W trzy miesi±ce od wej¶cia w ¿ycie przepisów daj±cych prawo do uzyskania zado¶æuczynienia z powodu krzywdy i cierpienia po ¶mierci osoby bliskiej w nieszczê¶liwych wypadku zg³aszane s± ju¿ pierwsze roszczenia uprawnionych.
Kancelarie odszkodowawcze ¿±daj± w imieniu klientów od 50 do 300 tys. z³ zado¶æuczynienia. Zarówno dla poszkodowanych jak i odbieraj±cych roszczenie towarzystw najtrudniejszym elementem bêdzie z jednej strony udowodnienie, a z drugiej próba zakwestionowania bliskich relacji ze zmar³ym.
Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU SA mówi, ¿e do ubezpieczyciela trafi³y ju¿ zg³oszenia kilku takich szkód z ca³ej Polski. Dodaje, ¿e postêpowania wyja¶niaj±ce, które musz± dotyczyæ tak¿e ustalenia odpowiedzialno¶ci cywilnej sprawcy szkody, s± na pocz±tkowym etapie i nie by³o jeszcze wyp³at, tak¿e wyp³at kwot bezspornych.
Bart³omiej Krupa z kancelarii odszkodowawczej Votum mówi, ¿e przeciêtny okres likwidacji szkody przez ubezpieczycieli przekracza ustawowe limity 30 i 90 dni, wiêc w zg³oszonych przez jego firmê sprawach oczekuje ona jeszcze na decyzje.
Pierwszych wyp³at dla najbli¿szej rodziny zmar³ych, co do uprawnieñ, których nie ma w±tpliwo¶ci Krupa spodziewa siê dopiero w najbli¿szych miesi±cach. Z kolei w przypadku dalszej rodziny, oczekuje raczej odmów wyp³at.
Ubezpieczyciele traktuj± wej¶cie w ¿ycie przepisów o zado¶æuczynieniu jako jedno z uzasadnieñ decyzji o podwy¿szeniu sk³adek na polisy OC. W przypadku realizacji scenariusza mówi±cego o najwy¿szych wyp³atach oznacza³oby to znaczny wzrost wyp³at z OC komunikacyjnego. W ca³ym 2007 r. z tego tytu³u wyp³acono 3,7 mld z³ odszkodowañ. Wyp³aty z pozosta³ych ubezpieczeñ odpowiedzialno¶ci cywilnej, wynios³y w tym czasie nieca³e 300 mln z³. W krajach UE, gdzie taka instytucja funkcjonuje wyp³aty s± zbli¿one raczej do ni¿szego poziomu zg³aszanych w Polsce roszczeñ. Jako przyk³ad podaje Wielk± Brytaniê, gdzie partner ¿yciowy mo¿e otrzymaæ zado¶æuczynienie rzêdu 10 tys. funtów, czyli oko³o 45 tys. z³. W Czechach takiej wyp³aty dla najbli¿szych wynosz± oko³o 10 tys. euro, czyli teraz oko³o 35 tys. z³.
¬ród³o: Gazeta Prawna
JT