Zdaniem bieg³ego zawy¿ono wycenê jednej z firm, które odebra³y FSO kontrolê nad Polskim Towarzystwem Ubezpieczeñ.
Kilka lat temu PTU (wcze¶niej Daewoo Towarzystwo Ubezpieczeniowe) by³o jedn± z najwiêkszych firm ubezpieczeniowych wPolsce. Po bankructwie koreañskiego koncernu Daewoo, dawnego partnera FSO, firma popad³a w tarapaty i wprowadzono w niej zarz±d komisaryczny. Sytuacja ubezpieczyciela by³a niecodzienna - firma nie mia³a do¶æ formalnych kapita³ów na spe³nienie ówczesnych norm dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej, a jednocze¶nie by³a jednym z najbardziej rentownych ubezpieczycieli w Polsce, z rezerwami ok. 100 mln zl gotówki.
Na pocz±tku listopada przed s±dem w Warszawie odbêdzie siê kolejna rozprawa w sporze o kontrolê nad dawn± firm± ubezpieczeniow± FSO, która obecnie dzia³a pod nazw± Polskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe. FSO od lat walczy o odzyskanie kontroli nad ubezpieczycielem, ale teraz ma w rêku powa¿ny atut- now± opiniê bieg³ego s±dowego.
Wynika z niej, ¿e zarz±d komisaryczny który przej±³ kontrolê nad firm± wiosn± 2003 roku, sprzeda³ akcje PTU za aktywa o kilkakrotnie zawy¿onej warto¶ci. S±d okrêgowy zleci³ w tym roku bieg³emu s±dowemu, aby wyceni³, ile by³y warte akcje Pro Futuro w dniu transakcji z PTU wiosn± 2003 r. Bieg³y oszacowa³, ¿e je dna akcja Pro Futuro by³a wtedy warta 4863,5 z³, a nie 29 780 z³-jak w wycenie zaakceptowanej przez zarz±d komisaryczny. Ca³y pakiet akcji Pro Futuro, za który Investa i Matrix.pl kupi³y akcje PTU, by³ wiêc wart ok. 3,1 mln zl -ponad sze¶æ razy mniej ni¿ to, co zaakceptowa³ zarz±dca komisaryczny.
To mo¿e, spowodowaæ, ¿e FSO odzyska akcje PTU, poniewa¿ sprzeda¿ akcji mo¿e zostaæ uniewa¿niona przez s±d. Jednak zarz±d firmy nie kwestionuje zakupu dokonanego na przyk³ad przez Ciech. FSO uwa¿a te¿, ¿e chêtnie porozumie siê ze wszelkimi inwestorami w sprawie dekapitalizowania spó³ki. PTU nie skomentowa³o sprawy, bo nie zosta³o jeszcze oficjalnie powiadomione o opinii bieg³ego i terminie nastêpnej rozprawy.
¬ród³o: Gazeta Wyborcza
JT