Legitymacja ubezpieczeniowa cz³onków rodziny, w której mia³am wpisan± córkê, straci³a wa¿no¶æ. Na jakiej podstawie mogê wykazaæ, ¿e dziecko jest ubezpieczone? Dla mnie podstaw± ubezpieczenia jest druk RMUA, ale nie ma w nim informacji, ¿e ubezpieczeniem objêta jest tak¿e moja córka. Co mam zrobiæ w takiej sytuacji, skoro ZUS nie wydaje ju¿ nowych legitymacji? A potwierdzenie prawa do opieki zdrowotnej na podstawie ubezpieczenia spo³ecznego wymagane jest choæby w przychodni.
Odpowiedzi udziela
Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:
Wybieraj±c siê do lekarza, szpitala czy przychodni – samemu b±d¼ z dzieckiem –
powinna mieæ Pani przy sobie druk ZUS RMUA, obecnie jedyny dowód, potwierdzaj±cy prawo do ¶wiadczeñ zdrowotnych dla Pani i Pani dziecka. Nie ma znaczenia fakt, ¿e w tym dokumencie nie jest wyszczególniona Pani córka.
Druk ZUS RMUA jest bowiem miesiêcznym raportem wystawianym przez pracodawcê pracownikowi. Zawiera dane p³atnika sk³adki oraz osoby ubezpieczonej, a tak¿e zestawienie nale¿nych sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne i zdrowotne wraz z podstaw± do ich naliczenia, a tak¿e wysoko¶æ wynagrodzenia.
Wystarczaj±cym dowodem op³acenia sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne jest zatem ostatni odcinek RMUA,
który wraz z drukiem zg³oszenia do ubezpieczenia zdrowotnego potwierdza prawo osoby (i jej dzieci), za któr± odprowadzona zosta³a sk³adka, do ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych.
Przypomnê, ¿e ostatni odcinek druku RMUA zawiera nastêpuj±ce dane: imiê i nazwisko osoby ubezpieczonej, jej PESEL, okres rozliczeniowy za jaki op³acono sk³adkê, kod w³a¶ciwego oddzia³u NFZ oraz pieczêæ adresow± p³atnika wraz z podpisem pracodawcy lub osoby upowa¿nionej.
Podstawa prawna:
Ustawa o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych (Dz. U. Z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com