W³a¶nie kupi³e¶ swój wymarzony samochód, ale nie jeste¶ zadowolony z zakupu? Prawo do odst±pienia od umowy prywatnej kupna-sprzeda¿y pojazdu jest mo¿liwe pod pewnymi warunkami. Jakimi? Jak to zrobiæ, by zrezygnowaæ z zakupionego samochodu? Dowiedz siê wiêcej.
Czy istnieje prawo do odst±pienia od umowy przy zakupie samochodu?
Wiêkszo¶ci umów kupna-sprzeda¿y towarzyszy zazwyczaj 14-dniowe prawo do odst±pienia od umowy bez podawania przyczyny. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzajów umów sprzeda¿y. Wielu konsumentów nawet nie wie, ¿e przy zakupie samochodu odst±pienie od umowy jest generalnie niemo¿liwe. Istnieje jednak mo¿liwo¶æ odst±pienia od umowy kupna samochodu pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim chodzi o to, ¿e sprzedawca ma obowi±zek poinformowaæ kupuj±cego o wszelkich wadach technicznych oraz stanie prawnym auta. Je¿eli co¶ zatai, a nabywca ju¿ po zakupie samochodu wykryje nie¶cis³o¶ci prawne albo istotne wady fizyczne, zgodnie z prawem ma mo¿liwo¶æ powo³ania siê na rêkojmiê.
Co to jest rêkojmia?
Zgodnie z art. 556 Kodeksu Cywilnego ka¿dy sprzedawca jest odpowiedzialny wzglêdem kupuj±cego na zasadzie rêkojmi. Jest to „ustawowa odpowiedzialno¶æ sprzedawcy za wady fizyczne oraz prawne sprzedanego towaru. To obok gwarancji jedna z dwóch mo¿liwo¶ci reklamowania niezgodnego z umow± produktu”. Zgodnie z tym samym artyku³em podstaw± rêkojmi jako odpowiedzialno¶ci przedsiêbiorcy wobec konsumenta jest wada fizyczna lub prawna.
Czym jest wada fizyczna?
Odst±pienie od umowy kupna-sprzeda¿y pojazdu przy zakupie u¿ywanego lub nowego samochodu jest mo¿liwe w przypadku istotnej wady fizycznej. Aby mo¿na by³o o niej mówiæ, stan pojazdu musi nie mieæ uzgodnionej jako¶ci, czyli musi w nim wystêpowaæ istotna usterka. Wada ta powinna byæ na tyle znacz±ca, ¿e samo jej zaakceptowanie zosta³oby uznane za nierozs±dne. Nie dotyczy to przypadków, gdy przydatno¶æ do u¿ytku pojazdu jest tylko nieznacznie ograniczona lub gdy kupuj±cy mo¿e usun±æ usterkê bez wiêkszego wysi³ku. Taki defekt nie ma znaczenia.
Wady fizyczne s± to wiêc wszelkie uszkodzenia, które istnia³y ju¿ w momencie zakupu, a które sprzedawca zatai³ i kupuj±cy rozpozna³ dopiero pó¼niej. W przypadku samochodu kupuj±cy mo¿e powo³aæ siê na ich istnienie, je¶li:
-
sprzedawca zapewnia³ o funkcjach, których auto w rzeczywisto¶ci nie ma;
-
pojazd ma ukryte w trakcie zakupu wady, które uniemo¿liwiaj± jego u¿ytkowanie, np. niesprawny uk³ad hamulcowy lub cofniêty licznik kilometrów;
-
samochód nie jest przeznaczony do celu, do którego zosta³ kupiony, mimo ¿e kupuj±cy zg³asza³ przy podpisywaniu umowy, do czego chce przeznaczyæ pojazd;
-
auto zosta³o wydane w niekompletnym stanie.
Nale¿y pamiêtaæ, ¿e wielokrotnie wada fizyczna nie jest wystarczaj±cym powodem do natychmiastowego zwrotu samochodu. Po pierwsze, sprzedawca ma mo¿liwo¶æ naprawienia szkody. Je¶li jednak tego nie zrobi lub odmówi podjêcia takich dzia³añ, mo¿esz odst±piæ od umowy kupna samochodu.
Czym jest wada prawna?
W ramach rêkojmi mo¿na powo³aæ siê tak¿e na tzw. wady prawne. S± to sytuacje, w których prawo do korzystania z zakupionego auta jest ograniczone na skutek tego, ¿e:
-
pojazd nale¿y do osoby trzeciej;
-
samochód jest obci±¿ony prawem osoby trzeciej;
-
w³a¶ciwy organ prawny wyda³ orzeczenie lub decyzjê o zakazie korzystania z pojazdu.
Na przyk³ad mo¿e okazaæ siê, ¿e zakupione auto jest przedmiotem kradzie¿y. Wówczas nie ma podstaw prawnych do korzystania z pojazdu, a fakt ten nale¿y niezw³ocznie zg³osiæ na policjê. W innej sytuacji wada prawna mo¿e dotyczyæ sytuacji, w której kupuj±cy nie zostanie poinformowany, ¿e samochód jest w³asno¶ci± osoby trzeciej lub jest ¶rodkiem zabezpieczonym w egzekucji komorniczej.
Od 1 stycznia 2023 roku koniec z rêkojmi±!
Warto podkre¶liæ, ¿e 1 stycznia 2023 roku wesz³y w ¿ycie nowe przepisy Urzêdu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), które maj± chroniæ konsumentów. Zamiast rêkojmi pojawi³a siê odpowiedzialno¶æ za niezgodno¶æ towaru z umow±. I to od nowego roku na ten zapis nale¿y powo³ywaæ siê przy odst±pieniu od umowy kupna samochodu. W pierwszej kolejno¶ci sprzedawca bêdzie musia³ naprawiæ lub wymieniæ wadliwy towar. Je¶li nie bêdzie to mo¿liwe, kupuj±cy mo¿e dochodziæ swych roszczeñ, ¿±daj±c zwrotu pieniêdzy.
Ile jest czasu na odst±pienie od umowy kupna samochodu?
Kodeks Cywilny ustanawia okresy przedawnienia, jakim mo¿e ulec roszczenie. Z tytu³u rêkojmi czy te¿ niezgodno¶ci towaru z umow± jest to okres dwóch lat. Dlatego kupuj±cy mo¿e odst±piæ od umowy kupna samochodu w ci±gu 24 miesiêcy od daty jego otrzymania. W szczególnych przypadkach czas ten mo¿e ulec skróceniu do roku. Jednak, by tak siê sta³o, w umowie kupna-sprzeda¿y musi pojawiæ siê stosowny zapis.
Co zrobiæ, gdy zostan± wykryte wady?
Je¶li po zakupie auta odkryjesz wady fizyczne lub prawne, musisz wykonaæ nastêpuj±ce czynno¶ci:
-
jak najszybciej powiadom sprzedawcê o wadzie;
-
je¶li jako strona Ty i sprzedawca wyra¿acie na to zgodê, daj czas na naprawê szkód;
-
je¿eli wady s± niemo¿liwe do zlikwidowania, wyst±p o odst±pienie od umowy kupna samochodu;
-
napisz do sprzedaj±cego pismo, w którym poinformujesz o woli odst±pienia od umowy kupna-sprzeda¿y;
-
zwróæ pojazd i odbierz pieni±dze przeznaczone na jego zakup.
Jak odst±piæ od umowy kupna samochodu?
Je¿eli kupuj±cy zdecyduje siê odst±piæ od umowy kupna-sprzeda¿y, musi zadeklarowaæ to odst±pienie. W tym celu musi daæ do zrozumienia sprzedaj±cemu, ¿e chcia³by odst±piæ od umowy i jej skutków, czyli zwróciæ pojazd za zwrotem ceny zakupu. Wskazane jest, by zadeklarowaæ odst±pienie w formie pisemnej i mieæ potwierdzenie odbioru pisma przez sprzedawcê z dat± (najlepiej w formie listu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).
W takim o¶wiadczeniu woli kupuj±cego o odst±pieniu od umowy nale¿y umie¶ciæ:
-
Datê i miejscowo¶æ.
-
Dane kupuj±cego i sprzedaj±cego.
-
Szczegó³owy opis sytuacji:
-
dane samochodu, np. Na podstawie art. 560 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego o¶wiadczam, i¿ odstêpujê od umowy sprzeda¿y pojazdu marki …, nr VIN …, nr rejestracyjny … Wskazany pojazd ma wady fizyczne/wady prawne, o których sprzedawca nie wspomnia³, a które uniemo¿liwiaj± jego normaln± eksploatacjê.
-
opis wykrytych wad fizycznych lub prawnych.
-
¯±dania wobec sprzedawcy, np. W zwi±zku z powy¿szym wzywam Pana/Pani± do zwrotu kosztów wniesionych przeze mnie przy zakupie wspomnianego pojazdu w kwocie … (s³ownie …) wraz z odsetkami ustawowymi za ewentualne opó¼nienie od dnia wymagalno¶ci do dnia zap³aty.
-
O¶wiadczenie o odst±pieniu od zatrzymania pojazdu i wezwanie sprzedawcy do odebrania samochodu, np. O¶wiadczam, i¿ nie interesuje mnie prawo zatrzymania pojazdu i niezw³ocznie wzywam Pana/Pani± jako w³a¶ciciela do wskazania miejsca i terminu jego odbioru.
Pamiêtaj, by dodatkowo sporz±dziæ pismo, w którym sprzedaj±cy potwierdzi, ¿e odst±pi³ od umowy sprzeda¿y i odebra³ auto, a kupuj±cy odst±pi³ od umowy kupna i otrzyma³ zwrot wp³aconych pieniêdzy.
Co zrobiæ z op³aconym OC po odst±pieniu od umowy kupna samochodu?
Zdarza siê, ¿e wady wychodz± na jaw dopiero po jakim¶ czasie, kiedy kupuj±cy ju¿ wykupi na siebie ubezpieczenie OC. Co w takiej sytuacji? Wówczas w momencie zwrotu auta mo¿esz wyst±piæ do ubezpieczyciela o zwrot nale¿no¶ci za op³acon± polisê OC. Je¿eli jednak korzysta³e¶ jeszcze z ubezpieczenia sprzedaj±cego, nie musisz nic robiæ. Wróci ono wraz z samochodem do jego pierwotnego w³a¶ciciela.
Czy za odst±pienie od umowy kupna pojazdu s± kary?
Nie musisz siê obawiaæ, ¿e zostaniesz obci±¿ony kar± za odst±pienie od umowy kupna samochodu. Prawo cywilne pozwala w ci±gu dwóch lat zwróciæ towar, który ma okre¶lone wady. Jako pokrzywdzony kupuj±cy mo¿esz za¿±daæ od sprzedawcy pokrycia kosztów naprawy ukrywanej przez niego wady technicznej, kosztów zawarcia umowy, odebrania pojazdu, zwrotu dokonanych nak³adów czy kosztów procesu s±dowego, o ile do takiego dojdzie.
Sprawê odst±pienia od umowy kupna samochodu najlepiej za³atwiæ szybko i polubownie. Je¿eli sprzedawca robi problemy i nie zgadza siê z zaistnia³± sytuacj±, trzeba wkroczyæ na drogê s±dow±.