Mam zasądzoną rentę rodzinną. Dowiedziałam się, że mogę ubiegać się o przyznanie mi renty socjalnej. Czy jeśli ją dostanę, będę mogła pobierać także rentę rodzinną?
Na gruncie ustawy o rencie socjalnej posiadanie prawa do renty rodzinnej nie wyłącza prawa do renty socjalnej, pod warunkiem, że kwota należnej renty rodzinnej
nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2010 r. renta socjalna wynosi
593,28 zł.
Ustawodawca dopuścił zbieg praw do tych świadczeń, ograniczając jednocześnie wysokość renty socjalnej w przypadku takiego zbiegu. W szczególności, na podstawie art. 9 ust. 1 u.r.s. w przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekroczyła 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Jednakże kwota renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Konsekwencją powyższego jest obowiązek powiadomienia ZUS o fakcie pobierania renty rodzinnej zarówno z ZUS, jak i z innego organu emerytalno-rentowego, jak również obowiązek powiadomienia tego organu o fakcie pobierania renty socjalnej z ZUS (art. 9 ust. 3 u.r.s.).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)
Przemysław Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com