Jest to mo¿liwe, ale w niektórych przypadkach trzeba zadbaæ o wymianê tego dokumentu. Dowiedz siê nieco wiêcej na ten temat i przekonaj siê, jakie zasady obowi±zuj± obcokrajowców.
Wiele zawodów w Polsce jest wykonywanych przez obywateli innych pañstw, tak¿e te zwi±zane z wymogiem dysponowania uprawnieniami do kierowania pojazdami. Ju¿ nied³ugo, bo 17 czerwca 2024 r. maj± wej¶æ w ¿ycie nowe przepisy dotycz±ce m.in. taksówkarzy.
Prawo jazdy a obcokrajowiec w Polsce – czy musi wymieniaæ swoje prawo jazdy?
Odpowied¼ na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdy¿ wszystko zale¿y od tego, w jakim kraju zosta³o wydane prawo jazdy. Je¶li jest to pañstwo cz³onkowskie Unii Europejskiej, nie ma obowi±zku wymiany dokumentu. Jest ono bowiem wa¿ne tak¿e w naszym kraju. Wszelkie zasady zwi±zane z zagranicznym prawem jazdy w Polsce s± regulowane przepisami nastêpuj±cych aktów prawnych:
-
Rozporz±dzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzaj±cych uprawnienia do kierowania pojazdami,
-
Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kieruj±cych pojazdami,
-
Rozporz±dzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzaj±cych uprawnienia do kierowania pojazdami.
W przypadku, gdy prawo jazdy zosta³o wydane w kraju cz³onkowskim Unii Europejskiej, mo¿na wymieniæ dokument po up³ywie 185 dni od chwili zamieszkania w Polsce.
Polskie prawo jazdy dla obcokrajowca z UE – jak wymieniæ dokument?
Je¶li chcesz wymieniæ swoje prawo jazdy wydane w kraju nale¿±cym do Unii Europejskiej na polskie, musisz przygotowaæ nastêpuj±ce dokumenty:
-
wype³niony wniosek,
-
paszport, kartê pobytu, tymczasowe za¶wiadczenie to¿samo¶ci cudzoziemca, polski dokument to¿samo¶ci lub zgodê na pobyt tolerowany,
-
aktualne zdjêcie,
-
potwierdzenie adresu zamieszkania,
-
kserokopiê zagranicznego prawa jazdy.
W przypadku, gdy wydany poza granicami Polski dokument jest ju¿ niewa¿ny, nale¿y równie¿ zdobyæ:
-
orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazañ zdrowotnych do kierowania pojazdem,
-
orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazañ psychologicznych do kierowania pojazdem (dla kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E). Je¶li w prawie jazdy jest wpisany aktualny kod 95, nie trzeba przedstawiaæ tego dokumentu.
Wszystkie dokumenty musisz z³o¿yæ w wydziale komunikacji urzêdu odpowiedniego do miejsca zamieszkania.
Wa¿ne! W przypadku osób, których prawo jazdy kraju UE straci³o wa¿no¶æ, niezbêdne jest tak¿e za³o¿enie Profilu Kandydata na Kierowcê oraz zdanie egzaminu teoretycznego w Wojewódzkim O¶rodku Ruchu Drogowego.
Wydanie polskiego prawa wi±¿e siê z konieczno¶ci± uiszczenia op³aty w wysoko¶ci 100 z³. Nastêpnie musisz poczekaæ, a¿ urz±d otrzyma potwierdzenie danych zawartych na Twoim zagranicznym dokumencie. Od momentu, gdy wydzia³ komunikacji bêdzie mia³ stosowne informacje, w ci±gu 9 dni roboczych przygotuje Twoje nowe prawo jazdy. Warunkiem jego odebrania jest zwrócenie zagranicznego dokumentu.
Czy trzeba wymieniaæ prawo jazdy kraju, który nie nale¿y do Unii Europejskiej?
Tak, je¶li obcokrajowiec mieszka w Polsce od co najmniej 185 dni i chce kierowaæ pojazdami. Je¶li pañstwo jest sygnatariuszem Konwencji Wiedeñskiej lub Genewskiej, nie trzeba zdawaæ egzaminu teoretycznego. Nale¿y z³o¿yæ odpowiednie dokumenty opisane w powy¿szym akapicie.
Je¶li jednak prawo jazdy wydano w innym kraju, to konieczne jest zdanie egzaminu teoretycznego.
Czy polskie prawo jazdy to miêdzynarodowy dokument?
Polskie prawo jazdy jest dokumentem uprawniaj±cym do kierowania pojazdami na terenie krajów nale¿±cych do Unii Europejskiej. Je¶li planujesz wyjazd do pañstwa poza UE lub takiego, który nie wchodzi w sk³ad Europejskiego Obszaru Gospodarczego, musisz uzyskaæ miêdzynarodowe prawo jazdy.
Wykroczenia drogowe a zagraniczne prawo jazdy
Z pewno¶ci± zastanawiasz siê, jak wygl±da kwestia mandatów oraz punktów karnych za ró¿nego rodzaju wykroczenia i przestêpstwa drogowe pope³niane przez osoby z zagranicznym prawem jazdy. Musisz wiêc wiedzieæ, ¿e kierowcy je¿d¿±cy niezgodnie z przepisami równie¿ mog± byæ ukarani punktami karnymi. S± one jednak wa¿ne wy³±cznie na terenie Polski. Oznacza to, ¿e przekroczenie dopuszczalnego limitu wynosz±cego 24 punkty (lub 20 w przypadku osób, które maj± uprawnienia krócej ni¿ rok) wi±¿e siê z takimi samymi konsekwencjami, jak dla obywateli Polski.
Mandat wystawiane osobom, które czasowo przebywaj± na terenie RP lub nie maj± sta³ego zamieszkania b±d¼ pobytu maj± charakter wy³±cznie gotówkowy. Oznacza to konieczno¶æ jego natychmiastowego op³acanie. Mo¿na to zrobiæ nie tylko w gotówce, ale równie¿ kart±.
Odmowa przyjêcia mandatu lub jego niezap³acenie wi±¿e siê ze skierowaniem sprawy do s±du. Po jej rozpatrzeniu mo¿e on wydaæ decyzjê o zatrzymaniu prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniaj±cego do przekroczenia granicy oraz nakaz zap³acenia grzywny w ci±gu 3 dni. W przeciwnym razie mo¿e zastosowaæ zastêpcz± karê aresztu.
Polskie prawo jazdy a przewóz osób
17 czerwca 2024 r. wejdzie w ¿ycie przepis dotycz±cy obcokrajowców wykonuj±cych zawód taksówkarza. Zgodnie z nim ka¿da osoba przewo¿±ca pasa¿erów bêdzie musia³a mieæ polskie prawo jazdy. Takie dzia³ania maj± na celu zwiêkszenie bezpieczeñstwa takich przewozów.
Co to oznacza dla osób wykonuj±cych taki zawód i dla pasa¿erów? Prawdopodobnie wielu z nich zrezygnuje z zarobkowego przewozu osób ze wzglêdu na to, ¿e nie bêdzie mog³a pozwoliæ sobie na wymianê dokumentu, zw³aszcza w sytuacji, gdy bêdzie siê to wi±za³o z konieczno¶ci± zdania egzaminu teoretycznego. Dla pasa¿erów korzystaj±cych z przewozów taksówkami czy na aplikacjê bêdzie siê to wi±za³o prawdopodobnie z d³u¿szym czasem oczekiwania oraz wiêkszymi kosztami takiej us³ugi.
Podsumowanie
-
Obcokrajowiec dysponuj±cy prawem jazdy wydanym w kraju cz³onkowskim Unii Europejskiej nie musi wymieniaæ swojego dokumentu, aby móc prowadziæ pojazdy w Polsce. Ma jednak tak± mo¿liwo¶æ.
-
Obcokrajowiec, który ma prawo jazdy wydane w jednym z krajów UE i chce go wymieniæ na polskie, mo¿e to zrobiæ po 185 dni od momentu zamieszkania w naszym pañstwie. W tym celu konieczne jest z³o¿enie odpowiednich dokumentów w wydziale komunikacji.
-
Podej¶cie do egzaminu teoretycznego oraz jego zaliczenie jest niezbêdne w przypadku, gdy prawo jazdy zosta³o wydane w kraju niebêd±cym cz³onkiem Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego i jego wzór jest niezgodny z Konwencj± Genewsk± lub Wiedeñsk±. Jest to konieczne tak¿e wtedy, gdy dokument utraci³ swoj± wa¿no¶æ (nawet je¿eli zosta³ wydany przez kraj cz³onkowski UE).
-
Obcokrajowcy, którzy nie maj± polskiego prawa jazdy, s± tak samo karani za nieprzestrzeganie przepisów kodeksu drogowego, jak obywatele kraju. Punkty karne s± jednak wa¿ne jedynie w Polsce, a policja wystawia wy³±cznie mandaty gotówkowe.
-
Od 17 czerwca 2024 r. wszyscy kierowcy zajmuj±cy siê przewozem osób taksówkami, bêd± musieli mieæ polskie prawo jazdy.
FAQ
1. Czy trzeba wymieniaæ prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii?
Je¶li masz prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 r., to nie musisz wymieniaæ dokumentu na polsk± wersjê. Jest ono wa¿ne przez ca³y okres, na który otrzyma³e¶ uprawnienia. Je¶li tego potrzebujesz, mo¿esz je wymieniæ po 185 dniach od momentu zamieszkania w Polsce.
2. Kiedy obcokrajowiec mo¿e wyrobiæ polskie prawo jazdy?
Jest to mo¿liwe dopiero wtedy, gdy przebywa na terytorium Polski przez minimum 185 dni, a jego dokument jest zgodny ze wzorem Konwencji Wiedeñskiej lub Genewskiej. W przeciwnym razie niezbêdne jest zdanie egzaminu teoretycznego.
3. Gdzie cudzoziemiec mo¿e zrobiæ kurs na prawo jazdy?
Cudzoziemcy przebywaj±cy w Polsce przez co najmniej 185 dni bez prawa jazdy, mog± przyst±piæ do kursu i egzaminu pod warunkiem spe³nienia okre¶lonych wymogów. Jedynie wybrane o¶rodki szkoleniowe prowadz± kursy w obcych jêzykach. W przypadku pozosta³ych obcokrajowiec niemówi±cy po polsku musi uczestniczyæ w zajêciach w obecno¶ci t³umacza.