W ci±gu trzech kwarta³ów tego roku Pracownicze Fundusze Emerytalne straci³y w sumie 91,9 mln z³. Na podstawie wyliczenia warto¶ci jednostek piêciu dzia³aj±cych na rynku PFE, wychodzi ¿e portfele ich klientów w okresie pierwszych dziewiêciu miesiêcy tego roku straci³y od 5,8 (fundusz Nestle) do 9,5 proc. (PFE „Nowy ¦wiat”). W tym samym czasie ¶rednia strata OFE wynios³a ponad 9,7 proc.
Dotychczas PFE przegrywa³y w d³u¿szej perspektywie. Do koñca czerwca ich trzyletnia stopa zwrotu (19,3 proc.) by³a ni¿sza ni¿ ¶rednia OFE a¿ o 2 proc. Jednak sytuacja uleg³a zmianie i na koniec wrze¶nia PFE by³y lepsze w tej kategorii od otwartych funduszy o ponad 1,7 proc. (trzyletnia stopa zwrotu 14,3 proc.).
W kolejnych dwóch miesi±cach (pa¼dziernik i listopad), pracownicze fundusze te¿ radzi³y sobie lepiej ni¿ OFE. Janusz Szreder, prezes funduszu pracowniczego Telekomunikacji Polskiej mówi, ¿e porównuj±c ostatnie dane jego PFE o warto¶ci jednostki z 20 listopada do ¶redniej dla OFE, które s± dla funduszu Telekomunikacji punktem odniesienia, mo¿e stwierdziæ, ¿e wyniki jego PFE s± nadal lepsze. Szreder podkre¶la, ¿e jest to zas³uga przebudowy portfela, zw³aszcza jego akcyjnej czê¶ci.
PFE zamknê³y wrzesieñ z ponad miliardem z³otych aktywów, tak samo jak trzy miesi±ce temu. Zaledwie 9,4 proc. portfela stanowi³y akcje spó³ek gie³dowych, 64 proc. ulokowane by³o w specjalistycznych funduszach inwestycyjnych, 22 proc. stanowi³y obligacje, a ponad 2 proc. - lokaty bankowe.
PFE mia³y na koniec III kwarta³u 57,4 tys. cz³onków, jednak 19,7 tys. z nich nie odprowadza³o sk³adek, a ich konta by³y nieaktywne. Zwykle to osoby, które zmieni³y pracodawcê albo skoñczy³y karierê zawodow± przed osi±gniêciem wieku emerytalnego.
¬ród³o: Parkiet
JT