Drugi tydzieñ lutego przyniós³ niepokoj±ce wiadomo¶ci o bardzo niskiej, pierwszej emeryturze z OFE. W mediach pojawi³y siê tak¿e spekulacje o redukcji zatrudnienia w PZU, a Warta przedstawi³a wyniki finansowe za 2008 rok.
I po co komu OFE?
Otwarte Fundusze Emerytalne powsta³y 10 lat temu. Ich celem by³o zniesienie monopolu ZUSu i przekazanie Polakom wiêkszej kontroli nad swoimi przysz³ymi emeryturami. W ubieg³ym tygodniu poznali¶my wysoko¶æ pierwszej emerytury korzystaj±cej czê¶ciowo z nowego systemu. Okaza³o siê, ¿e ¶wie¿o upieczona emerytka otrzyma³a tylko 23,65 z³otych ze zgromadzonych ¶rodków na koncie OFE. Resztê emerytury niewiele przekraczaj±cej 900 z³otych kobieta otrzyma z ZUSu. Okazuje siê, ¿e zw³aszcza osoby starsze mog± du¿o straciæ na reformie emerytalnej z 1999 roku. Dlatego tez rz±d postanowi³ wyj¶æ naprzeciw oczekiwaniom kobiet i daæ im mo¿liwo¶æ zrezygnowania z OFE. Dziêki temu emerytki mog³yby dostaæ wiêcej pieniêdzy. Zdaniem rz±du zosta³ pope³niony b³±d przy wdra¿aniu reformy. Nie zosta³ stworzony stabilny subfundusz dla osób starszych. Dlatego te¿ wyp³aty mog± byæ bardzo niskie.
Jednak nie we wszystkich przypadkach jest tak ¼le. Niektóre emerytki korzystaj±ce z nowego systemu zgromadzi³y na tyle du¿e fundusze by dostawaæ nawet ponad 200 z³otych z OFE. S± to jednak wyj±tki. Na razie prezentowane dane s± dosyæ niepe³ne. Mê¿czy¼ni mog± przej¶æ na emeryturê 5 lat pó¼niej od kobiet. Dopiero wtedy poznamy wysoko¶æ emerytur dla obu p³ci. Sama emerytka, która otrzyma³a 23,65 z³otych z OFE uwa¿a, ¿e reforma by³a bardzo dobrym pomys³em. Jednak jej zdaniem skorzystaj± z niej przede wszystkim ludzie m³odzi, którzy rozpoczêli pracê na nied³ugo przed wej¶ciem reformy w ¿ycie. Ju¿ nied³ugo zmieni± siê zasady funkcjonowania OFE. Maj± powstaæ trzy subfundusze, oraz zostan± obni¿one o po³owê prowizje. Jest ju¿ jednak za pó¼no by zmieniæ sytuacjê ludzi przechodz±cych w ci±gu najbli¿szych kilku lat na emeryturê,
Redukcje w PZU
Rynek ubezpieczeniowy w tym tygodniu zelektryzowa³a informacja o planowanych redukcjach w PZU. Wed³ug informacji zdobytych przez gazetê „Parkiet” pracê u najwiêkszego ubezpieczyciela mia³oby straciæ a¿ 1500 osób. W dzieñ po pojawieniu siê tej wiadomo¶ci w mediach, zdementowa³ j± rzecznik PZU. Jego zdaniem nie dojdzie do grupowych zwolnieñ a jedynie do redukcji kosztów. Najwiêkszy polski ubezpieczyciel realizuje obecnie strategiê polegaj±c± na pog³êbianiu wspó³pracy pomiêdzy PZU S.A. i PZU ¯ycie. Agenci obu spó³ek maj± zacz±æ sprzedawaæ w tym roku wszystkie oferowane przez towarzystwa produkty, a nie tylko ubezpieczenia ¿yciowe lub maj±tkowe. Kolejne zmiany dotycz± organizacji pracy i kosztów utrzymania wspó³dzielonych budynków.
Czy wraz z realizacj± nowej strategii dojdzie do zwolnieñ? Jest to trudne do przewidzenia. Pod koniec 2008 r. w PZU pracowa³o ³±cznie 11,5 tys. osób, a w PZU ¯ycie - 4,2 tys. osób. W polskich spó³kach grupy jest zatrudnionych ³±cznie oko³o 16 tys. ludzi. Zwolnienie 1,5 tys. osób oznacza³oby zatem redukcjê zatrudnienia o ok. 10%. Ciê¿ko wyobraziæ sobie tak du¿± redukcjê personelu w spó³ce, która nie do¶æ, ¿e chce utrzymaæ swoj± dominuj±c± pozycjê, to jeszcze planuje zdobywaæ nowe segmenty rynku. Pod koniec 2008 roku zosta³ uruchomiony kana³ sprzeda¿y Direct w PZU. Poza tym firma odnotowa³a znaczne zyski w ubieg³ym roku i planuje przejêcia za granic±, a tak¿e na naszym rynku. Byæ mo¿e jednak wskutek zaostrzaj±cej siê konkurencji i kryzysu finansowego dojdzie w koñcu do zwolnieñ. Ale nie bêd± to redukcje o tak du¿ej skali.
ZUSowi brakuje pieniêdzy
W tym tygodniu poznali¶my tak¿e niepokoj±ce informacje na temat bud¿etu Zak³adu Ubezpieczeñ Spo³ecznych. Okazuje siê, ¿e przez kryzys finansowy ZUSowi mo¿e w tym roku zabrakn±æ nawet 12 miliardów z³otych na wyp³atê rent i emerytur. Wszystkiemu winna zwalniaj±ca dynamicznie gospodarka. Wzrost PKB w 2009 roku prawdopodobnie nie przekroczy 2 procent. W ostatnich miesi±cach wzros³o tak¿e bezrobocie i zmala³y p³ace. To wszystko oznacza mniejsze wp³aty do ZUS i powiêkszaj±c± siê dziurê bud¿etow±. ¯eby ratowaæ sytuacjê ZUS zastanawia siê nad zaci±gniêciem kredytów. Wci±¿ niewiadomo jaka bêdzie ostateczna decyzja i czy polski rz±d wspomo¿e ZUS tak¿e w inny sposób.
Warta zebra³a prawie 5 miliardów sk³adek
Warta jedna z najwiêkszych grup ubezpieczeniowych w Polsce opublikowa³a w tym tygodniu wyniki finansowe za ubieg³y rok. Zysk netto WARTY maj±tkowej wyniós³ 50,2 mln z³, za¶ WARTY ¿yciowej 22,8 mln z³. Spó³ki odnotowa³y równie¿ znacz±cy wzrost przypisu brutto - TUn¯ WARTA o 305,4% (2,9 mld z³), a TUiR WARTA o 9,2% (2 mld z³). Po IV kwarta³ach 2008 r. TUn¯ WARTA wypracowa³o 22,8 mln z³ zysku netto, co oznacza wzrost o 1,1 mln z³ (o 5%) w porównaniu do 2007 r. Spó³ka poprawi³a te¿ w porównaniu do ubieg³ego roku o 15,3% wynik techniczny, który wyniós³ na koniec grudnia 2008 r. 29,3 mln z³.
Z kolei TUiR Warta mia³a zysk w 2008 roku ni¿szy o 100,3 miliona z³otych w porównaniu z 2007 r. Zdaniem grupy zosta³ on zdeterminowany zosta³ zdeterminowany trudn± sytuacj± na rynkach inwestycyjnych - wynik z dzia³alno¶ci inwestycyjnej wyniós³ na koniec 2008 r. 45,6 mln z³ (w porównaniu z 162 mln z³ na koniec 2007). Spó³ka poprawi³a o 42,3%, w porównaniu do roku poprzedniego, wynik techniczny, który na koniec 2008 r. zamkn±³ siê kwot± 48,3 mln z³. S³absze zyski grupy to wynik szeroko zakrojonych inwestycji. Dobrze o kondycji firmy ¶wiadczy dynamiczny rozwój sk³adek brutto. Czy jednak Warcie uda siê utrzymaæ siln± pozycjê na rynku ubezpieczeniowym? W 2008 roku towarzystwo straci³o drug± pozycjê na rynku na rzecz Ergo Hestii. Sprawozdanie finansowe przedstawione w tym tygodniu wydaje siê potwierdzaæ siln± Warty. Dobre wyniki pokazuj± tez jak mocno rozwija siê ca³a bran¿a. Jednak 2009 mo¿e byæ du¿o mniej korzystny dla Warty.
Wa¿na poprawka dla rynku ubezpieczeniowego
W tym tygodniu uda³o siê Polskiej Izbie Ubezpieczeñ wywalczyæ bardzo wa¿n± zmianê w brzmieniu art. 829 §2 k.c. Wykre¶lono sentencjê „a tak¿e ka¿da zmiana dotycz±ca wysoko¶ci sumy ubezpieczenia lub zakresu ochrony ubezpieczeniowej”. Oszczêdzi to ogromnych k³opotów wszystkim towarzystwom. Nie bêd± one musia³y pytaæ o zgodê klienta w przypadku ka¿dej zmiany w umowie ubezpieczenia. Jedynie w przypadku niekorzystnych zmian dla ubezpieczonego towarzystwo bêdzie musia³o ubiegaæ siê o aprobatê swojego klienta. Jest to istotne zw³aszcza w przypadku ubezpieczeñ grupowych, gdzie kontakt z ka¿dym z setek, a nawet tysiêcy klientów mo¿e zaj±æ mnóstwo czasu, lub okazaæ siê nawet niemo¿liwy. W ¶wietle starych przepisów, ka¿da nawet kosmetyczna zmiana umowy oznacza³a konieczno¶æ sporz±dzania praktycznie nowej umowy ubezpieczenia.
Po zaakceptowaniu przez Sejm stanowiska Komisji Finansów Publicznych art. 829 § 2 k.c. otrzyma brzmienie:
„§2. W umowie ubezpieczenia na ¿ycie zawartej na cudzy rachunek, odpowiedzialno¶æ ubezpieczyciela rozpoczyna siê nie wcze¶niej ni¿ nastêpnego dnia po tym, gdy ubezpieczony o¶wiadczy³ stronie wskazanej w umowie, ¿e chce skorzystaæ z zastrze¿enia na jego rzecz ochrony ubezpieczeniowej. O¶wiadczenie powinno obejmowaæ tak¿e wysoko¶æ sumy ubezpieczenia. Zmiana umowy na niekorzy¶æ ubezpieczonego lub osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie ¶mierci ubezpieczonego wymaga zgody ubezpieczonego.”
Jakub Tabisz