A¿ 14 proc. polskich kierowców przyznaje, ¿e zdarza im siê wsi±¶æ za kierownicê po spo¿yciu alkoholu – informuje, powo³uj±c siê na badanie przeprowadzone przez PZU, „Gazeta Prawna”. Gazeta wyliczy³a, ¿e je¶li przyj±æ, i¿ w naszym kraju je¼dzi oko³o 14 mln samochodów i jest co najmniej tylu kieruj±cych, to oka¿e siê, ¿e przynajmniej 1,9 mln kierowców siada za kierownicê w stanie nietrze¼wym.
Zaledwie nieco ponad 5 proc. z pijanych kierowców zostaje zatrzymanych przez policjê. „GP” przytacza dane z policyjnych statystyk, z których wynika, ¿e w 2007 roku zatrzymano ogó³em prawie 160 tys. kieruj±cych pojazdami pod wp³ywem alkoholu. Z tej grupy nieco ponad 55 proc. stanowili kieruj±cy pojazdami mechanicznymi, pozostali za¶ to przewa¿nie rowerzy¶ci.
„Gazeta Prawna” zaznacza, ¿e tegoroczne dane za 11 miesiêcy nie s± lepsze. Na ich podstawie gazeta szacuje, ¿e w tym roku ok. 170 tys. nietrze¼wych kieruj±cych zostanie zatrzymanych przez policjê. Ciekawostk± jest fakt, ¿e liczba pijanych kierowców jest jedyn± kategori± bezpieczeñstwa w ruchu drogowym, której wska¼niki pogorszy³y siê w porównaniu z ubieg³ym rokiem. Zmniejszeniu uleg³a np. liczba wypadków, zabitych i rannych. Gazeta podsumowuje, ¿e nietrze¼wi kieruj±cy odpowiadaj± za ponad 13 proc. wypadków, z czego za oko³o 14 proc. zabitych i 13 proc. rannych.
„GP” podkre¶la, ¿e oprócz kary wiêzienia, odebrania prawa jazdy czy mandatu, nietrze¼wy kierowca musi siê liczyæ nawet z tym, ¿e do koñca ¿ycia bêdzie ponosiæ koszty zwi±zane z rekompensatami dla poszkodowanych w wypadku. W przypadku, gdy pijany prowadz±cy auto spowoduje wypadek, wówczas wystawiaj±cy jego polisê OC komunikacyjnej ubezpieczyciel pokryje ca³o¶æ szkód poniesionych przez poszkodowanego. Jednak, jak zaznacza gazeta, zgodnie z ustaw± o ubezpieczeniach obowi±zkowych, zak³adowi ubezpieczeñ przys³uguje prawo dochodzenia (w ramach tzw. regresu) od kieruj±cego zwrotu wyp³aconego z tytu³u ubezpieczenia OC komunikacyjnego odszkodowania, w przypadku, gdy kieruj±cy wyrz±dzi³ szkodê w stanie po spo¿yciu alkoholu albo pod wp³ywem ¶rodków odurzaj±cych, substancji psychotropowych lub ¶rodków zastêpczych w rozumieniu przepisów o przeciwdzia³aniu narkomanii.
Gazeta zwraca uwagê, ¿e jest to najwa¿niejsza przyczyna postêpowañ regresowych. Udzia³ regresów od pijanych kieruj±cych w przypadku lidera dzia³u II, PZU SA, siêga 60 proc. ogólnej liczby postêpowañ regresowych i niemal 74 proc. ich warto¶ci.
Tomasz Grêda z Departamentu Rozliczeñ i Windykacji Nale¿no¶ci w TUiR Warta mówi, ¿e z 3,3 tys. spraw regresowych skierowanych do osób fizycznych, jakie zosta³y przekazane w 2008 roku do jego wydzia³u windykacji, a¿ 2,2 tys., czyli oko³o 70 proc., spraw dotyczy³o prowadzenia pojazdu pod wp³ywem alkoholu. Grêda dodaje jednak, ¿e skuteczno¶æ regresów do osób fizycznych wynosi oko³o 20 proc. „GP” podkre¶la, ¿e nie jest to jednak efekt pob³a¿ania ze strony towarzystw.
El¿bieta Wanat-Po³eæ, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego mówi, ¿e w przypadku pijanych kierowców Fundusz stosuje bardziej zaostrzone procedury przy egzekwowaniu roszczenia. Prezes wyja¶nia, ¿e sprawa jest szybciej kierowana do s±du celem zabezpieczenia mo¿liwo¶ci dochodzenia roszczenia (UFG prowadzi postêpowania regresowe wobec kierowców, którzy nie mieli polisy OC i do tego byli pijani).
„Gazeta Prawna” zaznacza jednak, ¿e bardzo trudno ¶ci±gn±æ pieni±dze od sprawców wypadków. Powód? S± to bardzo czêsto ogromne kwoty. Gazeta zastrzega, ¿e wprawdzie wed³ug danych PZU SA przeciêtna warto¶æ regresu skierowanego do pijanego kierowcy to oko³o 6,35 tys. z³, poniewa¿ ubezpieczyciel najczê¶ciej pokrywa szkody polegaj±ce na uszkodzeniu auta. Sytuacja zmienia siê diametralnie, je¶li w wypadku poszkodowani zostali ludzie, gdy¿ wówczas do ewentualnych kosztów leczenia, wyp³at zado¶æuczynienia za ból i cierpienie zwi±zane z ranami, dochodz± równie¿ koszty do¿ywotnich rent, które s± p³acone, je¶li poszkodowany jest niezdolny do pracy.
„GP” przytacza przyk³ad: je¶li poszkodowany wymaga opieki i rehabilitacji, wtedy ubezpieczyciel wyp³aca mu rentê na pokrycie jej kosztów. Do tego mog± dochodziæ renty z tytu³u utraconych dochodów czy pogorszenia siê sytuacji materialnej poszkodowanego, co daje obecnie wyp³aty od 2 tys. do oko³o 5 tys. z³ miesiêcznie. Gazeta zwraca uwagê, ¿e w takiej sytuacji nie powinny dziwiæ roszczenia ubezpieczycieli wobec sprawców na poziomie nawet ok. 400 tys. z³.
Gazeta informuje, ¿e w chwili obecnej PZU SA, pod kontrol± którego znajduje siê ok. 50 proc. rynku, ¿±da od pijanych sprawców wypadków zwrotu oko³o 186 mln z³ wyp³aconych odszkodowañ. Zdaniem „GP” mo¿na szacowaæ, ¿e w skali rynku suma ta przekroczy pu³ap 370 mln z³, i co wiêcej, kwoty, zarówno liczone ogó³em, jak i w poszczególnych przypadkach, bêd± ros³y. Powód? W sierpniu tego roku wesz³a w ¿ycie nowelizacja kodeksu cywilnego, na podstawie której rodziny zmar³ych w wypadkach mog± domagaæ siê zado¶æuczynieñ za ¶mieræ osoby bliskiej.
Ich wysoko¶æ nie jest jeszcze znana. Eksperci szacuj± kwoty zado¶æuczynieñ w przedziale od 50 tys. do nawet 200-300 tys. z³. Bêdzie to dodatkowe roszczenie obok rent, je¶li np. zmar³y osieroci³ ma³e dzieci, a przynosi³ wiêkszo¶æ dochodów do domowego bud¿etu. Takimi kosztami bêdzie obci±¿ony pijany sprawca wypadku.
¬ród³o: Gazeta Prawna
JT