- W najbli¿szym czasie nie zamierzamy zmieniaæ prawa dotycz±cego funduszy emerytalnych. Bêdziemy siê starali przekonaæ Komisjê Europejsk± do naszych argumentów. Je¶li to nie pomo¿e, rozstrzygniêcie nast±pi w Europejskim Trybunale Sprawiedliwo¶ci - mówi „Rzeczpospolitej” Agnieszka Ch³oñ-Domiñczak, wiceminister pracy.
To odpowied¼ strony polskiej na ¿±dania Komisji zniesienia ograniczeñ, jakim podlegaj± fundusze emerytalne, inwestuj±c za granic±. KE uwa¿a m.in., ¿e na³o¿one na OFE limity - 5 proc. ich aktywów - stanowi± ograniczenie swobodnego przep³ywu kapita³u, czyli s± sprzeczne z podstawow± zasad± wspólnego rynku. To ju¿ drugie ostrze¿enie Brukseli w tej sprawie.
Komisja wszczê³a postêpowanie w pa¼dzierniku 2007 r. Nades³an± wcze¶niej odpowied¼ Polski uzna³a za niewystarczaj±c±. Je¶li obecne upomnienie nie pomo¿e i Polska nie zmieni prawa w ci±gu dwóch miesiêcy, KE grozi podjêciem decyzji o skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci. Zdaniem Krzysztofa Kuika, prawnika w kancelarii White & Case w Brukseli, jest ma³o prawdopodobne, by Komisja odst±pi³a od dotychczasowego stanowiska. – Gdy Komisja decyduje siê na z³o¿enie pozwu, ma zwykle bardzo dobre argumenty i czêsto jej interpretacja jest prawid³owa – mówi Kuik.
Tymczasem polski resort finansów – wed³ug informacji „Rz” – uwa¿a, ¿e dwumiesiêczny termin na przedstawienie propozycji konkretnych zapisów ustawowych nie jest wystarczaj±cy. Ministerstwo Finansów wyja¶nia, ¿e ca³kowite zniesienie istniej±cego ograniczenia „mog³oby zachwiaæ równowag± finansow± polskiego systemu zabezpieczenia spo³ecznego”. Zw³aszcza ¿e w trakcie negocjacji przedakcesyjnych Komisja nie kwestionowa³a stanowiska Polski w tej sprawie.
Krok Komisji wynika z kolei z decyzji unijnego biura statystycznego Eurostat, które zaliczy³o OFE do instytucji finansowych. Akceptacja tego, co chce KE, oznacza³aby wiêc, ¿e Polska przestaje traktowaæ fundusze jako czê¶æ sektora finansów publicznych i tym samym np. znacznie ro¶nie wysoko¶æ naszego deficytu.
¬ród³o: Rzeczpospolita.
JT