiedy zg³oszenie do ubezpieczenia chorobowego nast±pi w ci±gu 7 dni od daty powstania obowi±zkowych ubezpieczeñ spo³ecznych. Wówczas objêcie ubezpieczeniem chorobowym nastêpuje od dnia powstania obowi±zku ubezpieczeñ spo³ecznych (art. 14 ust. 1a u.s.u.s.).
Oczywi¶cie ubezpieczenie chorobowe ustaje tak¿e wówczas, gdy zleceniobiorca zakoñczy wykonywanie umowy zlecenia, poniewa¿ w momencie tym ustaje tytu³ do ubezpieczeñ. Sk³adka na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku osób wykonuj±cych pracê na podstawie powy¿szych umów jest obowi±zkowa.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 pa¼dziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 205 poz. 1585 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com