Ile dni obecnie wynosi tacierzyñski i jakie warunki trzeba spe³niæ, ¿eby z niego skorzystaæ?
Odpowiedzi udziela
Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:
Na wstêpie warto wyja¶niæ, i¿ urlop ojcowski nie jest tzw. urlopem „macierzyñskim”. S± to dwa ró¿ne rodzaje urlopów, chocia¿ obydwa przys³uguj± ojcu mniej wiêcej w tym samym okresie. Pracownik-ojciec wychowuj±cy dziecko mo¿e wiêc korzystaæ z urlopu macierzyñskiego w czê¶ci niewykorzystanej przez matkê dziecka.
W my¶l art. 180 Kodeksu Pracy matce przys³uguje 20 tygodni urlopu macierzyñskiego w przypadku urodzenia pierwszego dziecka.
Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyñskiego, ma prawo zrezygnowaæ z pozosta³ej czê¶ci tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej czê¶ci urlopu macierzyñskiego udziela siê pracownikowi-ojcu wychowuj±cemu dziecko, na jego pisemny wniosek.
Pracownica zg³asza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z czê¶ci urlopu macierzyñskiego najpó¼niej na 7 dni przed przyst±pieniem do pracy.
Do wniosku do³±cza siê za¶wiadczenie pracodawcy zatrudniaj±cego pracownika-ojca wychowuj±cego dziecko, potwierdzaj±ce termin rozpoczêcia urlopu macierzyñskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadaj±cy bezpo¶rednio po terminie rezygnacji z czê¶ci urlopu macierzyñskiego przez pracownicê.
Po wykorzystaniu przez pracownicê po porodzie urlopu macierzyñskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi-ojcu wychowuj±cemu dziecko przys³uguje prawo do czê¶ci urlopu macierzyñskiego odpowiadaj±cej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze wzglêdu na stan zdrowia uniemo¿liwiaj±cy jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Podstawa prawna:
Ustawa Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94, ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz