Aby dowiedzieæ siê, czy samochód jest sprawny i czy nie stwarza zagro¿enia dla ruchu drogowego, nale¿y zajrzeæ pod jego maskê i nadwozie. Dlatego ka¿dy w³a¶ciciel auta musi regularnie poddawaæ pojazd obowi±zkowemu badaniu technicznemu Czêsto mylonemu z okresowym przegl±dem. Dowiedz siê o skutkach zlekcewa¿enia tego obowi±zku.
Jakie pojazdy podlegaj± obowi±zkowi badania technicznego?
Okre¶la to art. 81 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z po¼n. zm). Zgodnie ze znajduj±cymi siê tam zapisami badaniu technicznemu obowi±zkowo podlegaj± pojazdy samochodowe, ci±gniki rolnicze, pojazdy wolnobie¿ne wchodz±ce w sk³ad kolejki turystycznej, motorowery i przyczepy.
W³a¶ciciele aut s± zobowi±zani regularnie zg³aszaæ siê na te badania, by zgodnie z procedurami okre¶lonymi w przepisach mo¿na by³o oceniæ stan samochodu. Diagnosta sprawdza, czy pojazd jest sprawny i czy poruszanie siê nim po drogach nie bêdzie wi±za³o siê z zagro¿eniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Za¶wiadcza on równie¿, ¿e badanie zosta³o wykonane i podaje jego „wynik”. Informacja o tym, ¿e je przeprowadzono, trafia te¿ do CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).
Gdzie wykonuje siê badanie techniczne auta?
Aby przeprowadziæ badanie techniczne auta, nale¿y – w zale¿no¶ci od sytuacji i rodzaju pojazdu – udaæ siê do:
-
podstawowej stacji kontroli pojazdów – w takim punkcie diagnostycznym przeprowadza siê zarówno okresowe, jak i dodatkowe badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie ca³kowitej nieprzekraczaj±cej 3,5 t, a tak¿e przyczep przeznaczonych do ³±czenia z takimi pojazdami;
-
okrêgowej stacji kontroli pojazdów – mo¿na tam zleciæ diagnostykê ka¿dego auta oraz badanie zgodno¶ci z warunkami technicznymi pojazdów zabytkowych.
Zasady funkcjonowania stacji kontroli pojazdów s± okre¶lone w odpowiednich Rozporz±dzeniach Ministra Transportu i Budownictwa oraz Ministra Infrastruktury. Jednak nadzór nad nimi sprawuje starosta.
Na czym polega badanie techniczne auta?
Podczas badania technicznego auta sprawdza siê podzespo³y i elementy, które maj± kluczowy wp³yw na bezpieczeñstwo na drodze. Dlatego ich terminowe wykonywanie jest kwesti± rozs±dku i odpowiedzialno¶ci – za siebie i innych uczestników ruchu.
To, jakie procedury przeprowadza diagnosta ze stacji kontroli pojazdów, jest okre¶lone w Rozporz±dzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 18 wrze¶nia 2009 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badañ technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach. Zgodnie z nim jest on zobowi±zany:
-
dokonaæ identyfikacji pojazdu i porównaæ zgodno¶æ faktycznych danych auta z tymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadaj±cym mu dokumencie (dotycz± one m.in. numeru rejestracyjnego i VIN)
-
sprawdziæ dodatkowe wyposa¿enie pojazdu,
-
oceniæ stan ogumienia,
-
sprawdziæ dzia³anie ¶wiate³, hamulców i uk³adu kierowniczego,
-
oceniæ, w jakim stanie jest zawieszenie i instalacja elektryczna,
-
zbadaæ stan techniczny nadwozia, podwozia i uk³adu wydechowego,
-
sprawdziæ poziom emisji zanieczyszczeñ gazowych lub zadymienia spalin.
Kiedy i jak czêsto wykonuje siê badania techniczne auta?
To zale¿y od rocznika pojazdu. Zgodnie z przepisami:
-
nowy samochód – kupiony w salonie – pierwsze badanie techniczne musi przej¶æ dopiero po 3 latach od dnia jego pierwszej rejestracji;
-
po pierwszym badaniu technicznym auto musi przej¶æ obowi±zkow± diagnostykê w stacji kontroli pojazdów po kolejnych dwóch latach;
-
samochody, które zosta³y zarejestrowane 5 lat temu i wcze¶niej, musz± co roku przechodziæ badanie w stacji kontroli pojazdów.
Zdarza siê jednak, ¿e w³a¶ciciel auta jest zobowi±zany poddaæ je takiej diagnostyce przed up³ywem roku. Jest to konieczne, je¿eli podczas rutynowej kontroli drogowej funkcjonariusz policji stwierdzi, ¿e stan samochodu pozostawia wiele do ¿yczenia. Wtedy kieruje on auto na dodatkowe badanie techniczne.
O tym, kiedy musisz zg³osiæ siê na stacjê kontroli pojazdów, przypomina ci wpis w dowodzie rejestracyjnym. Mo¿esz jednak wykonaæ badanie techniczne do 30 dni przed utrat± jego wa¿no¶ci. W takim przypadku termin kolejnej wizyty w stacji kontroli pojazdów bêdzie i tak liczony od wpisu widniej±cego w dowodzie rejestracyjnym.
Auto nie przesz³o badania technicznego – i co dalej?
Je¿eli podczas badania technicznego oka¿e siê, ¿e pojazd jest w z³ym stanie technicznym, a jazda nim jest niebezpieczna, diagnosta nie dopu¶ci go do uczestnictwa w ruchu drogowym. Wska¿e jednak, jakie usterki trzeba usun±æ, aby auto spe³nia³o wymagane standardy. Po naprawie nale¿y ponownie udaæ siê do stacji kontroli pojazdów, by diagnosta kolejny raz oceni³, czy auto nadaje siê do jazdy.
Ile mo¿na spó¼niæ siê z badaniem technicznym auta?
Tak naprawdê nie mo¿ne spó¼niæ siê z nim ani jednego dnia. Jednak dodatkowe konsekwencje czekaj± tych, którzy bêd± najd³u¿ej zwlekaæ z wizyt± w stacji kontroli pojazdów.
Ile czasu na badanie techniczne samochodu po terminie?
Je¿eli zauwa¿ysz, ¿e termin badania technicznego min±³, jak najszybciej udaj siê do stacji kontroli pojazdów. Kilku-, a nawet kilkunastodniowa zw³oka nie bêdzie wtedy wi±zaæ siê dla ciebie z ¿adnymi konsekwencjami finansowymi. Zupe³nie inaczej diagnosta potraktuje ciê, je¿eli oka¿e siê, ¿e termin badania technicznego up³yn±³ 30 dni temu lub jeszcze dawniej. W takiej sytuacji zap³acisz za nie podwójnie. Oznacza to, ¿e bêdzie ciê ono kosztowaæ:
• 198 z³, je¶li jeste¶ w³a¶cicielem samochodu osobowego z silnikiem benzynowym,
• 324 z³, je¶li jeste¶ w³a¶cicielem samochodu osobowego z instalacj± LPG,
• 198 z³, je¶li jeste¶ w³a¶cicielem samochodu ciê¿arowego do 3,5 t,
• 102 z³, je¶li jeste¶ w³a¶cicielem motoroweru,
• 126 z³, je¶li jeste¶ w³a¶cicielem motocykla,
• 126 z³, je¶li jeste¶ w³a¶cicielem ci±gnika rolniczego,
• 158 z³, je¶li jeste¶ w³a¶cicielem przyczepy do 3,5 t.
Czy mo¿na zrobiæ badanie techniczne po terminie?
Nawet trzeba, gdy¿ konsekwencje za zlekcewa¿enie tego obowi±zku mog± byæ dotkliwe. Niezale¿nie od tego, czy spó¼nisz siê z badaniem technicznym kilka dni, czy ponad miesi±c, jak najszybciej zg³o¶ siê do stacji kontroli pojazdów. Podwójna stawka za diagnostykê to nie jedyna kara, która mo¿e ciê spotkaæ.
Na zapominalskich w³a¶cicieli aut czekaj± te¿ mandaty. Wystawiaj± je policjanci podczas kontroli drogowej. Jazda bez wa¿nego badania technicznego mo¿e kosztowaæ ciê od 1500 z³ do nawet 5000 z³. Wysoko¶æ mandatu bêdzie zale¿eæ od stanu pojazdu, czy okresu, jaki up³yn±³ od ostatniej wizyty na stacji kontroli pojazdów.
Brak wa¿nego badania technicznego a OC
W tarapatach znajd± siê ci, którzy jad±c bez wa¿nego badania technicznego, spowoduj± wypadek. To oni najdotkliwiej odczuj± konsekwencje zlekcewa¿enia obowi±zku diagnostyki na stacji kontroli pojazdów.
Op³acona polisa OC mo¿e wtedy na nic siê zdaæ. Je¿eli ubezpieczyciel oceni, ¿e do spowodowania wypadku przyczyni³ siê z³y stan techniczny auta, to nie bêdzie on zobowi±zany do wyp³aty odszkodowania poszkodowanemu kierowcy. Koszty naprawy jego samochodu bêdzie musia³ ponie¶æ sprawca zdarzenia – mimo ¿e op³aci³ sk³adkê OC.
Podsumowanie
-
Obowi±zek i zakres badañ technicznych s± regulowane przez przepisy – ustawê Prawo o Ruchu drogowym.
-
Badanie techniczne mo¿na przeprowadziæ 30 dni przed up³ywem jego wa¿no¶ci.
-
W przypadku przekroczenia terminu badania o 30 dni i wiêcej kierowca zap³aci podwójnie za jego wykonanie.
-
Jazda bez wa¿nego badania technicznego grozi mandatem oraz problemem z wyp³at± odszkodowania z OC.
Najczê¶ciej zadawane pytania
Czy badanie techniczne pojazdu nale¿y wykonywaæ w okre¶lonej stacji kontroli pojazdów?
Przepisy nie wymuszaj± tego, aby przeprowadzaæ je w konkretnym miejscu. W³a¶ciciel auta – niezale¿nie od miejsca zamieszkania – mo¿e wykonaæ je w dowolnej stacji kontroli pojazdu na terenie kraju.
Ile kosztuje badanie techniczne samochodu osobowego przeprowadzane w terminie?
Badanie samochodu osobowego z silnikiem benzynowym to koszt 99 z³. Wiêcej, bo 162 z³, zap³ac± w³a¶ciciele aut z instalacj± LPG. Koszty te obejmuj± 1 z³ op³aty ewidencyjnej.
Czy wykonuj±c badanie techniczne pó¼niej, po terminie, jest ono wa¿ne przez rok?
Zapominalscy nie mog± liczyæ na to, ¿e spó¼niaj±c siê z wykonaniem badania, w przysz³ym roku bêd± mogli zrobiæ je pó¼niej. Jest ono wa¿ne zawsze rok od daty, w której nale¿a³o je wykonaæ.
Ile trwa badanie techniczne pojazdu?
Zale¿y to od samego diagnosty. Z regu³y zajmuje ono od 15 do 30 minut, ale mo¿e przed³u¿yæ siê, je¶li auto jest w z³ym stanie technicznym.