Grudzień rozpoczął się już na dobre. Co prawda pogoda jeszcze taka nie do końca zimowa, ale to się raczej szybko zmieni. Tymczasem mamy już kolejne zbiorcze podsumowania trzech pierwszych kwartałów tego roku. Tak jak się można było spodziewać w rynek ubezpieczeń majątkowych odnotował nieznaczny wzrost, natomiast towarzystwa życiowe w tym roku zebrały mniej składek.
KNF ujednolica zasady zwrotu kosztów najmu pojazdów zgłaszanych z OC
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), widząc potrzebę usystematyzowania praktyki ubezpieczycieli w rozpatrywaniu roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego, zgłaszanych z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, skierował do zakładów ubezpieczeń1 rekomendacje, których celem jest ujednolicenie praktyki rynkowej. Wdrożenie rekomendacji powinno ukształtować jednolite dla całego rynku reguły postępowania w zakresie rozpatrywania roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.
Ceny ubezpieczeń należności rosną
Według badań przeprowadzonych przez „Parkiet” ceny polis majątkowych dla przedsiębiorstw wciąż spadają. Wyjątkiem są ubezpieczenia należności. Firmy ubezpieczeniowe w ostatnim okresie odnotowują spadek sumy składek. Mimo to wciąż obniżają ceny polis, co składa się na coraz gorszą kondycję tego sektora ubezpieczeń. Ceny ubezpieczeń majątkowych spadają, zaś należności przeciwnie. Przez prawie rok odnotowano 611 postanowień upadłościowych. Jest to aż o 64% więcej niż w poprzednim roku. W ostatnim czasie wzrosło prawdopodobieństwo zaległości płatniczych, dlatego ceny ubezpieczenia należności zaczęły rosnąć, a nie jak dotychczas spadać.
Polacy boją się emerytury
Nastroje naszego społeczeństwa odnośnie emerytury są bardzo pesymistyczne. Do takich wniosków można dojść analizując wyniki badania Instytutu PBS DGA, które zostało przeprowadzone na prośbę „Gazety Wyborczej”. Prawie połowa ankietowanych jest zdania, że ich emerytura nie wystarczy nawet na niezbędne wydatki. Więcej niż 80% uważa, że w trakcie jesieni życia nie będzie ich stać na relaks, rozrywki, podróże. Aż 74% kobiet i 56% mężczyzn boi się emerytury.
PZU SA przygotowuje się do debiutu na warszawskiej giełdzie
Eureko oraz Skarb Państwa wybrało 9 największych banków inwestycyjnych na kandydatów do przygotowania przyszłorocznej oferty publicznej PZU SA. Jest to kolejny krok do realizacji zapowiadanego na maj wejścia ubezpieczyciela na warszawską giełdę. To wydarzenie pozwoli zrealizować warunki ugody pomiędzy Eureko oraz Skarbem Państwa. W związku z już podjętymi działaniami majowy termin debiutu na giełdowym parkiecie wydaje się być bardzo prawdopodobny.
Rynek ubezpieczeń życiowych mniejszy o 6%
Przewidywane skurczenie rynku ubezpieczeń na życie stało się faktem. Po trzech kwartałach towarzystwa życiowe zebrały o 6% mniej składki niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mniejszy przypis jest przede wszystkim konsekwencją wycofania się towarzystw ze sprzedaży krótkoterminowych polis na życie, o charakterze inwestycyjnym. Największe cztery towarzystwa życiowe w Polsce po trzech kwartałach tego roku to PZU Życie, Aviva, ING Życie i Amplico Life.
Do OFE przystąpiło 2 mln osób w ciągu 3 lat
Jak wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego, w ciągu ostatnich 36 miesięcy liczba członków OFE wzrosła o 2 miliony. W ciągu tego okresu tylko jeden OFE stracił więcej członków niż uzyskał nowych. Największe dodatnie saldo przystąpień do funduszu - 526 tysięcy - zanotował ING OFE. Kolejne pod tym względem fundusze emerytalne to Aviva OFE (299 tys.), AXA OFE (247 tys.), OFE PZU „Złota Jesień” (209 tys.), oraz Generali OFE (204 tys.). Duży przyrost zanotował także Aegon OFE (390 tys.), ale wynikał on przede wszystkim z połączenia z innym funduszem.
Wzrost składek towarzystw majątkowych
Dziesięć największych towarzystw majątkowych w Polsce, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2009 roku, zebrało o 1,56 % więcej składki niż w tym samym czasie zeszłego roku. Ranking firm ubezpieczeniowych różni się od zeszłorocznego jedynie jednym podmiotem. Tegoroczna przypis składek liderów na rynku majątkowym wyniósł 13 595,2 milionów złotych, co w porównaniu z wynikiem z 2008 roku (13 385,5 milionów złotych) daje wzrost o ponad 1,5 %. Najwyżej w rankingu uplasowało się PZU SA, mimo że wynik osiągnięty w tym rok okazał się dla tego towarzystwa gorszy o 3,5 % od zeszłorocznego.
PaS